booking - en to de_DE translation catalogue (1276 entries)

en:  Check this box to display the %sdaily cost at the date cells%s in the calendar(s).
de_DE: Auswählen, um den %stäglichen Preis in der Datumszelle%s im Buchungskalender anzuzeigen.

en:  Check this box to display the daily cost with a tooltip when mouse hovers over each day on the calendar(s).
de_DE: Aktivieren, wenn der tägliche Preis mit einem Tooltip über dem Tag auf dem Kalender angezeigt werden soll.

en:  Check this checkbox if you want to show the %sbooking details summary%s  above the payment form
de_DE: Auswählen wenn eine %sZusammenfassung der Buchungsdetails%s  auf dem Zahlungsformular angezeigt werden soll

en:  Follow these instructions to set up your listener at your PayPal account:
de_DE: Folgen Sie den Anweisungen um den Listener für Ihr PayPal Konto einzurichten:

en:  If your theme or some other plugin is load the BootStrap JavaScripts, you can disable  loading of this script by this plugin.
de_DE: Im Template und Plugins werden JavaScipts beim Start geladen. Hier können Sie das Buchungsskript deaktivieren

en:  Indicates whether the transaction is payment on a final sale or an authorization for a final sale, to be captured later.
de_DE: Gibt an ob es sich um eine Zahlungstransaktion im finalen Verkauf oder um eine Genehmigung eines finalen Verkaufs (welcher später durchgeführt wird) handelt.

en:  Parameters are incorrect,
de_DE: Eingaben nicht korrekt,

en:  Select using test (Sandbox Test Environment) or live PayPal payment.
de_DE: Auswählen zum Test- (Sandbox Testumgebung) oder Live-Zahlungen in PayPal.

en:  Select your cost configuration.
de_DE: Wählen Sie Ihre Preiskonfiguration.

en:  Turn On/Off powered by "Booking Calendar" notice under the calendar.
de_DE: Ein/Aus für  "powered by Booking Calendar" unter dem Kalender.

en:  Turn On/Off version notice and help info links at booking admin panel.
de_DE: Ein/Ausschalten des Copyrighthinweises %s im Fuß der Seitenansicht (Frontend)

en:  for all days!
de_DE: für alle Tage

en: !Paid OK
de_DE: !Zahlung OK

en: %s - add the reason booking was cancelled, you can enter it before sending email,
de_DE: %s - Grund für den Abbruch der Buchung (kann vor Mail-Versand eingetragen werden)

en: %s - add the reason for booking payment, you can enter it before sending email,
de_DE: %s - Grund für die Zahlung der Buchung (kann vor Mail-Versand eingetragen werden)

en: %s - availability of booking resource,
de_DE: %s - Verfügbarkeit der Unterkunft,

en: %s - booking info, taken from the excerpt associated with the post,
de_DE: %s - Buchungsinformation, generiert aus dem Textausschnitt, der dem Beitrag zugeordnet wurde,

en: %s - check-in date,
de_DE: %s - Anreisedatum,

en: %s - check-out date,
de_DE: %s - Abreisedatum

en: %s - cost of booking the resource,
de_DE: %s - Buchungskosten der Unterkunft,

en: %s - default selection number of visitors,
de_DE: %s - Standard Anzahl Gäste

en: %s - featured image, taken from the featured image associated with the post,
de_DE: %s - Beitragsbild, generiert aus dem Bild, das dem Beitrag zugeordnet wurde,

en: %s - inserting BIC
de_DE: %s - Einfügen von BIC

en: %s - inserting IBAN
de_DE: %s - Einfügen der IBAN

en: %s - inserting ID of booking
de_DE: %s - ID der Buchung einfügen

en: %s - inserting IP address of the user who made this action
de_DE: %s - IP Addresse des Benutzers der die Aktion durchgeführt hat

en: %s - inserting account name
de_DE: %s - Einfügen des Kontonamens

en: %s - inserting account number
de_DE: %s - Einfügen der Kontonummer

en: %s - inserting address of the page (if any), where visitor make this action
de_DE: %s -Addresse der Seite (wenn vorhanden), auf der die Aktion erfolgte

en: %s - inserting all bank accounts details
de_DE: %s - Einfügen aller Bankkonto Angaben

en: %s - inserting bank name
de_DE: %s - Einfügen des Banknamens

en: %s - inserting check-in date (first day of reservation),
de_DE: %s - Anreisedatum (erster Tag der Reservierung),

en: %s - inserting check-out date (last day of reservation),
de_DE: %s - Abreisedatum (letzter Tag der Reservierung),

en: %s - inserting contents of the User-Agent: header from the current request, if there is one
de_DE: %s -User-Agent: header des aktuellen Requests

en: %s - inserting data from fields of booking form
de_DE: %s - Felder vom Feldern des Buchungsformulars einfügen

en: %s - inserting data info about the booking
de_DE: %s - Dateninformation über die Buchung einfügen

en: %s - inserting data info about the booking, which you configured in the content form at Settings Fields page
de_DE: %s - Dateninformation über die Buchung einfügen welche in den Einstellungen des Inhaltsformulars konfiguriert sind.

en: %s - inserting date of this action
de_DE: %s - Datum der Aktivität

en: %s - inserting link to payment page where visitor can pay for the reservation  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
de_DE: %s - Link der Zahlungsseite auf welcher der Besucher die Reservierung bezahlen kann  (%s Einstellung um verschiedene %s für diese Seite zu setzen. Beispiel: %s )

en: %s - inserting link to the page where visitor can cancel the reservation, (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
de_DE: %s - Link der Seite auf welcher der Besucher die Reservierung abbrechen kann (%s Einstellung um verschiedene %s für diese Seite zu setzen. Beispiel: %s )

en: %s - inserting link to the page where visitor can edit the reservation,  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
de_DE: %s - Link der Seite auf welcher der Besucher die Reservierung ändern kann  (%s Einstellung um verschiedene %s für diese Seite zu setzen. Beispiel: %s )

en: %s - inserting moderate link of new booking
de_DE: %s - Link der neuen Buchung

en: %s - inserting new line
de_DE: %s - Neue Zeile einfügen

en: %s - inserting sort code
de_DE: %s - Einfügen der Bankleitzahl

en: %s - inserting the cost of  booking
de_DE: %s - Buchungskosten eingeben

en: %s - inserting the dates of booking
de_DE: %s - Buchungsdaten

en: %s - inserting the number of booking dates
de_DE: %s - Anzahl der Buchungsdaten

en: %s - inserting time of this action
de_DE: %s - Uhrzeit der Aktivität

en: %s - inserting your site URL
de_DE: %s - URL der Webseite

en: %s - link to the page with booking form,
de_DE: %s - zur Seite mit Buchungsformular verlinken,

en: %s - maximum number of visitors for the booking resource,
de_DE: %s - Die maximale Anzahl an Gästen für diese Unterkunft,

en: %s - resource title,
de_DE: %s - Überschrift der Unterkunft,

en: %s - search button,
de_DE: %s - Suche Button,

en: %s - search inside posts/pages which are part of this category,
de_DE: %s - Suche innerhalb Posts/Seiten welche zu dieser Kategorie gehören,

en: %s - search inside posts/pages which have this tag,
de_DE: %s - Suche innerhalb Posts/Seiten welches dieses Tag beinhalten,

en: %s - start new translation section, where %s - locale of translation
de_DE: %s - Starten Sie eine neue Übersetzung %s - Lokale der Übersetzung

en: %s Finish getting sort dates. %s
de_DE: %s Sortierdaten nicht mehr laden. %s

en: %s Found %s not indexed bookings %s
de_DE: %s nicht indizierte Buchungen gefunden %s %s

en: %s Important!%s This will overwrite any times selection in your booking form.
de_DE: %s Wichtig!%s Alle Zeiteinstellungen in Ihrem Buchungsformular werden hiermit überschrieben.

en: %s and %s terms have higher priority than a range %s days.
de_DE: %s und %s Bedingungen haben höhere Priorität als ein Zeitraum von %s Tagen.

en: %s or %s - inserting the title of the booking resource
de_DE: %s oder %s - Einfügen des Namens der Unterkunft

en: %s or minimum and fixed number of days selection for the specific day of week or season.%s
de_DE: %s oder Minimum und fixe Anzahl von Tagesauswahl für den Wochentag oder Saisontag.%s

en: %s – calendar of booking resource with %s
de_DE: %s – Kalender der Unterkunft mit %s

en: %s, then total cost will be %s
de_DE: %s, der Gesamtpreis beträgt dann %s

en: %s, then total cost will be (if selected 3 days) %s
de_DE: %s, der Gesamtpreis beträgt dann (wenn 3 Tage ausgewählt sind) %s

en: %sDescription of usage%s.
de_DE: %sVerwendungsbeispiel%s.

en: %sEmail verification field%s.
de_DE: %sE-Mail Bestätigungsfelde%s.

en: %sError!%s Request do not pass security check! Please refresh the page and try one more time.
de_DE: %sFehler!%s Die Anfrage hat die Sicherheitsprüfung nicht bestanden! Bitte laden Sie die Seite neu und versuchen es erneut.

en: %sExample%s.
de_DE: %sBeispiel%s.

en: %sImportant!!!%s Please note, if you show booking calendar (inserted into post/page) with widget at the same page, then the last will not be visible.
de_DE: %sWichtig!!!%s Bitte beachten Sie, wenn Sie Buchungskalender (innerhalb eines Posts/einer Seite) gleichzeitig mit Widgets auf der gleichen Seite anzeigen, letztere werden nicht sichtbar sein.

en: %sNo this booking resources.%s
de_DE: %sNr. dieser Unterkunft.%s

en: %sSeveral widgets are supported at %spaid versions%s.
de_DE: %sEinzelne Widgets sind in den %skostenpflichtigen Versionen%s verfügbar.

en: %sWarning! Booking calendar for this booking resource are already at the page, please check more about this issue at %sthis page%s
de_DE: %sAchtung! Buchungskalender für diese Unterkunft bereits auf der Seite enthalten. Bitte lesen Sie mehr hierzu auf %sdieser Seite%s

en: %sYou do not have permissions for this booking resources.%s
de_DE: %sSie haben keine Berechtigung für diese Unterkunft.%s

en: %sYou do not have permissions for this page.%s Your account is not active, please contact administrator.%s
de_DE: %sSie haben keine Erlaubnis für diese Seite.%s Ihr Zugang ist nicht aktiv, bitte kontaktieren Sie den Administrator.%s

en: %sname%s – the unique name of the condition group, containing several conditions with different values. For example, if you want to have specific HTML content for the different week days, you can have several conditions, with the same name but with different value parameters in conditions. Please check more about it, in the examples.
de_DE: %sName%s –Einheitlicher Name der Bedingungsgruppe welche mehrere Bedingungen mit unterschiedlichen Werten enthält. Haben Sie beispielsweise speziellen HTML Inhalt für unterschiedliche Wochentag, so können Sie verschiedene Bedienungen mit dem gleichen Namen aber unterschiedlichen Werten in den Bedingungen haben. Schauen Sie hierzu auch in die Beispiele.

en: %stype%s – type of the condition. There are 2 types of condition: "weekday" and "season". "weekday" – is the condition rule based on the selected day of week value, like Monday, Tuesday, etc… . "season" – is the condition rule based on the "season filter" name of selected date. In other words the condition is TRUE if the selected day belongs to a season filter in the Season Filters page.
de_DE: %stTyp%s – Typ der Bedingung. Es gibt 2 Arten von Bedingungen: "Wochentag" und "Saison". "Wochentag" – basiert auf dem Wert des ausgewählten Wochentags, wie Montag, Dienstag etc… . "Saison" – basiert auf dem Namen  des "Saisonfilters" des ausgewählten Datums. In anderen Worten, die Bedingung ist WAHR wenn der ausgewählte Tag zu einem Saisonfilter in der Filter-Seite der Saisonfilter gehört.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, so then the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
de_DE: %sWert%s – Wert der speziellen Bedingung. Ist der Wert wahr, wird der Inhalt der Bedienung im Buchungsformular angezeigt. Sie können den Standardwert nutzen (leer – "", oder – "*") um den Inhalt der Bedingung anzuzeigen, falls alle anderen Bedingungen FALSCH oder im initialen Status (Datum im Kalender wurde noch nicht ausgewählt) sind.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
de_DE: %sWert%s – Wert einer bestimmten Bedingung. Ist der Wert WAHR, wird der Inhalt der Bedingung im Buchungsformular angezeigt. Sie können den Standardwert (leer – "", oder – "*") nutzen um den Inhalt der Bedingung anzuzeigen, falls alle anderen Bedingungen FALSCH oder im initialen Status (wenn das Datum im Kalender noch nicht ausgewählt wurde) sind.

en: + Add Account
de_DE: Konto hinzufügen

en: 00:00 today
de_DE: Heute 00:00

en: 2 Months
de_DE: 2 Monate

en: 3 Months
de_DE: 3 Monate

en: ASC
de_DE: Aufsteigend

en: AUTHENTICATE
de_DE: GENEHMIGEN

en: Abort
de_DE: Abbrechen

en: About Booking Calendar
de_DE: Über Buchungskalender

en: Accepted Currency
de_DE: Akzeptierte Währungen

en: Access to this feed was denied (403). Please ensure you have public sharing enabled for your calendar.
de_DE: Zugriff auf den Feed wurde zurückgewiesen (403). Bitte stellen Sie sicher, dass die öffentliches Sharing ihres Kalenders aktiviert haben.

en: Account Name
de_DE: Kontenname

en: Account Number
de_DE: Kontonummer

en: Account details
de_DE: Kontoverbindung:

en: Action after booking is done
de_DE: Haken für die Änderung der Buchung nach einer Bestätigung

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Actions tab
de_DE: Aktionen

en: Activate
de_DE: Aktiviere

en: Activate Relay Response
de_DE: Relax Response aktivieren

en: Activate and type your %stitle of approved%s item in legend
de_DE: Aktivieren und %sBezeichnung des bestätigten Eintrags%s in Legende eintragen

en: Activate and type your %stitle of available%s item in legend
de_DE: Aktivieren und %sBezeichnung des verfügbaren Eintrags%s in Legende eintragen

en: Activate and type your %stitle of partially booked%s item in legend
de_DE: Aktivieren und %sBezeichnung des teilweise gebuchten Eintrags%s  in Legende eintragen

en: Activate and type your %stitle of pending%s item in legend
de_DE: Aktivieren und %sBezeichnung des offenen Eintrags%s in Legende eintragen

en: Activate auto import
de_DE: Auto-Import aktivieren

en: Activate loading of CSS and JavaScript files of plugin only at specific pages.
de_DE: Aktiviere das Laden von CSS- und JavaScript-Dateien vom Plugin nur bei bestimmten Seiten.

en: Active
de_DE: Aktiv

en: Add New Booking Resource(s)
de_DE: Hinzufügen einer neuen Unterkunft

en: Add New Custom Form
de_DE: Hinzufügen eines neuen Formulars

en: Add New Discount Coupon
de_DE: Neuen Gutschein anlegen

en: Add booking
de_DE: Buchung hinzufügen

en: Add new booking from your post/page or from %sAdmin Panel%s.
de_DE: Fügen Sie eine neue Buchung in Ihrem %sAdmin Panel%s durch.

en: Add new cost
de_DE: Hinzufügen eines neuen Preises

en: Add tooltip on calendar(s) to show availability based on the number of available booking resource items remaining for each day.
de_DE: Füge einen Tooltip zu Kalendern in Abhängigkeit von der verfügbaren Anzahl Unterkünfte je Tag hinzu.

en: Additional cost in %s per 1 day
de_DE: Zusätzliche Kosten je Tag in %s

en: Additional cost, which depends on the fields selection in the form.
de_DE: Zusätzliche Kosten - abhängig von der Auswahl im Formular

en: Additional info
de_DE: Weitere Informationen

en: Address
de_DE: Adresse

en: Address (required)
de_DE: Adresse (erforderlich)

en: Adults
de_DE: Erwachsene

en: Advanced
de_DE: Erweitert

en: Advanced Cost
de_DE: Zusätzliche Kosten

en: Advanced Cost Settings
de_DE: Einstellungen zusätzliche Kosten

en: Advanced Fields
de_DE: Zusätzliche Felder

en: All
de_DE: Alle

en: All booking data will be deleted when the plugin is deactivated.
de_DE: Alle Buchungsdaten werden gelöscht bei Deaktivierung des Plugins.

en: All bookings
de_DE: Alle Buchungen

en: All dates
de_DE: Alle Datumswerte

en: All resources
de_DE: Alle Unterkünfte

en: All selected dates in "short" format.
de_DE: Alle Datumswerte in "Kurzformat".

en: All selected dates with times in "short" format..
de_DE: Alle Datumswerte mit Uhrzeit in "Kurzformat".

en: All selected dates with times.
de_DE: Alle ausgewählten Daten mit Uhrzeit.

en: All selected dates.
de_DE: Alle ausgewählte Datumswerte

en: Allow %smultiple%s selections
de_DE: %sMehrfachauswahl%s erlauben

en: Allow payments by %sdirect bank / wire transfer%s
de_DE: %s Banküberweisung%s zulassen

en: Allow unlimited bookings per same day(s)
de_DE: Erlaubt mehrere Buchungen pro Tag

en: Also some early versions of the IE do not support disabling of the options in the selectboxes.
de_DE: Frühere Versionen von IE erlauben die Deaktivierung der Optionen in den Auswahlboxen nicht.

en: Amount different
de_DE: Betrag unterschiedlich

en: Any
de_DE: Beliebig

en: Any Status
de_DE: Jeder Status

en: Any day of week
de_DE: Beliebiger Wochentag

en: Any days
de_DE: Beliebige Tage

en: Apartment#1
de_DE: Unterkunft#1

en: Apartment#2
de_DE: Unterkunft#2

en: Apartment#3
de_DE: Unterkunft#3

en: Apply
de_DE: Anwenden

en: Apply booking resources selection
de_DE: Unterkunftsauswahl übernehmen

en: Approve
de_DE: Bestätigen

en: Approve selected bookings
de_DE: Ausgewählte Buchungen bestätigen

en: Approved
de_DE: Bestätigt

en: Approved item
de_DE: Bestätigtes Element

en: Assign events fields to specific booking form field
de_DE: Ergebnisfelder einem bestimmten Buchungsformular zuweisen

en: At least one option must be selected
de_DE: Mindestens eine Option muss ausgewählt sein

en: Australian Dollars
de_DE: Australische Dollar

en: Authorization
de_DE: Autorisierung

en: Authorization Only
de_DE: Nur Autorisierung

en: Authorization and Capture
de_DE: Autorisierung und Erfassung

en: Auto Cancel all pending bookings for the specific date(s), if some booking is approved for these date(s)
de_DE: Automatische Stornierung von offenen Buchungen sobald eine Buchung für die Unterkunft und das Datum bestätigt wurde.

en: Auto approve all new bookings
de_DE: Automatische Bestätigung aller neuen Buchungen

en: Auto cancellation / approval
de_DE: Automatische Stornierung/Bestätigung

en: Auto cancellation / auto approval of bookings
de_DE: Automatische Stornierung/Bestätigung von Buchungen

en: Auto import events
de_DE: Auto-Import Ereignisse

en: Auto-cancel bookings
de_DE: Buchung automatisch abbrechen

en: Auto-fill fields
de_DE: Felder automatisch füllen

en: Auto-fill form
de_DE: Automatisch ausfüllen

en: Automatically approve booking
de_DE: Buchung automatisch bestätigen

en: Automatically approve/cancel booking
de_DE: Buchung automatisch bestätigen/abbrechen

en: Availability
de_DE: Verfügbarkeit

en: Availability Settings
de_DE: Einstellungen Verfügbarkeit

en: Availability Title
de_DE: Titel Verfügbarkeit

en: Available
de_DE: Verfügbar

en: Available item
de_DE: Verfügbar:

en: Available:
de_DE: Verfügbar:

en: BIC / Swift
de_DE: BIC/Swift:

en: BSB
de_DE: BSB Code (Australien)

en: Balance cost of the booking - difference between deposit and full cost.
de_DE: Restbetrag - Differenz zwischen Anzahlung und Gesamtpreis.

en: Bank Code
de_DE: Bankleitzahl

en: Bank Name
de_DE: Name der Bank:

en: Bank Transfer
de_DE: Banküberweisung

en: Bank Transit Number
de_DE: Bankleitzahl

en: Be sure that the merchant server system clock is set to the proper time and time zone.
de_DE: Stellen Sie sicher, dass Uhrzeit und Zeitzone auf dem Merchant Server korrekt eingestellt sind.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for %sall booking resources%s with the number of visitors specified on the booking form.
de_DE: Stellen Sie sicher, dass die Maximale Anzahl von Gästen für %sall booking resources%s zur Anzahl der Besucher im Buchungsformular passt.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for the %sone booking resource%s with the number of visitors specified on the booking form.
de_DE: Stellen Sie sicher, dass die maximale Anzahl von Gästen für  %sone booking resource%s zur Anzahl von Gästen im Buchungsformular passt.

en: Billing Address
de_DE: Rechnungsadresse

en: Billing City
de_DE: Stadt

en: Billing form fields
de_DE: Felder Rechnungsformular

en: Book now
de_DE: Jetzt buchen

en: Booked
de_DE: Gebucht

en: Booked Times:
de_DE: Gebuchte Zeiten:

en: Booking
de_DE: Buchung

en: Booking Calendar
de_DE: Buchungskalender

en: Booking Calendar supports WPML and qTranslate plugins for dynamic changing of website locale.
de_DE: Der Buchungskalender unterstützt die Plugins WPML und qTranslate für die dynamische Anpassung der Lokale der Website.

en: Booking Data
de_DE: Buchungsdaten

en: Booking Dates
de_DE: Buchungsdatum

en: Booking Form
de_DE: Buchungsformular

en: Booking ID
de_DE: ID

en: Booking Listing
de_DE: Buchungs-Übersicht

en: Booking calendar
de_DE: Buchungskalender

en: Booking form
de_DE: Buchungsformular

en: Booking form with calendar
de_DE: Buchungsformular mit Kalender

en: Booking resource
de_DE: Unterkunft

en: Booking resource type is not defined. Its can be, when at the URL is wrong booking hash.
de_DE: Typ der Unterkunft nicht angegeben. Dies passiert bei einem ungültigen Buchungs-Hash in der URL.

en: Booking resources
de_DE: Unterkünfte

en: Booking system
de_DE: Buchungssystem

en: Bookings
de_DE: Buchungen

en: Bookings Listing
de_DE: Buchungs-Übersicht

en: Bookings default order
de_DE: Standard Sortierung der Buchungen

en: Bookings for today
de_DE: Heutige Buchungen

en: Bookings number per page
de_DE: Buchungen je Seite

en: Both
de_DE: Beide

en: Branch Code
de_DE: Bankleitzahl

en: Branch Sort
de_DE: Zweigstelle

en: Brazilian Real (only for Brazilian users)
de_DE: Brasiliansche Ral (nur für brasilianische Benutzer)

en: British Pound
de_DE: Britische Pfund

en: Bulk Actions
de_DE: Sammelaktionen

en: CAPTCHA
de_DE: Sicherheitscode

en: CSS customization of search form and search results you can make at this file
de_DE: CSS Anpassungen des Suchformulars und der Suchergebnisse können in dieser Datei vorgenommen werden.

en: CSV data separator
de_DE: CSV Trennzeichen

en: Cache expiration
de_DE: Verfallsdatum des Verlaufs

en: Cache will expire:
de_DE: Cache wird ablaufen:

en: Calendar
de_DE: Kalender

en: Calendar Overview
de_DE: Kalenderübersicht

en: Calendar Skin
de_DE: Kalender Design

en: Calendar have 2 months in a row, the cell height is 30px and calendar full width 568px (possible to use percentage for width: 100%)
de_DE: Kalender haben 2 Monate in einer Zeile, die Zellenhöhe beträgt 30px und die Gesamtbreite des Kalenders beträgt 568px (Alternativ können sie die Breite in Protzent angeben: 100%)

en: Calendar is loading...
de_DE: Kalender wird geladen...

en: Canadian Dollars
de_DE: Kanadische Dollar

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Cancel Booking
de_DE: Buchung abbrechen

en: Cancel Return URL from PayPal
de_DE: Cancel Return URL von PayPal

en: Cancel bookings older
de_DE: Buchungen abbrechen, die älter sind als

en: Cancel only pending, unpaid bookings, which are older than this selection.
de_DE: Nur laufende, unbezahlte Buchungen abbrechen, die älter sind als die Auswahl.

en: Canceled_Reversal
de_DE: Abgebrochen_Aufgeboben

en: Cancellation email sent
de_DE: Stornierungs-E-Mail gesendet

en: Cancelled
de_DE: Abgebrochen

en: Cannot find the record
de_DE: Datensatz kann nicht gefunden werden

en: Capacity
de_DE: Kapazität

en: Change
de_DE: Ändern

en: Change Resource
de_DE: Unterkunft ändern

en: Change hash after the booking is approved
de_DE: Haken für die Änderung der Buchung nach einer Bestätigung

en: Change status
de_DE: Status ändern

en: Change your Booking
de_DE: Ihre Buchung ändern

en: Check %sBooking Listing%s page for new bookings.
de_DE: Prüfen sie in der %sBuchungsübersicht%s Ihre neuen Buchungen.

en: Check %show todo%s that and what %sshortcodes%s are available.
de_DE: Sehen Sie unter %sHOWTO%s wie und welche %sAbkürzungen%s verfügbar sind.

en: Check In - Tomorrow
de_DE: Anreise morgen

en: Check Out - Tomorrow
de_DE: Abreise morgen

en: Check Premium Features
de_DE: Besondere Funktionen

en: Check in
de_DE: Anreise

en: Check new functionality in this plugin update.
de_DE: Neue Funktionen in diesem Plugin Update.

en: Check out
de_DE: Abreise

en: Check out our %sHelp%s
de_DE: Link zur %sHilfe%s

en: Check the box to activate CAPTCHA inside the booking form.
de_DE: Auswählen, wenn CAPTCHA im Buchungsformular aktiviert werden soll.

en: Check the box to activate auto-fill form fields for logged in users.
de_DE: Auswählen, um das automatische Ausfüllen für angemeldete Benutzer zu aktivieren.

en: Check this box if you want that specific additional cost, which configured as percentage for some option, apply to other additional fixed costs and not only to original booking cost.
de_DE: Aktivieren, wenn zusätzliche Kosten (welche als prozentuale Kosten für bestimmte Optionen hinterlegt sind) bei anderen zusätzlichen fixen Preisen und nicht nur dem originalen Buchungspreis angewendet werden sollen.

en: Check this box if you want the %stime selection%s on the booking form %sapplied to the cost calculation%s.
de_DE: Auswählen, wenn Sie die %sZeitauswahl%s im Buchungsformular %sin der Preisberechnung verwenden%s wollen.

en: Check this box if you want to change the booking hash after approval. When checked, visitor will not be able to edit or cancel the booking.
de_DE: Aktivieren, wenn Sie nach Bestätigung die Buchungsaktivierung ändern möchten. Wenn aktiv, können Gäste die Buchung nicht bearbeiten oder löschen.

en: Check this box if you want to show help hints on the admin panel.
de_DE: Auswählen, wenn Sie hilfreiche Hinweise im Admin Bereich sehen wollen.

en: Check this box if you want to show the pending days as available in calendars
de_DE: Markieren Sie dieses Kästchen, wenn Sie die in Arbeit befindlichen Buchungen im Kalender als verfügbar anzeigen möchten.

en: Check this box if you want to use recurrent time to reserve several days. This means that middle days will be partially booked by actual times, otherwise the time in the booking form will be used as check-in/check-out time for the first and last day of the reservation.
de_DE: Auswählen, wenn Sie die wiederkehrende Zeit für mehrere Tage nutzen wollen. Dies bedeutet, dass mittlere Tage mit den aktuellen Zeiten gebucht werden, andernfalls werden die Zeiten aus dem Buchungsformular als Anreise/Abreisezeit für den ersten und letzten Tag der Reservierung verwendet.

en: Check this box if you want total availability (daily capacity) to depend on the number of selected visitors.
de_DE: Markieren Sie das Kästchen, wenn die Gesamtverfügbarkeit (Tageskapazität) von der Anzahl der ausgewählten Gäste ausgelegt ist.

en: Check this box to %sactivate%s auto import events and creation bookings from them
de_DE: Auswählen um den automatischen Import von Ereignissen und das Anlegen von Buchungsformularen darauf zu %saktivieren%s

en: Check this box to %sactivate%s auto-cancellation for pending, unpaid bookings.
de_DE: Auswählen um die automatische Stornierung aller ausstehenden, ungezahlten Buchungen zu %saktivieren%s .

en: Check this box to %ssend%s cancellation email for this resource.
de_DE: Auswählen um eine E-Mail zur Stornierung für diese Unterkunft zu %ssenden%s

en: Check this box to automatically approve booking, when visitor makes a successful payment.
de_DE: Auswählen, wenn Sie Buchungen automatisch bestätigen wollen sobald Besucher eine erfolgreiche Zahlung getätigt haben.

en: Check this box to automatically approve bookings, when visitor makes a successful payment, or automatically cancel the booking, when visitor makes a payment cancellation.
de_DE: Auswählen um Buchungen automatisch zu bestätigen wenn Besucher eine erfolgreiche Zahlung durchgeführt haben oder Buchung abbrechen wenn Besucher eine Stornierung der Zahlung durchführen.

en: Check this box to delete all booking data when you uninstal this plugin.
de_DE: Auswählen, wenn Sie die Buchungsdaten durch die Deinstallation des Plugins löschen möchten.

en: Check this box to display a legend of dates below the booking calendar.
de_DE: Auswählen, um die Legende des Datums unter dem Buchungskalender anzuzeigen.

en: Check this box to display the available number of booking resources with a tooltip, when mouse hovers over each day on the calendar(s).
de_DE: Aktivieren Sie dieses Kästchen um die Anzahl der verfügbaren Unterkünfte im Tooltip anzuzeigen (wenn die Maus über den jeweiligen Tag bewegt wird)

en: Check this box to display today date number in legend cells.
de_DE: Aktivieren, um heutiges Datum im Legendenfeld anzuzeigen

en: Check this box to dissable reservations, which can be stored in different booking resources.
de_DE: Häkchen setzen um keine Reservierungen für andere Unterkünfte zu ermöglichen.

en: Check this box to show Reference Text Box
de_DE: Auswählen um Referenz-Textbox anzuzeigen

en: Check this box to show search results on other page
de_DE: Auswählen, wenn Sie Suchergebnisse auf einer anderen Seite anzeigen möchten

en: Check this box, if you want to %sre-check if the selected dates available during submitting booking%s.
de_DE: Markieren Sie dieses Kästchen, wenn Sie die ausgewählten Daten %swährend des Buchungsversands erneut prüfen%s möchten.

en: Check this box, if you want to %sset any days as available%s in calendar. Your visitors will be able to make %sunlimited bookings per same date(s) in calendar and do not see any booked date(s)%s of other visitors.
de_DE: Auswählen, wenn Sie %sjeden Tag im Kalender als verfügbar%s setzen möchten. Ihre Besucher können dann %sunbegrenzte Buchungen für die gleichen Tage im Kalender vornehmen und sehen keine gebuchten Daten%s anderer Besucher.

en: Check this checkbox to %sactivate%s auto approve of all new pending bookings.
de_DE: Auswählen um alle ausstehenden Buchungen automatisch zu %saktivieren%s .

en: Check this option, to use check in/out time during booking process.
de_DE: Auswählen, wenn Check-In/Check-Out Zeit im Buchungsprozess genutzt wird.

en: Check unavailable days in calendars. This option will overwrite all other settings.
de_DE: Welche Tage sollen nicht buchbar sein. Diese Einstellung überschreibt alle anderen.

en: Check-Out time
de_DE: Abreisezeit

en: Check-in
de_DE: Anreise

en: Check-in time
de_DE: Anreise-Zeit

en: Check-out
de_DE: Abreise

en: Checkbox(es)
de_DE: Auswahlbox(en)

en: Checking to prevent double booking, during submitting booking
de_DE: Prüfung auf Doppelbuchungen beim Absenden der Buchung

en: Children
de_DE: Kinder

en: Chose payment mode
de_DE: Zahlungsmethode auswählen

en: City
de_DE: Stadt

en: City (required)
de_DE: Stadt (erforderlich)

en: Class
de_DE: Klasse

en: Clear booking resources selection
de_DE: Unterkunftsauswahl löschen

en: Click APIs and make sure "Calendar API" is set to ON.
de_DE: Klicken Sie auf den Punkt APIs und stellen Sie sicher, dass die "Kalender-API" auf ON eingestellt ist.

en: Click Back to Profile Summary to return to the Profile after activating your listener.
de_DE: Klicken Sie zurück zur Profilzusammenfassung um nach der Aktivierung der Listener zum Profil zurückzukehren.

en: Click Choose IPN Settings to specify your listeners URL and activate the listener.
de_DE: Bitte wählen Sie IPN Einstellungen um ihre Listener-URL anzugeben und aktivieren Sie den Listener.

en: Click Instant Payment Notification Preferences in the Selling Preferences column.
de_DE: Klicken Sie Instant Payment Notification Eigenschaften in der Spalte für Verkauf-Eigenschaften.

en: Click MD5-Hash in the Security Settings section
de_DE: Klicken Sie MD5-Hash in den Sicherheitseinstellungen

en: Click Profile on the My Account tab.
de_DE: Klicken Sie Profil unter Mein Konto

en: Click Receive IPN messages (Enabled) to enable your listener.
de_DE: Klicken Sie IPN Meldungen erhalten (aktiviert) um den Listener zu aktivieren.

en: Click Save.
de_DE: Speichern klicken

en: Click Settings under Account in the main menu on the left
de_DE: Klicken Sie Einstellungen unter Konto im Hauptmenu auf der linken Seite.

en: Click Submit
de_DE: Absenden Klicken

en: Click Website Payment Preferences in the Seller Preferences column.
de_DE: Klicken Sie auf die Zahlungseinstellungen der Website in den Verkaufseinstellungen.

en: Click the "Share this Calendar" link.
de_DE: Klicken Sie auf den Link  "Share this Calendar (Diesen Kalender teilen)".

en: Click the Profile subtab.
de_DE: Klicken Sie auf die Profil-Unterseite

en: Click the checkbox to make calendar public. Do not check the other option.
de_DE: Klicken Sie auf das Kontrollkästchen, um den Kalender zu veröffentlichen. Aktivieren Sie keine anderen Optionen.

en: Click to toggle
de_DE: Anklicken zum Umschalten

en: Close
de_DE: Schließen

en: Code Example
de_DE: Beispielcode

en: Columns
de_DE: Spalten

en: Comma
de_DE: Komma

en: Completed
de_DE: Abgeschlossen

en: Conditional Dates Filter
de_DE: Datumsfilter

en: Conditions
de_DE: Konditionen

en: Configuration
de_DE: Einstellungen

en: Configuration in several languages
de_DE: Konfiguration in verschiedenen Sprachen

en: Configure
de_DE: Konfigurieren

en: Configure additional cost, which depend from selection of selectbox(es) and checkbox(es).
de_DE: Zusätzliche Kosten einstellen die von der Auswahl in Check- und  Auswahlboxen abhängen

en: Configure booking %sSettings%s.
de_DE: Bearbeiten Sie die %sBuchungseinstellungen%s.

en: Configure predefined set of your %sForm Fields%s.
de_DE: Konfigurieren Sie Ihre Vorlagen der %sFormularfelder%s.

en: Configure your predefined %sEmail Templates%s.
de_DE: Konfigurieren Sie Ihre vordefinierten %sE-Mail Vorlagen%s.

en: Connection Error
de_DE: Verbindungsfehler

en: Contact email
de_DE: Kontakt E-Mail

en: Content
de_DE: Inhalt

en: Content of booking fields data for email templates (%s-shortcode) and booking listing page
de_DE: Inhalt der Buchungsfelder für E-Mail Vorlagen (%s-Abkürzungen) und Buchungsübersicht

en: Copy and paste this shortcode into the form at left side
de_DE: Kopieren und einfügen dieser Abkürzung in das Formular auf der linken Seite

en: Cost
de_DE: Preis

en: Cost Correction Field
de_DE: Preiskorrekturen

en: Cost Fields
de_DE: Preis-Felder

en: Cost Hints
de_DE: Preishinweise

en: Cost Title
de_DE: Titel Preis

en: Cost is not correct. It must be greater than 0
de_DE: Preis ist nicht korrekt. Er muss größer 0 sein.

en: Cost of the booking for the selected dates only.
de_DE: Preis für die Buchung nur für die ausgewählten Daten.

en: Cost saved successfully
de_DE: Preis erfolgreich gespeichert

en: Cost setings at %stop have higher priority%s than other costs of same type at the %sbottom%s of the list.
de_DE: Kosteneinstellungen am %sAnfang%s haben höhere Priorität als Kosten der selben Art am %sEnde%s der Liste.

en: Cost:
de_DE: Preis

en: Costs
de_DE: Kosten

en: Costs and Rates
de_DE: Kosten und Preise

en: Costs and Rates Settings
de_DE: Einstellungen Kosten und Preise

en: Country
de_DE: Land

en: Country (required)
de_DE: Land (erforderlich)

en: Country List
de_DE: Länderliste

en: Coupon
de_DE: Gutschein

en: Coupon Code
de_DE: Gutschein-Nummer

en: Coupons
de_DE: Gutschein

en: Create
de_DE: Erstellen

en: Create conditional days filter
de_DE: Filter mit Tagesbedingungen erstellen

en: Create dates filter
de_DE: Datums-Filter erstellen

en: Create new form
de_DE: neues Formular erstellen

en: Created
de_DE: Angelegt

en: Creation
de_DE: Anlagen

en: Currency format
de_DE: Währungsformat

en: Currency symbol
de_DE: Währunssymbol

en: Current dates
de_DE: Aktuelle Daten

en: Current day
de_DE: Aktueller Tag

en: Current month
de_DE: Aktueller Monat

en: Current version
de_DE: Aktuelle Version

en: Current week
de_DE: Aktuelle Woche

en: Custom
de_DE: Benutzerdefiniert

en: Custom button title
de_DE: Benutzerdefinierte Button-Bezeichnung

en: Customer Email
de_DE: Benutzer E-Mail

en: Customization of additional cost, which depend from form fields
de_DE: Anpassung der zusätzlichen Kosten in Abhängigkeit von Formularfeldern

en: Customization of email template, which is sending after modification of booking
de_DE: Anpassung der E-Mail-Vorlage welche nach der Änderung einer Buchung gesendet wird

en: Customization of email template, which is sending to Admin after new booking
de_DE: Anpassung der Vorlage für E-Mails, welche nach der Buchung an den Admin gesendet werden.

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after Cancellation of booking
de_DE: Anpassung der Vorlage für E-Mails, welche nach der Stornierung der Buchung an den Besucher gesendet werden.

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after approval of booking
de_DE: Anpassung der Vorlage für E-Mails, welche nach der Buchungsbestätigung an den Besucher gesendet werden.

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after new booking
de_DE: Anpassung der Vorlage für E-Mails, welche nach der Buchung an den Besucher gesendet werden.

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after payment request
de_DE: Anpassung der E-Mail-Vorlage welche nach einer Zahlungsaufforderung an den Besucher gesendet wird

en: Customization of rates, valuation days cost and deposit amount
de_DE: Anpassung der Preise, Gültigkeitstage und des Anzahlungsbetrags

en: Customization of synchronization with Google Calendar
de_DE: Anpassung der Synchronisation mit dem Google Kalender

en: Czech Koruna
de_DE: Tschechische Kronen

en: DEFERRED
de_DE: VERZÖGERT

en: DESC
de_DE: Absteigend

en: Danish Krone
de_DE: Dänische Kronen

en: Data
de_DE: Daten

en: Data Parsing
de_DE: Auslesen der Daten

en: Date Format
de_DE: Formate des Datums

en: Dates
de_DE: Datum

en: Dates and Times Hints
de_DE: Hinweise zu Datum und Zeiten

en: Dates view
de_DE: Datum

en: Day
de_DE: Tage

en: Days selection number
de_DE: Anzahl der gewählten Tage

en: Deactivate
de_DE: Deaktiviere

en: Dear %sMake your payment %s directly into our bank account. %sPlease use your Booking ID %s as the payment reference! %s %s: %s %s: %s %s: %s %s: %s
de_DE: %s, bitte überweisen Sie die Summe %s direkt auf unser Bankkonto. %s Bitte verwenden Sie Ihre Buchungs-ID %s als Zahlungsbetreff! %s%s:%s%s:%s%s:%s%s:%s

en: Dear %sPay in cash %s for your booking %s on check in %sFor reference your booking ID: %s
de_DE: %s bitte bezahlen Sie Bar%s für Ihre Buchung%s an diesem Anreisetag %s Ihre Buchungs-ID um zu bezahlen ist:%s

en: Dec
de_DE: Dez

en: December
de_DE: Dezember

en: Default
de_DE: Standard

en: Default Form
de_DE: Standard Formular

en: Default Form Templates
de_DE: Standard Formularvorlagen

en: Default Locale
de_DE: Örtliche Vorgabe

en: Default booking admin page
de_DE: Standardseite zur Buchungsadministration

en: Default booking resource
de_DE: Standardunterkunft

en: Default calendar view mode
de_DE: Standard Kalenderansicht

en: Default form
de_DE: Standardformular

en: Default settings for retrieving events
de_DE: Standardeinstellung für den Erhalt von Ereignissen

en: Default toolbar tab
de_DE: Standard Tab

en: Default value
de_DE: Standardwert

en: Define preselected resource.
de_DE: Legen Sie die vorgewählte Unterkunft fest.

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete booking data, when plugin deactivated
de_DE: Wichtig! Alle Buchungsdaten werden gelöscht, wenn...

en: Delete data
de_DE: Daten löschen

en: Delete selected booking form
de_DE: Ausgewähltes Buchungsformular löschen

en: Delete selected booking(s)
de_DE: Ausgewählte Buchung(en) löschen.

en: Delete selected bookings
de_DE: Ausgewählte Buchungen löschen

en: Delete settings
de_DE: Einstellungen löschen

en: Delete template
de_DE: Löschen

en: Delete your previously saved default filer template!
de_DE: Löschen Sie ihre vorher gespeicherte Standard Filtervorlage!

en: Deleted
de_DE: Gelöscht

en: Denied
de_DE: Abgelehnt

en: Deposit
de_DE: Anzahlung

en: Deposit amount
de_DE: Anzahlungsbetrag

en: Deposit payment total
de_DE: Anzahlung gesamt

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Developer Test
de_DE: Entwicklertest

en: Different form fields, for the different week days
de_DE: Unterschiedliche Felder für unterschiedliche Wochentage.

en: Different time slots, for the different week days
de_DE: Unterschiedliche Zeitbereiche für unterschiedliche Wochentage

en: Disable Bootstrap loading on Back-End
de_DE: Bootstrap-Laden im Back-End deaktivieren

en: Disable Bootstrap loading on Front-End
de_DE: Bootstrap-Laden im Front-End deaktivieren

en: Disable bookings in different booking resources
de_DE: Deaktivieren von Buchungen in verschiedenen Unterkünften

en: Discount Coupon field
de_DE: Rabatt Gutschein

en: Dismiss
de_DE: Ausblenden

en: Display tooltip on calendar(s) to show availability based on total (fixed) number of visitors for the resource, which can be at free booking resource items.
de_DE: Tooltip auf Kalender zur Verfügbarkeit in Abhängigkeit von der Gesamtzahl Gäste für die Unterkunft anzeigen.

en: Do you really want
de_DE: Möchten Sie wirklich

en: Do you really want to delete selected booking form ?
de_DE: Wollen Sie wirklich das ausgewählte Buchungsformular löschen?

en: Do you really want to delete selected booking(s) ?
de_DE: Möchten Sie die gewählten Buchungen wirklich löschen?

en: Do you really want to delete this booking ?
de_DE: Möchten Sie diese Buchung wirklich löschen?

en: Do you really want to set booking as pending ?
de_DE: Wollen Sie die Buchung wirklich auf Offen setzen?

en: Done
de_DE: Erledigt

en: Dot
de_DE: Punkt

en: Download
de_DE: Herunterladen

en: Download the CSV file of exported booking data
de_DE: Herunterladen der Buchung CSV Datei

en: Drop Down
de_DE: Auswahllisten

en: Duplicate Booking
de_DE: Doppelte Buchung

en: Duration Time
de_DE: Dauer

en: Duration Time - Drop Down list
de_DE: Dauer - Auswahlliste

en: Each day
de_DE: Jeden Tag

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit Booking
de_DE: Buchung ändern

en: Edit Note
de_DE: Bemerkung ändern

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Email (required)
de_DE: E-Mail (erforderlich)

en: Email Field
de_DE: E-Mail Feld

en: Email for getting report for %sinvalid%s transactions.
de_DE: E-Mail zu Bericht über %sungültige%s Transaktionen

en: Email for getting report for %ssome errors in  verification process%s.
de_DE: E-Mail um einen Report über %sFehler in der Überprüfung%s zu erhalten.

en: Email for getting report for %sverified%s transactions.
de_DE: E-Mail zu Bericht über %sgeprüfte%s Transaktionen

en: Email templates, which use shortcodes: %s, will be linked to this page
de_DE: E-Mailvorlagen, welche die Shortcodes nutzen %s werden auf diese Seite verlinkt

en: Emails
de_DE: E-Mails

en: Emails Settings
de_DE: E-Mails Einstellung

en: Emails sending
de_DE: E-Mails senden

en: End Time
de_DE: Ende

en: End Time - Drop Down list
de_DE: Ende - Auswahlliste

en: End Time - Text field
de_DE: Ende - Textfeld

en: End Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past. The End Time may also be earlier that the start time, if only 1 day was selected! Please choose another date or time.
de_DE: Endzeitpunkt ist ungültig. Entweder liegt eine Buchung vor oder die Zeit liegt in der Vergangenheit. Bitte wählen Sie einen anderen Zeitpunkt. Der Endzeitpunkt liegt möglicherweise auch vor dem Startzeitpunkt.

en: End of current month
de_DE: Ende des aktuellen Monats

en: English and French translation
de_DE: Englische und französische Übersetzung

en: Enter %s in text field.
de_DE: %s eingeben.

en: Enter Keyword here
de_DE: Schlüsselwort hier eintragen

en: Enter a title for the Reference text box (i.e. Your email address). Visitors will see this text.
de_DE: Geben Sie eine Bezeichnung für die Referenz-Box ein (z.B. Ihre E-Mail-Adresse). Besucher können diesen Text sehen.

en: Enter additional cost in formats:
de_DE: Angeben von zusätzliche Kosten in Formaten:

en: Enter coupon code.
de_DE: Gutschein-Nummer anlegen

en: Enter date / time
de_DE: Datum/Uhrzeit

en: Enter dropdown options. One option per line.
de_DE: Werte für Auswahlliste eintragen (Eine Wert je Zeile)

en: Enter fixed amount for each selected day
de_DE: Festen Betrag für jeden gewählten Tag eintragen

en: Enter fixed cost
de_DE: Festpreis eintragen

en: Enter maximum number of times, when coupon is applicable.
de_DE: Maximale Anwendbarkeit Coupon

en: Enter minimum booking cost, when coupon is applicable.
de_DE: Mindestbuchungskosten eingeben, wenn Gutschein eingelöst wird

en: Enter name of booking resource
de_DE: Eingabe der Unterkunft

en: Enter number of fixed or percentage savings.
de_DE: Anzahl fester oder prozentualer Einsparung eingeben

en: Enter percentage as additional sum, which is based only on original cost and not full sum
de_DE: Prozentsatz als zusätzliche Summe welche auf dem Originalpreis basiert (und nicht die volle Summe)

en: Enter percentage of the entire booking
de_DE: Prozentsatz der gesamten Buchung eintragen

en: Enter relative URLs of pages, where you have Booking Calendar elements (booking forms or availability calendars). Please enter one URL per line. Example: %s
de_DE: Geben Sie relative URLs der Seiten, wo Sie Buchung Kalender Elemente (Buchungsformulare oder Zeitenkalender). Bitte geben Sie eine URL pro Zeile. Beispiel:%s

en: Enter seasonal rate(s) (cost diference in %s from standard cost %s or a fixed cost) of the booking resource (%s) or %sAdd a new seasonal filter%s
de_DE: Saison-Preise (Preisdifferenz in %s vom Standardpreis %s oder einen Festpreis) für die Unterkunft (%s) oder %sneuen Saisonfilter hinzufügen%s

en: Enter the %sTime%s using the text field.
de_DE: Tragen Sie die %sZeit%s für die Nutzung dieses Textfeldes ein

en: Enter the service name or the reason for the payment here.
de_DE: Geben Sie den Service oder den Grund für die Zahlung hier ein.

en: Enter the title of the payment button
de_DE: Bezeichnung des Zahlungs-Button eintragen

en: Enter this value
de_DE: Diesen Wert eintragen

en: Enter your iPay88 Merchant Code.
de_DE: Geben Sie ihren iPay88 Merchant Code ein.

en: Enter your iPay88 Merchant Key.
de_DE: Geben Sie Ihren iPay88 Merchant Key ein.

en: Enter your phone number
de_DE: Telefonnummer eingeben

en: Error
de_DE: Fehler

en: Error!
de_DE: Fehler!

en: Euros
de_DE: Euro

en: Even if visitor selects the booked timeslot, system will not allow them to make the booking.
de_DE: Sollten Besucher bereits gebuchte Zeiträume auswählen, wird das System ihnen keine Buchung erlauben.

en: Event Description (optional field)
de_DE: Ereignisbeschreibung (optionales Feld)

en: Event Title
de_DE: Ereignistitel

en: Events Import
de_DE: Termine importieren

en: Every
de_DE: Jeden

en: Example
de_DE: Beispiel

en: Example #1: %s - start French translation section
de_DE: Beispiel #1: %s - Französische Übersetzung starten

en: Example #2: "%s" - English and French translation of some message
de_DE: Beispiel #2: "%s" -  Englische und französische Übersetzung einer Meldung

en: Example:
de_DE: Beispiel:

en: Example: %s - %s"United States"%s is selected by default.
de_DE: Beispiel: %s - %s"United States"%s ist standardmäßig ausgewählt

en: Example: %s - custom number of visitor selections"
de_DE: Beispiel: %s - Auswahl der Anzahl von Besuchern"

en: Example: %s.
de_DE: Beispiel: %s .

en: Example: %sMake booking here%s
de_DE: Beispiel: %sBuchen Sie hier%s

en: Examples
de_DE: Beispiele

en: Expiration Date
de_DE: Verfallsdatum

en: Expired
de_DE: Abgelaufen

en: Explore Premium Features
de_DE: Besondere Merkmale

en: Export
de_DE: Exportieren

en: Export All
de_DE: Alle exportieren

en: Export All bookings to CSV format
de_DE: Exportiere alle Buchungen in eine CSV Datei.

en: Export bookings
de_DE: Exportiere alle Buchungen in eine CSV Datei.

en: Export only current page of bookings to CSV format
de_DE: Nur aktuelle Seite der Buchungen nach CSV exportieren

en: Exporting booking data
de_DE: Exportiere Buchungsdaten.

en: Failed
de_DE: Fehlgeschlagen

en: February
de_DE: Februar

en: Field Label
de_DE: Feld Label

en: Fields %s(selectbox(es) and checkbox(es))%s are shown here automatically if they exist in the %sbooking form%s.
de_DE: Die Felder %s(Auswahlboxen und Checkboxen)%s werden automatisch angezeigt, wenn Sie im %sBuchungsformular%s vorhanden sind.

en: Fields Settings
de_DE: Felder Einstellen

en: Filter Name
de_DE: Filtername

en: Filter tab
de_DE: Filter

en: Filters
de_DE: Filter

en: Find Your Calendar ID
de_DE: Suchen Sie Ihre Kalender ID

en: First Name
de_DE: Vorname

en: First Name (required)
de_DE: Vorname (erforderlich)

en: First Name(s)
de_DE: Vorname

en: First option in dropdown list.
de_DE: Erste Option in der Auswahlliste.

en: First option title
de_DE: Name der ersten Option

en: Follow these steps to configure it:
de_DE: Folgen Sie diesen Konfigurationsschritten:

en: Footer
de_DE: Fußzeile

en: For
de_DE: Für

en: For example, a URL to your site that displays a %s"Thank you for the payment"%s.
de_DE: Zum Beispiel eine URL zu Ihrer Seite, welche %s"Vielen Dank für Ihre Zahlung"%s anzeigt.

en: For example, if the original cost of the booking is %s, then after applying additional costs the total cost will be folowing
de_DE: Ist der Originalpreis der Buchung %s, dann enthält der folgende Betrag die zusätzlichen Kosten

en: For example, the URL to your website that displays a %s"Payment Canceled"%s page.
de_DE: Zum Beispiel die URL ihrer Website welche %s"Payment Canceled"%s anzeigt.

en: For example: "You have a new reservation %s on the following date(s): %s Contact information: %s You can approve or cancel this booking at: %s Thank you, Reservation service."
de_DE: Beispiel: "Sie haben eine neue Reservierung %s für folgendes Datum: %s Kontaktinformation: %s Sie können die Buchung hier: %s bestätigen oder abbrechen. Vielen Dank! "

en: For more information about configuring Relay Response in the Merchant Interface, please see the %sMerchant Integration Guide%s
de_DE: Für weitere Informationen über die Konfiguration des Relax Response im Merchant Interface schauen Sie bitte in den %sMerchant Integration Guide%s

en: For the Return URL, enter the Return URL from PayPal on your site for successfull payment.
de_DE: Geben Sie die Rückgabe-URL von PayPal als Rückgabe-URL für erfolgreiche Zahlungen ein.

en: Form
de_DE: Formular

en: Form fields
de_DE: Formularfelder

en: Found: %s booking forms inside of posts or pages
de_DE: %s Buchungsformulare in Posts oder Seiten gefunden

en: Fraud
de_DE: Betrug

en: Fri
de_DE: Fr

en: Friday
de_DE: Freitag

en: From
de_DE: Von

en: Full cost of the booking
de_DE: Buchungspreis komplett

en: Full cost of the booking.
de_DE: Gesamtpreis der Buchung

en: General
de_DE: Allgemein

en: General Information
de_DE: Allgemeine Information

en: General Settings
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: Generate Tag
de_DE: Tag erzeugen

en: Generating columns
de_DE: Generiere Zeilen.

en: Generating content of file
de_DE: Generiere Dateiinhalt

en: Get Started
de_DE: Jetzt starten

en: Getting Started
de_DE: Jetzt starten

en: Give your project a name and click "Create".
de_DE: Geben Sie, falls möglich, Ihrem Projekt einen Namen und klicken Sie auf " Create (Ich stimme zu - weiter)" .

en: Go
de_DE: Start

en: Go to Google Developer Console: %s.
de_DE: Gehen Sie zur Google Developer Console und erstellen Sie ein neues Projekt:%s.

en: Google API Key
de_DE: Google API Schlüssel

en: Google Calendar - General Settings
de_DE: Google Kalender - Allgemeine Einstellungen

en: Google Calendar ID
de_DE: Google Kalender ID

en: Guests
de_DE: Gäste

en: HTML tags is accepted.
de_DE: HTML tags zulässig.

en: Have a questions?
de_DE: Haben Sie noch Fragen?

en: Help
de_DE: Hilfe

en: Help Info
de_DE: Hilfe

en: Help and info notices
de_DE: Hilfe und Info Hinweise

en: Hide
de_DE: Verbergen

en: Hide advanced settings
de_DE: Erweiterte Einstellungen verbergen

en: Hide advanced settings of JavaScript loading
de_DE: Einstellungen für JavaScript beim laden von Seiten

en: Hide settings of powered by notice
de_DE: Einstellung für "powered by" Hinweise

en: High season
de_DE: Hochsaison

en: Hints for your form
de_DE: Formularhinweise

en: Horizontal Search Form Template
de_DE: Formularvorlage horizontale Suche

en: Hungarian Forint
de_DE: Ungarische Forint

en: I Accept term and conditions
de_DE: Ich akzeptiere die Vertragsbedingungen

en: If you accept %scash payment%s, you can write details about it here
de_DE: Wenn Sie akzeptieren %sBahrzahlung%s akzeptieren, können Sie hier die Details erstellen

en: If you check this option, all booking data will be deleted when you uninstall this plugin. Do you really want to do this?
de_DE: Wenn Sie die Option wählen, werden beim Plugin Deinstallation auch alle Buchungsdaten gelöscht. Sind sie sicher ?

en: If you do not see search results at front-end side of your website, please check troubleshooting instruction %shere%s
de_DE: Wenn Sie keine Suchergebnisse sehen, bitte die Fehlerdiagnose-Anleitung %shier%s lesen

en: If you have no account on this system, please sign up for a %sdeveloper test account%s to obtain an API Login ID and Transaction Key. These keys will authenticate requests to the payment gateway.
de_DE: Wenn Sie auf diesem System keinen Account haben, melden Sie sich für ein %sdeveloper test account%s  an um eine API Login ID und einen Transaktion Key zu erhalten. Diese Keys authentifizieren Anfragen an den Zahlungsgateway.

en: If you have no account on this system, please visit %s to create one.
de_DE: Wenn sie keinen Account auf diesem System haben, gehen Sie zu %s um einen anzulegen.

en: If you use this shortcode, %syou can not use any other time shortcodes%s in the form.
de_DE: Wenn Sie dieses Kürzel verwenden %skönnen Sie keine andere Abkürzung im Formular verwenden%s

en: If you want to save your booking data, please uncheck the %s"Delete booking data"%s at the
de_DE: Um die Buchungsdaten zu behalten, bitte entferne den Haken bei  %s"Lösche Buchungsdaten"%s

en: If you will get any difficulties or have a questions, please contact by email %s
de_DE: Haben Sie Schwierigkeiten oder Fragen, kontaktieren Sie uns bitte per E-Mail %s

en: Import Google Calendar Events
de_DE: Google Kalender Ereignisse importieren

en: Import events every
de_DE: Ereignisse importieren, jeden

en: Important!
de_DE: Wichtig!

en: Importing Feed
de_DE: Feed importieren

en: In the sidebar click on "APIs & auth".
de_DE: In der Seitenleiste klicken Sie bitte auf "APIs & auth (APIs & Authentfizierung)".

en: In-Progress
de_DE: In Arbeit

en: Inactive User
de_DE: Inaktiver Benutzer

en: Incorrect date format
de_DE: Falsches Datums-Format

en: Incorrect email field
de_DE: Falsches E-Mail Feld

en: Indicate to the payment gateway that you would like to receive the transaction response to your site.
de_DE: Dem Zahlungsgateway signalisieren, dass Sie Transaktionsrückmeldungen zur Ihrer Site erhalten möchten.

en: Inlinee Search Form Template
de_DE: Formularvorlage Inline-Suche

en: Insert %s shortcode to prevent SPAM bookings.
de_DE: Eingabe von %s um SPAM Buchungen zu vermeiden

en: Insert booking calendar
de_DE: Einfügen des Buchungskalenders

en: Insert booking form %sshortcode%s into your %sPost%s or %sPage%s
de_DE: %sAbkürzungen%s des Buchungsformulars in Ihrem %sPost%s oder Ihrer %sSeite%s einbinden

en: Insert these shortcodes into form to %sshow info in real time %s(after selection of the dates in calendar or options in checkboxes or selectboxes)%s.
de_DE: Um %sEchtzeit-Info anzuzeigen %s (nach der Auswahl der Datumswerte im Kalender oder von Optionen in Checkboxen oder Auswahlfeldern) fügen Sie diese Abkürzungen ein%s.

en: Instant Payment Notification (IPN) is a message service that notifies you of events related to PayPal transactions
de_DE: Instant Payment Notification (IPN) ist ein Benachrichtigungsservice der über PayPal-relevante Transaktionen informiert

en: Integration of Bank Transfer payment system
de_DE: Integration von Banküberweisungs-Zahlungssystem

en: Integration of Pay in Cash payment system
de_DE: Integration des Bahrzahlungs-Systems

en: Integration of Paypal payment system
de_DE: Integration des PayPal Zahlungssystems

en: Integration of Sage payment system
de_DE: Integration des Sage Zahlungssystems

en: Integration of authorizenet payment system
de_DE: Integration autorisierter Bezahlsysteme

en: Integration of iPay88 payment system
de_DE: Integration des Zahlungssystems iPay88

en: Invalid
de_DE: Ungültig

en: Invalid IPN
de_DE: Ungültige IPN

en: Israeli Shekel
de_DE: Israelische Shekel

en: It works only in %ssingle day selection%s mode.
de_DE: Nur in %sEinzeltag-Auswahl%s möglich.

en: January
de_DE: Januar

en: Japanese Yen
de_DE: Japanische Yen

en: July
de_DE: Juli

en: June
de_DE: Juni

en: Label
de_DE: Bezeichnung

en: Labels
de_DE: Unterkunft

en: Language Sections
de_DE: Länder-Bereich

en: Last Name
de_DE: Nachname

en: Last Name (required)
de_DE: Nachname (erforderlich)

en: Last name
de_DE: Nachname

en: Limit available days from today
de_DE: Limit verfügbaren Tage ab heute

en: Load JS and CSS files only on specific pages
de_DE: Lade JS und CSS-Dateien nur auf bestimmten Seiten

en: Location
de_DE: Standort:

en: Location:
de_DE: Standort:

en: Log in to your PayPal account.
de_DE: In PayPal anmelden

en: Log on to the Merchant Interface
de_DE: Einloggen in das Merchant Interface

en: MD5 Hash value
de_DE: MD5 Hash Wert

en: Make it %sexclusive%s
de_DE: %sExklusiv%s machen.

en: Make payments with payPal - its fast, free and secure!
de_DE: Zahlen Sie mit PayPal - schnell, kostenlos und sicher!

en: Malformed
de_DE: Ungültig formatiert

en: Mar
de_DE: Mär

en: March
de_DE: März

en: Mark as Unread selected bookings
de_DE: Ausgewählte Buchungen als ungelesen markieren

en: Mark as read all bookings
de_DE: Alle Buchungen als gelesen markieren

en: Mark as read selected bookings
de_DE: Ausgewählte Buchungen als gelesen markieren

en: Max
de_DE: Maximum

en: Max visitors
de_DE: Maximale Anzahl Gäste

en: Max. persons
de_DE: Maximale Anzahl von Personen

en: Maximum number
de_DE: Maximale Anzahl

en: Maximum number of usage
de_DE: Maximale Nutzungsanzahl

en: Maxlength
de_DE: Maximale Länge

en: May
de_DE: Mai

en: Message title
de_DE: Titel

en: Mexican Peso
de_DE: Mexikanische Peso

en: Minimum Booking Cost
de_DE: Mindestbuchungskosten

en: Modified
de_DE: Geändert

en: Mon
de_DE: Mo

en: Monday
de_DE: Montag

en: Month
de_DE: Monat

en: Months
de_DE: Monate

en: Multiple days
de_DE: Mehrere Tage

en: Navigate to your Google calendars.
de_DE: Gehen Sie zu Ihrem Google Kalender.

en: Need even more functionality? Check %s higher versions %s
de_DE: Wenn Sie weitere Funktionen benötigen, prüfen Sie %s höhere Versionen %s

en: New (unverified) booking(s)
de_DE: Neue (unbestätigte) Buchung(en)

en: New Zealand Dollar
de_DE: Neuseeland Dollar

en: New booking
de_DE: Neue Buchung

en: New booking(s) made today
de_DE: Buchungen von heute

en: New bookings
de_DE: Neue Buchungen

en: Next
de_DE: Weiter

en: Next 3 months
de_DE: nächste 3 Monate

en: Next 4 weeks
de_DE: nächste 4 Wochen

en: Next 7 days
de_DE: Nächste 7 Tage

en: Next Steps
de_DE: Weitere Schritte

en: Next day
de_DE: Nächster Tag

en: Next month
de_DE: nächster Monat

en: Next week
de_DE: nächste Woche

en: No days
de_DE: Nicht verfügbare Tage von heute an

en: No separator
de_DE: Kein Trenner

en: None
de_DE: Keine

en: Norwegian Krone
de_DE: Norwegische Kronen

en: Not Completed
de_DE: Nicht vollständig

en: Not authed
de_DE: Nicht autorisiert

en: Note
de_DE: Anmerkung

en: Note!
de_DE: Anmerkung!

en: Note:
de_DE: Anmerkung:

en: Nothing Found Message:
de_DE: Leider nichts gefunden Info

en: Nothing found message
de_DE: Meldung für keine Suchergebnisse

en: Nothing found.
de_DE: Leider kein Ergebnis

en: Now
de_DE: Jetzt

en: Now click on "Credentials" in the sidebar.
de_DE: Wählen sie nun in der Seitenleiste auf der linken Seite "Credentials (Zugangsdaten)".

en: Now copy the Calendar ID to use in the plugin settings in your WordPress admin. Make sure to %suse the Calendar ID only, not the entire XML feed URL%s.
de_DE: Gehen Sie nun zum Wordpress Administrationsbereich, dann zu dem Bereich "Buchung" dann zu den Einstellungen und kopieren Sie die Kalender ID in das betreffende Feld. Achten Sie darauf, dass %sdie Kalender-ID, nicht der gesamte XML-Feed der URL ist%s.

en: Number of decimal points
de_DE: Anzahl Dezimalstellen

en: Number of months
de_DE: Anzahl der Monate

en: Number of selected days.
de_DE: Anzahl ausgewählte Tage

en: Number of selected nights.
de_DE: Anzahl der Übernachtungen

en: Number of usage
de_DE: Anzahl Nutzungs

en: Oct
de_DE: Okt

en: October
de_DE: Oktober

en: Offset
de_DE: Versatz(Offset)

en: On each
de_DE: An jedem

en: On the popup click the button "Server Key" and click "Create".
de_DE: Im Popup klicken Sie nun auf die Schaltfläche  "Server Key (Serverschlüssel)" und dann auf  "Create (Erstellen)".

en: One Value from %sOptions%s list
de_DE: Wert aus %sOptionsliste%s

en: One Value from %sOptions%s list or term %s for selection of all checkboxes
de_DE: Ein Wert aus der %sOptionen%s-Liste oder Ausdruck %s zur Auswahl aller Checkboxen

en: One option per line
de_DE: Eine Option je Zeile

en: One title per line
de_DE: Ein Titel je Zeile

en: Only availability calendar
de_DE: Einzig verfügbarer Kalender

en: Open the settings for the calendar.
de_DE: Öffnen Sie die Einstellungen für den Kalender.

en: Options
de_DE: Optionen

en: Order by
de_DE: Sortieren nach

en: Order number
de_DE: Bestellnummer

en: Other
de_DE: Andere

en: PAYMENT
de_DE: ZAHLUNG

en: Paid OK
de_DE: OK

en: Parameters
de_DE: Parameter

en: Parent
de_DE: Übergeordnete Unterkunft

en: Partially booked
de_DE: Zum Teil ausgebucht

en: Partially booked item
de_DE: Zum Teil ausgebucht

en: Partially booked item - day, which is booked for the specific time-slot(s).
de_DE: Teilweise gebucht - Tag welcher teilweise gebucht ist

en: Partially paid
de_DE: Zum Teil gezahlt

en: Partially_Refunded
de_DE: Teilweise_Rückerstattet

en: Pay in Cash
de_DE: Bahrzahlung

en: Pay using %s payment service
de_DE: %s Bezahlservice verwenden

en: Pay via
de_DE: Zahlung über

en: Payment
de_DE: Zahlung

en: Payment Button type
de_DE: Typ Zahlungs-Button

en: Payment button title
de_DE: Bezeichnung Zahlungs-Button

en: Payment failed
de_DE: Zahlung fehlgeschlagen

en: Payment for booking %s on these day(s): %s
de_DE: Zahlung für Buchungen %s an diesen Tag(en): %s

en: Payment method description that the customer will see on your payment page.
de_DE: Beschreibung der Zahlungsart, die der Kunde beim Bezahlen (Checkout) sieht.

en: Payment rejected
de_DE: Zahlung zurückgewiesen

en: Payment request
de_DE: Zahlungsanfrage

en: Payment status
de_DE: Zahlungsstatus

en: Payment status updated by Mobile88 Admin(Fail)
de_DE: Zahlungsstatus durch Mobile88 Admin aktualisiert (Fehler)

en: Payments
de_DE: Bezahlungen

en: Paypal Email address to receive payments
de_DE: PayPal E-Mail-Adresse zum Erhalt von Zahlungen

en: Paypal Pro Hosted Solution
de_DE: Paypal je angebotene Lösung

en: Paypal Standard
de_DE: PayPal Standard

en: Pending
de_DE: Vorgemerkt

en: Pending booking(s)
de_DE: Reservierungen in der Warteschleife

en: Pending item
de_DE: Vorgemerkt

en: Phone
de_DE: Telefon

en: Placeholder
de_DE: Platzhalter

en: Please Select
de_DE: Bitte auswählen

en: Please check more about this feature %shere%s.
de_DE: weitere Informationen zu dieser Einstellung finden Sie %shier%s

en: Please check more about this feature at  %sthis page%s
de_DE: Erfahren Sie mehr über diese Funktion auf  %sdieser Seite%s

en: Please check more info about configuration of this cost settings on this %spage%s.
de_DE: Weitere Einstellungen auf dieser %sSeite%s.

en: Please configure all fields inside the Billing form fields tab at this page, when using a European payment processor
de_DE: Bitte konfigurieren Sie alle Felder innerhalb des Rechnungsformular-Tabs auf dieser Seite (für europäische Zahlungsverarbeitung)

en: Please configure settings for import Google Calendar events
de_DE: Konfigurieren Sie die Einstellungen zum Import von Google Calendar Ereignissen

en: Please create all %s terms firstly %s(from higher priority to lower)%s, then terms %s and after terms %s
de_DE: Bitte erstelle erst alle %svorrangigen Bedingungen%s(von Priorität hooch nach niedrig)%s, dann Bedingungen%s und nachrangige Bedingungen %s

en: Please enter the MD5 Hash value, which you configured in the settings of Merchant Interface.
de_DE: Geben Sie den MD5 Hash-Werte ein, der in den Einstellungen des Merchant Interface hinterlegt ist.

en: Please enter your Google API key. This field required to import events.
de_DE: Bitte geben Sie Ihren Google-API-Schlüssel ein. Dieses Feld ist obligatorisch, um Ereignisse zu importieren.

en: Please leave it empty if you want to skip it.
de_DE: Bitte lassen Sie das Feld leer, wenn Sie es überspringen möchten.

en: Please note, %sthe use of the time shortcode%s. If you select a date with some booked time slots, this time field will %sdisable booked times slots%s (set them as grayed).
de_DE: Bitte beachten Sie die Möglichkeit %sAbkürzungen zu benutzen%s. Wenn Sie ein Datum mit gebuchten Zeiten auswählen, werden %sgebuchte Zeiten dieses Feldes deaktiviert%s (ausgegraut)

en: Please note, in the %sOptions list%s you can  use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
de_DE: In der %sOptionsliste%s sind nur Zeiten im 24-Stundenformat %s(24 Stunden)%s erlaubt.

en: Please note, in the %sOptions list%s you can use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
de_DE: In der %sOptionsliste%s können Sie Zeiten nur im Militärformat %s(24 Stunden)%s verwenden.

en: Please note, its not possible to add new resources, if "All resources" option is selected. Please clear the selection, then add new resources.
de_DE: Bitte beachten Sie, dass es nicht möglich ist neue Unterkünfte auszuwählen, wenn die Option "Alle Unterkünfte" ausgewählt ist. Bitte leeren Sie die Auswahl und fügen dann neue Unterkünfte hinzu.

en: Please note: this field only supports military time format %s(24 Hour Time)%s.
de_DE: Achtung: Dieses Feld erlaubt nur das Militärformat %s(24 Stunden)%s.

en: Please read more about the booking form fields configuration %shere%s.
de_DE: Erfahren Sie mehr über die Konfiguration der Felder im Buchungsformular %shere%s.

en: Please read more about the possible customizations of these %soptions%s %shere%s
de_DE: Lesen Sie mehr über die möglichen Anpassungen dieser %sOptionen%s %shier%s

en: Please read more info about configuration of this parameter %shere%s
de_DE: Weitere Informationen zu dieser Einstellung finden Sie %shier%s

en: Please refresh this page and if the same error appear again contact support by email (with  info about order number and website) for finishing the registrations
de_DE: Bitte laden Sie diese Seite neu. Falls der Fehler erneut auftritt kontaktieren Sie bitte den Support via E-Mail (mit Informationen über die Bestellnummer und die Webseite) um die Registrierung abschließen zu können.

en: Please select a field from your booking form. This field will be automatically assigned to the current field in the billing form.
de_DE: Bitte ein Feld des Buchungsformulars auswählen. Dieses Feld wird automatisch dem aktuellen Feld im Zahlungsformular zugewiesen.

en: Please select check-in and check-out days!
de_DE: Bitte Anreise- und Abreise-Tage wählen!

en: Please select the resource:
de_DE: Bitte Unterkunft wählen:

en: Please type the %sTitle of search results%s.
de_DE: Bitte geben Sie die %sBezeichnung des Suchergebnisses%s ein.

en: Please type the %smessage ,what is showing, when  nothing found%s.
de_DE: Bitte geben Sie die %sMeldung, wenn nichts gefunden wurde%s ein.

en: Please type the URL of the page %s(with %s shortcode in content)%s, where search results will show.
de_DE: Tragen Sie die URL der Seite %s(mit %s Abkürzung im Inhalt)%s ein auf der die Suchergebnisse anzeigt werden.

en: Please use  %sSingle day%s selection mode in the General Booking Settings page at calendar section.
de_DE: Bitte nutzen Sie die Auswahl %sEinzelner Tag%s in den allgemeinen Buchungseinstellungen des Kalenders.

en: Please use this field for possibility to use coupon discounts by your visitors.
de_DE: Verwenden Sie dieses Feld um Gutschein-Ermäßigungen für Besucher anzubieten.

en: Please, enter order number of your purchased version, which you received to your billing email.
de_DE: Geben Sie Ihre Bestellnummer der gekauften Version ein, welche Sie mit Ihrer Rechnungsemail erhalten haben.

en: Please, read more about the shortcodes %shere%s or JavaScript customization of the specific shortcodes %shere%s
de_DE: Lesen Sie mehr über die Abkürzungen %shier%s oder über JavaScript-Anpassungen der speziellen Abkürzungen %shier%s.

en: Please, reserve an apartment with fresh flowers.
de_DE: Reservieren Sie bitte ein Appartement mit frischen Blumen.

en: Please, select booking date(s) at Calendar.
de_DE: Bitte wählen Sie im Kalender das Datum der Buchung

en: Plugin support configurations of the booking form are available in different languages.
de_DE: Plugin-Support Einstellungen des Buchungsformulars sind in verschiedenen Sprachen erhältlich.

en: Polish Zloty
de_DE: Polnische Zloty

en: Post Code
de_DE: PLZ

en: Post code
de_DE: PLZ

en: Post code (required)
de_DE: PLZ (erforderlich)

en: Pounds Sterling
de_DE: Pfund Sterling

en: Powered by notice
de_DE: Copyright Notiz

en: Preselected resource
de_DE: Vorgewählte Unterkunft

en: Presidential Suite
de_DE: Präsidentensuite

en: Prev
de_DE: Vorherige

en: Previous 3 months
de_DE: Letzte 3 Monate

en: Previous 4 weeks
de_DE: Letzte 4 Wochen

en: Previous 7 days
de_DE: Letzte 7 Tage

en: Previous dates
de_DE: Vorherige Tage

en: Previous day
de_DE: Vorheriger Tag

en: Previous month
de_DE: letzter Monat

en: Previous week
de_DE: Vorherige Woche

en: Print
de_DE: Drucken

en: Print bookings
de_DE: Buchungen drucken

en: Print bookings listing
de_DE: Buchungsübersicht drucken

en: Prior
de_DE: Vorherige

en: Priority
de_DE: Priorität

en: Probabaly you updated your paid version of Booking Calendar by free version or update process failed. You can request the new update of your paid version at %1sthis page%2s.
de_DE: Sie haben vermutlich Ihre bezahlte Version des Booking Zahlender durch eine freie Version aktualisiert oder der Update ist fehlgeschlagen. Sie können ein neues Update Ihrer bezahlten Version  %1sauf dieser Seite%2s anfordern.

en: Probably these date(s) just was booking by other visitor. Please reload this page and make booking again.
de_DE: Vermutlich wurden diese Tage von einem anderen Besucher gebucht. Bitte laden Sie die Seite neu und versuchen Sie die Buchung erneut.

en: Processed
de_DE: Verarbeitet

en: Processing
de_DE: Verarbeitung

en: Purchase
de_DE: Kaufen

en: Put a label before field
de_DE: Beschreibung vor Feld einfügen

en: Put this code in %sContent of Booking Fields%s and in %sEmail Templates%s
de_DE: Tragen Sie diesen Code im %sInhalt der Buchungsfelder%s und in %sE-mail-Vorlagen%s ein

en: Range days
de_DE: Tagesspanne

en: Rate plugin (thanks:)
de_DE: Plugin bewerten (Danke!)

en: Rates
de_DE: Rate

en: Read
de_DE: Lesen

en: Read All
de_DE: Alle lesen

en: Reason for cancellation
de_DE: Begründung für den Abbruch

en: Reason for cancellation here
de_DE: Hier die Begründung für den Abbruch

en: Reason of cancellation
de_DE: Begründung für den Abbruch

en: Reason of cancellation here
de_DE: Bitte hier die Begründung für den Abbruch

en: Redirect visitor to a new "Thank You" page
de_DE: Umleiten der Besucher zu einer neuen "Vielen Dank" Seite

en: Reference Text Box Title
de_DE: Referenz-Textbox Titel

en: Refresh booking listing
de_DE: Buchungs-Übersicht aktualisieren

en: Refunded
de_DE: Erstattet

en: Register
de_DE: Registrieren

en: Regular User
de_DE: Normaler Nutzer

en: Reject
de_DE: Absagen

en: Rejected
de_DE: Abgelehnt

en: Relative URLs of pages, where to load plugin CSS and JS files
de_DE: Relative URLs der Seiten, von denen die CSS und JS-Dateien geladen werden können.

en: Release date
de_DE: Erscheinungsdatum

en: Reload page
de_DE: Seite neu laden

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Remove selected account(s)
de_DE: Entfernen Sie ausgewählte Bankkonto (en)

en: Request has been sent
de_DE: Ihre Anfrage wurde gesendet

en: Request has failed
de_DE: Ihre Anfrage wurde abgelehnt

en: Required
de_DE: Erforderlich

en: Required Fields in Booking Form
de_DE: Erforderliche Felder im Buchungsformular

en: Reset
de_DE: zurücksetzen

en: Reset Booking Form and Content of Booking Fields Form
de_DE: Buchungsformular und Inhalt der Formularfelder zurücksetzen

en: Reset Search Cache
de_DE: Suchverlauf zurücksetzen

en: Reset current Form
de_DE: Aktuelles Formular zurücksetzen

en: Reset filter to default values
de_DE: Filter auf Standardwerte zurücksetzen

en: Reset to default form
de_DE: Formular zurücksetzen

en: Resource
de_DE: Unterkunft

en: Resource #1
de_DE: Unterkunft #1

en: Resource #2
de_DE: Unterkunft #2

en: Resource #3
de_DE: Unterkunft #3

en: Resource Name
de_DE: Unterkunftsname

en: Resource not exist
de_DE: Unterkunft existiert nicht

en: Resources
de_DE: Unterkünfte

en: Resources count
de_DE: Anzahl Unterkünfte

en: Resources number per page
de_DE: Anzahl Unterkünfte je Seite

en: Retrieve Google Calendar Events
de_DE: Google Calendar Ereignisse erhalten

en: Return URL after Failed order
de_DE: Rückgabe-URL nach fehlerhaftem Auftrag

en: Return URL after Successful order
de_DE: Rückgabe-URL nach erfolgreicher Bestellung.

en: Return URL from PayPal
de_DE: Rückgabe-URL von PayPal

en: Reversed
de_DE: Aufgehoben

en: Routing Number
de_DE: Bankleitzahl

en: Rows
de_DE: Zeilen

en: Sale
de_DE: Angebot

en: Sat
de_DE: Sa

en: Saturday
de_DE: Samstag

en: Save
de_DE: Speichern

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Save as Default
de_DE: Veränderungen speichern

en: Save cost
de_DE: Preis speichern

en: Save filter settings as default template (Please, click Apply filter button, before saving!)
de_DE: Speichere Filtereinstellungen als Standardvorlage (Bitte klicken Sie Filter anwenden vor dem Speichern!)

en: Saved
de_DE: Gespeichert

en: Saving to file
de_DE: Speichern in Datei

en: Savings
de_DE: Ersparnisse

en: Search
de_DE: Suche

en: Search Availability Form
de_DE: Formular Verfügbarkeit

en: Search Cache
de_DE: Suchverlauf

en: Search Results
de_DE: Suchergebnisse

en: Search Settings
de_DE: Einstellungen Suche

en: Search availability
de_DE: Verfügbarkeitssuche

en: Search form
de_DE: Suche

en: Search only for users:
de_DE: Suche nur für Benutzer:

en: Search results
de_DE: Suchergebnisse

en: Search results.
de_DE: Suchergebnisse.

en: Season Filters
de_DE: Saison Filter

en: Season filter on the Season Filters page
de_DE: Saisonfilter auf der Saisonfilter-Seite

en: Season filter on the Season Filters page,
de_DE: Saison-Filter auf der Saison Filter Seite

en: Season filters conditions.
de_DE: Konditionen Saisonfilter

en: See %sFAQ%s.
de_DE: Besuchen Sie die %sFAQ%s Seite.

en: Select "Live test" or "Live" environment for using Merchant account or "Developer Test" for using Developer account.
de_DE: Wählen Sie "Live test" oder "Live" Umgebung für Merchant Account oder "Developer Test" für Developer Account.

en: Select %s days by activating specific season filter below or %sadd new season filter%s
de_DE: Wählen Sie %s Tage durch die Aktivierung des Saisonfilters unten oder %sneuen Saisonfilter hinzufügen%s

en: Select Expiration Date of the coupon.
de_DE: Verfallsdatum des Gutscheins wählen

en: Select TEST for the Test Server and LIVE in the live environment
de_DE: Wählen Sie TEST für den Test Server und LIVE für die produktive Umgebung

en: Select Times
de_DE: Auswahl Zeiten

en: Select a %sDYNAMIC%s range of days with %s2 mouse clicks%s
de_DE: Wählen Sie einen %sDYNAMIC%s Zeitraum mit %s2 Mausklicks%s

en: Select a %sFIXED%s number of days with %s1 mouse click%s
de_DE: Auswahl einer %sFIXEN%s Anzahl Tage mit %s1 Mausklick%s

en: Select a city in your required timezone, if you are having problems with dates and times.
de_DE: Wählen Sie eine Stand in Ihrer gewünschten Zeitzone, wenn Sie Probleme mit Datum und Uhrzeit haben.

en: Select booking resource
de_DE: Unterkunft auswählen

en: Select booking resources, for showing in selectbox. Please use CTRL to select multiple booking resources.
de_DE: Wählen Sie die Unterkunft für die Auswahlbox. Nutzen Sie STRG um mehrere Unterkünfte auszuwählen.

en: Select booking resources, where is possible to apply this coupon code.
de_DE: Unterkunft auswählen für die ein Gutschein genutzt werden kann

en: Select default custom booking form
de_DE: Auswahl des Standard Buchungsformulars

en: Select field for assigning to %sevent property%s
de_DE: Wählen Sie das Feld um %seine Ereigniseigenschaft%s zuzuweisen

en: Select number of available days in calendar start from today.
de_DE: Anzahl der verfügbaren Tage von heute an im Kalender wählen.

en: Select number of booking resources (single or parent) per page at Resource menu page
de_DE: Wählen Sie die Anzahl Unterkünfte je Seite auf der Menu-Seite für Unterkünfte

en: Select number of bookings per page in booking listing
de_DE: Anzahl der Buchungen je Seite in der Buchungsübersicht

en: Select number of month to show for calendar.
de_DE: Wähle für die Ansicht des Kalenders die Anzahl der Monate, die angezeigt werden soll.

en: Select number of unavailable days in calendar start from today.
de_DE: Stelle hier die Anzahl der Tage ein, die im Kalender von heute an nicht verfügbar sind.

en: Select option to configure or show help info about tags
de_DE: Auswählen um Hilfe-Informationen über Tags anzuzeigen/konfigurieren

en: Select option, when to start retrieving events.
de_DE: Option auswählen um Ereignisse zu erhalten.

en: Select option, when to stop retrieving events.
de_DE: Auswählen, wenn Sie keine Ereignisse mehr erhalten wollen.

en: Select separator of data for export bookings to CSV.
de_DE: Wählen Sie das Trennzeichen für den CSV-Export der Buchungen

en: Select shortcode to insert
de_DE: Einfügen des Buchungskalenders

en: Select start month of calendar
de_DE: Wähle den Startmonat für den Kalender aus

en: Select the %s using the predefined %sTime List%s.
de_DE: Auswahl von %s zur Nutzung vordefinierter %sZeitlisten%s.

en: Select the country from the predefined country list.
de_DE: Wählen Sie ein Land aus der vorgegebenen Liste.

en: Select the default view for dates on the booking tables
de_DE: Einstellung in welcher Reihenfolge die Buchungen angezeigt werden sollen

en: Select the maximum number of months to show (scroll)
de_DE: Auswählen der maximalen Anzahl von Monaten im Buchungskalender

en: Select the skin of the booking calendar
de_DE: Wähle das Design für den Kalender aus

en: Select time duration of import requests.
de_DE: Wählen Sie die Zeitdauer von Importanfragen

en: Select time of cache expiration
de_DE: Zeit für Cache-Ablauf setzen

en: Select transaction type, which supported by the payment gateway.
de_DE: Wählen Sie einen vom Zahlungsgateway unterstützten Transaktionstyp.

en: Select user access level for the menu pages of plugin
de_DE: Zugriffslevel der Benutzers für die Menuseiten des Plugins

en: Select your %sminimum and maximum number of days for range selection%s
de_DE: Wählen Sie Ihre %sminimale und maximale Anzahl Tage eines Zeitraums%s

en: Select your default booking resource.
de_DE: Wählen Sie Ihre Standardunterkunft

en: Select your default calendar view mode at booking calendar overview page
de_DE: Einstellung der Standard Kalenderansicht in der Buchungskalender-Übersicht

en: Select your default opened tab in toolbar at booking listing page
de_DE: Auswahl der Standards-Tabs in der Buchungsübersicht

en: Select your default order of bookings in the booking listing
de_DE: Einstellung in welcher Reihenfolge die Buchungen angezeigt werden sollen

en: Select your default view mode of bookings at the booking listing page
de_DE: Standard Ansicht der Buchungen in der Buchungsliste

en: Select your start day of range selection at week
de_DE: Wähle welcher Wochentag der Erste im Auswahlbereich sein soll.

en: Select your start day of the week
de_DE: Wähle welcher Wochentag der erste in der Woche sein soll.

en: Selected Check In date.
de_DE: Ausgewähltes Anreisedatum.

en: Selected Check Out date.
de_DE: Ausgewähltes Abreisedatum.

en: Selected End Time.
de_DE: Ausgewählter Endtermin.

en: Selected Start Time.
de_DE: Ausgewählter Starttermin

en: Selection
de_DE: Auswahl

en: Send
de_DE: Senden

en: Send Request
de_DE: Senden

en: Send email notification to customer about this operation
de_DE: Eine Benachrichtigung an den Kunden über diesen Vorgang senden

en: Send email notification to customer after approval, cancellation or deletion of bookings
de_DE: Eine Benachrichtigung an den Kunden über diesen Vorgang senden

en: Send payment request to customer
de_DE: Eine Zahlungsbenachrichtigung an den Kunden senden

en: Send payment request to visitor
de_DE: Zahlungsaufforderung an Besucher senden

en: Sending email for invalid transaction
de_DE: E-Mail über ungültige Transaktionen versenden

en: Sending email for verified transaction
de_DE: E-Mail über geprüfte Transaktionen versenden

en: Sending email if error occur during verification
de_DE: E-Mail-Versand im Falle eines Fehlers während der Überprüfung

en: Sending request...
de_DE: Anfrage wird gesendet...

en: Separator for the decimal point
de_DE: Dezimaltrennzeichen

en: Set Your Calendar to Public
de_DE: Stellen Sie den Kalender auf öffentlich.

en: Set as %srequired%s
de_DE: %sErforderlich%s setzen

en: Set as Approved
de_DE: Markieren als bestätigt

en: Set as Pending
de_DE: Markieren als offen

en: Set as Read
de_DE: Als gelesen markieren

en: Set as Unread
de_DE: Als ungelesen makieren

en: Set capacity based on number of visitors
de_DE: Kapazität basierend auf Anzahl der Gäste  setzen

en: Set duration of time (milliseconds) to show this message
de_DE: Dauer in Millisekunden, wie lange die Meldung angezeigt werden soll.

en: Set selected bookings as pending
de_DE: Ausgewählte Buchung auf Offen setzen

en: Set the cost
de_DE: Preis/Kosten setzen

en: Set this value to the Vendor Name assigned to you by Sage Pay or chosen when you applied.
de_DE: Setzen Sie den Wert des Anbieternamens wie er Ihnen von Sage Page zugewiesen wurde oder wie Sie ihn ausgewählt haben.

en: Set this value to the XOR Encryption password assigned to you by Sage Pay
de_DE: Tragen die das XOR Encryption Passwort ein, welches Ihnen von Sage Pay zugeteilt wurde.

en: Set user as
de_DE: Setze Benutzer als

en: Setting advanced parameters of the calendar. %sLike width, height and structure %s
de_DE: Erweiterte Einstellungen des Kalenders setzen. %sLike width, height and structure %s

en: Setting coupons for discount
de_DE: Gutschein einrichten

en: Setting the currency that is not supported by the payment processor will result in an error.
de_DE: Die Auswahl einer Währung die vom Zahlungsprozess nicht unterstützt wird führt zu einer Fehlermeldung.

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Short days view
de_DE: verkürzte Tagesansicht

en: Shortcodes
de_DE: Kurzbefehle

en: Show
de_DE: Anzeigen

en: Show "Thank You" message
de_DE: "Vielen Dank" Nachricht anzeigen

en: Show / hide hints
de_DE: Anzeigen / verbergen von Hinweisen

en: Show 2 months
de_DE: 2 Monate anzeigen

en: Show 3 months
de_DE: 3 Monate anzeigen

en: Show ALL dates of booking
de_DE: ALLE Daten der Buchung anzeigen

en: Show Reference Text Box
de_DE: Referenz-Textbox anzeigen

en: Show advanced settings
de_DE: Erweiterte Einstellungen anzeigen

en: Show advanced settings of JavaScript loading
de_DE: Erweiterte JavaScript Einstellungen anzeigen

en: Show availability in tooltip
de_DE: Verfügbarkeit als Tooltip zeigen

en: Show booking details in payment form
de_DE: Buchungsdetails im Zahlungsformular anzeigen

en: Show date number in legend
de_DE: Datum in Legende anzeigen

en: Show day
de_DE: Tage zeigen

en: Show deposit payment form, only if %sCheck In%s day inside of this %sSeason Filter%s
de_DE: Zeige das Vorrauszahlungs-Formular nur dann, wenn der %sTag der Anreise%s innerhalb des %sSaison Bereiches%s ist.

en: Show deposit payment form, only if difference between %sToday%s and %sCheck In%s days more than
de_DE: Zahlungsweise für Anzahlung anzeigen (nur wenn Differenz zwischen %sHeute%s und %sAnreise%s mehr als

en: Show legend below calendar
de_DE: Wähle für die Ansicht des Kalenders, die Anzahl der Monate die angezeigt werden soll.

en: Show month
de_DE: Monat zeigen

en: Show only check in/out dates
de_DE: Nur An-/Abreisedatum anzeigen

en: Show settings of powered by notice
de_DE: Einstellungen für "powered by" Hinweise

en: Show week
de_DE: Woche zeigen

en: Show year
de_DE: Jahr anzeigen

en: Showing cost in date cell
de_DE: Preis in Datumsfeld anzeigen

en: Showing cost in tooltip
de_DE: Preis als Tooltip zeigen

en: Single day
de_DE: Einzelner Tag

en: Size
de_DE: Größe

en: Some data was retrieved, but could not be parsed successfully. Please ensure your feed URL is correct.
de_DE: Einige Daten wurden erhalten, konnten aber nicht erfolgreich ausgelesen werden. Bitte stellen Sie sicher, dass die URL korrekt ist.

en: Sorry, the reservation was not made because these days are already booked!!! %s (Its not possible to store this sequence of the dates into the one resource.) %s Please %srefresh%s the page and try other days.
de_DE: Es tut uns leid, eine Reservierung ist nicht möglich, da bestimmte Tage bereits ausgebucht sind! %s (eine Buchung ist nicht möglich, da einige Tage bereits vergeben sind.) %s Bitte %sladen%s Sie diese Seite neu und versuchen es mit anderen Tagen.

en: Sort Code
de_DE: Bankleitzahl

en: Space
de_DE: Leerzeichen

en: Specific Dates Filter
de_DE: spezieller Datumsfilter

en: Specific cost will take affect, only if it active (the box at the left side is checked) and if "Check In" (start) date belong to selected season filter or if set "Any days".
de_DE: Spezielle Kosten werden nur genutzt wenn der Haken gesetzt ist (links) und das Ankunftsdatum zur ausgewählten Saison oder zu "Alle Tage" gehört.

en: Specific date / time
de_DE: Spezielle(s) Datum/Zeit

en: Specific day(s) of week
de_DE: Bestimmte Tag(e) einer Woche

en: Specific days selections
de_DE: Auswahl einzelner Tage

en: Specify that during certain seasons (or days of week), the specific minimum number of days must be booked.
de_DE: Geben Sie an, dass während einer bestimmten Saison (oder Wochentagen) die Mindestanzahl von Tagen gebucht werden muss.

en: Specify the URL for your listener in the Notification URL field as:
de_DE: Geben Sie die URL ihres Listeners im Benachrichtigungs-URL-Feldes an als:

en: Specify the full width of calendar, height of date cell and number of months in one row.
de_DE: Gesamtbreite des Kalenders, Höhe der Datumszelle und Anzahl von Monaten in einer Zeile angeben.

en: Standard Fields
de_DE: Standardfelder

en: Standard Search Form Template
de_DE: Standard Formularvorlage

en: Standard booking resource cost
de_DE: Kosten der Standard Buchung

en: Start Date
de_DE: Startdatum

en: Start Day of the week
de_DE: Erster Tag einer Woche

en: Start Time
de_DE: Startzeit

en: Start Time - Drop Down list
de_DE: Startzeit - Auswahlliste

en: Start Time - Text field
de_DE: Startzeit - Textfeld

en: Start Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past! Please choose another date or time.
de_DE: Startzeitpunkt ist ungültig. Entweder liegt eine Buchung vor oder die Zeit liegt in der Vergangenheit. Bitte wählen Sie einen anderen Zeitpunkt.

en: Start day of range
de_DE: Erster Tag

en: Start month:
de_DE: Startmonat:

en: Start of current month
de_DE: Start des aktuellen Monats

en: Start of current week
de_DE: Start der aktuellen Woche

en: State
de_DE: Bundesland

en: Statistic
de_DE: Statistik

en: Still having questions? Contact %sSupport%s.
de_DE: Wenn Sie Fragen haben, kontaktieren Sie unseren %sSupport%s.

en: Su
de_DE: So

en: Subject
de_DE: Betreff

en: Successful payment
de_DE: Zahlung erfolgreich

en: Sun
de_DE: So

en: Sunday
de_DE: Sonntag

en: Super Admin
de_DE: Superadministrator

en: Superior
de_DE: Hochwertig

en: Suspended
de_DE: Verschoben

en: Swedish Krona
de_DE: Schwedische Kronen

en: Swiss Franc
de_DE: Schweizer Franken

en: Technical Support
de_DE: Support

en: Textarea
de_DE: Textbereich

en: Th
de_DE: Do

en: Thank you for your online booking. %s We will send confirmation of your booking as soon as possible.
de_DE: Vielen Dank für Ihre Online-Buchung. %s Wir senden Ihnen schnellstmöglich eine Bestätigung.

en: The URL where the visitor will be redirected after completing payment.
de_DE: Die URL zu der Besucher nach einer vollständigen Zahlung umgeleitet werden.

en: The URL where visitor will be redirected after completing payment.
de_DE: URL auf welche Besucher nach der Zahlung weitergeleitet werden.

en: The active language of the booking form depends on the active locale of the site.
de_DE: Die aktive Sprache des Buchungsformulars hängt von der aktiven Lokale der Site ab.

en: The booking has been canceled successfully
de_DE: Ihre Reservierung wurde abgelehnt

en: The booking has been duplicated successfully
de_DE: Die Buchung wurde erfolgreich dupliziert.

en: The booking was canceled by the visitor.
de_DE: Die Buchung wurde vom Gast storniert

en: The changing of payment status is failed
de_DE: Änderung des Zahlungsstatus fehlgeschlagen

en: The code you entered is incorrect
de_DE: Ihr eingegebener Code war falsch

en: The content of field %sURL to edit bookings%s on the %sgeneral booking settings page%s must link to this page
de_DE: Der Inhalt des Feld %sURL um die Buchungen%s zu bearbeiten auf der %sSeite für allgemeine Buchungseinstellungen%s als Link zu dieser Seite

en: The currency code that gateway will process the payment in.
de_DE: Währung, in der die Zahlung verarbeitet wird

en: The deposit cost of the booking.
de_DE: Anzahlung für Buchung

en: The end of time
de_DE: Endzeit

en: The feed could not be found (404). Please ensure your feed URL is correct.
de_DE: Der Feed konnte nicht gefunden werden (404). Bitte stellen Sie sicher, dass die Feed-URL korrekt ist.

en: The feed data could not be retrieved. Error code: %s. Please ensure your feed URL is correct.
de_DE: Die Feeddaten konnten nicht erhalten werden. Fehlercode: %s Bitte stellen Sie sicher, dass Ihre Feed-URL korrekt ist.

en: The folowing pending booking(s): %s deleted.
de_DE: Die nachstehende Buchung(en) wurde(n): %s gelöscht.

en: The general structure of the configuration %scondition rule%s is as follows
de_DE: Die allgemeine Struktur der Konfiguration %scondition rule%s ist wie folgt

en: The merchant API Login ID is provided in the Merchant Interface of %s
de_DE: Die Merchant API Login ID wird im Merchant Interface von %s angeboten

en: The payment status is changed successfully
de_DE: Der Zahlungsstatus wurde erfolgreich geändert

en: The reservation %s for: %s has been modified. %sYou can edit this booking on this page: %s  Thank you, %s
de_DE: Ihre Reservierung %s für %s wurde geändert. %sSie können die Buchung auf dieser Seite ändern:%s Vielen Dank, %s

en: The reservation has been modified
de_DE: Reservierung wurde geändert

en: The start of time
de_DE: Startzeit

en: The time(s) may be booked, or already in the past!
de_DE: Zur gewählten Zeit liegt ein Buchung vor oder sie liegt in der Vergangenheit

en: The value of this field is just saved into DB.
de_DE: Der Wert des Feldes wird lediglich in der DB gespeichert.

en: There are no extended booking forms
de_DE: keine erweiterten Buchungsformulare

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
de_DE: Eine neue Version des %1$s ist verfügbar. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">Details %4$s anzeigen</a>. <em>Ein automatisches Update dieses Plugins ist nicht möglich</em>

en: This action will have no effect, if the payment form(s) is active!
de_DE: Diese Aktion hat keine Auswirkung wenn das Zahlungsformular aktiv ist.

en: This booking canceled because we did not receive payment and the administrator did not approve it.
de_DE: Die Buchung wurde abgelehnt, da keine Zahlung eingegangen ist und der Administrator die Buchung nicht genehmigt hat.

en: This booking resources does not exist
de_DE: Diese Unterkunft existiert nicht

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATED if your Sage Pay account supports those payment types
de_DE: Dies kann VERZÖGERT oder GENEHMIGT sein, falls Ihr Sage Pay Account dieses zulässt

en: This checkbox must be checked
de_DE: Die Checkbox muss aktiviert sein

en: This feature can impact to speed of submitting booking. Do you really want to do this?
de_DE: Diese Funktion kann die Zeit für das Senden der Buchung beeinflussen. Sind Sie sicher?

en: This feature does not work for booking resources with capacity higher than one.
de_DE: Diese Funktion ist für Unterkünfte mit einer Kapazität großer 1 nicht möglich

en: This feature provides the possibility to show the different form fields or any other HTML content in the booking form, depending on the selection of specific week day in calendar or different days, which are assigned to the specific season filters
de_DE: Diese Funktion bietet die Möglichkeit verschiedene Formularfelder oder HTML-Inhalt des Buchungsformulars in Abhängigkeit der Auswahl des speziellen Wochentags oder verschiedener Tage die einem speziellen Saison-Filter zugeordnet sind anzuzeigen.

en: This feature provides the possibility to use the different time slot selections in the booking form for the different week days or different days - which are assigned to the specific season filters. So each week day (day of specific season filter) can have a different time slots list.
de_DE: Diese Funktion bietet die Möglichkeit verschiedene Zeiträume für unterschiedliche Wochentage oder Tage die einem bestimmten Saisonfilter zugeordnet sind zu verwenden. So kann jeder Wochentag (Tag eines Saisonfilters) verschiedene Zeiträume haben.

en: This feature useful to prevent double booking of the same date(s) or time(s), if several visitors try to book the same date(s) in same calendar during the same time.
de_DE: Diese Funktion ist hilfreich um Doppelbuchungen zu vermeiden.

en: This field does not impact to availability (booking for the specific time) .
de_DE: Dieses Feld beeinflusst nicht die Verfügbarkeit (Buchung für eine bestimmte Zeit)

en: This field is required
de_DE: Dieses Feld ist erforderlich

en: This field is visible only in Admin Panel at %sAdd booking page%s.
de_DE: Dieses Feld ist nur auf dem Administrationspanel unter %sAdd booking page%s sichtbar.

en: This is the Paypal Email address where payments will be sent
de_DE: E-Mail an welche Zahlungen gesendet werden

en: This is the Secure Merchant ID, which can be found on the profile page
de_DE: Dies ist eine Secure Merchant ID, welche Sie auf der Profilseite finden

en: This is the primary email field, which is used for sending emails to visitors.
de_DE: Primäres E-Mail-Feld welches für den Mailversand an Besucher genutzt wird

en: This parameter have to assigned to you by %s
de_DE: Dieser Parameter muss Ihnen durch  %s zugewiesen werden.

en: This shortcode %s is used on a page, where visitors can %smodify%s their own booking(s), %scancel%s or make %spayment%s after receiving an admin email payment request
de_DE: Diese Abkürzung %s wird auf Seiten verwendet, auf denen Besucher ihre eigenen Buchungen %sanpassen%s , %sabbrechen%s oder %sZahlungen%s nach dem Erhalt einer E-Mail zur Zahlungsaufforderung durchführen möchten.

en: This shortcode %s is using for selection of the booking form of specific booking resources in selectbox
de_DE: Diese Abkürzung %s zur Auswahl in der Liste im Buchungsformular nutzen (bei der speziellen Unterkunft)

en: This shortcode %s is using for showing the search results at specific page, if the search form is submit showing the search results at different page
de_DE: Die Abkürzung %s wird genutzt um die Suchergebnisse auf einer speziellen Seite anzuzeigen wenn beim Absenden der Suche die Ergebnisse auf einer anderen Seite angezeigt werden

en: This will not work, if the visitor leaves the payment page.
de_DE: Funktioniert nicht, wenn der Besucher die Zahlungsseite verlässt.

en: Thousands separator
de_DE: Tausender-Trennzeichen

en: Thu
de_DE: Do

en: Thursday
de_DE: Donnerstag

en: Time Field
de_DE: Zeit-Feld

en: Time Format
de_DE: Zeitformat

en: Time Slot
de_DE: Zeitraum

en: Time Slot List
de_DE: Liste der Zeiträume

en: Time impact to cost
de_DE: Einfluss der Uhrzeit auf den Preis

en: Time of message showing
de_DE: Zeitpunkt der angezeigten Meldung

en: Times
de_DE: Zeiten

en: Times Fields
de_DE: Zeit-Felder

en: Timezone
de_DE: Zeitzone

en: Tips and Tricks
de_DE: Tips und Tricks

en: Title
de_DE: Titel

en: Title near your select box.
de_DE: Beschriftung neben der Auswahlbox.

en: Title of Search results:
de_DE: Suchergebnis

en: Title of booked timeslot(s)
de_DE: Bezeichnung der gebuchten Zeiträume

en: Title of search results
de_DE: Titel der Suchergebnisse

en: Title of search widget
de_DE: Titel des Suche-Widgets

en: Titles of options
de_DE: Überschrift der Optionen

en: To
de_DE: An

en: To configure MD5 Hash value in Relay Response for your transactions
de_DE: um einen MD5 Hash-Wert im Relax Response für Ihre Transaktionen zu konfigurieren

en: To create verification email, you need to use special CSS class in other email field. This CSS class must start with this reserved words: %s and then have to go the name of your primary email field: %s
de_DE: Um eine Bestätigungs-E-Mail zu erstellen müssen sie eine spezielle CSS Klasse im weiteren E-Mail-Feld verwenden. Diese CSS Klasse muss mit dem reservierten Wort: %s beginnen und mit dem Namen des primären E-Mail-Feldes %s fortgesetzt werden.

en: To get Google Calendar API key please follow this instruction
de_DE: Um den Google Kalender API Schlüssel zu erhalten, folgen Sie bitte diesen Anweisungen

en: To use this feature you %smust activate auto-return link%s at your Paypal account.
de_DE: Um diese Funktion zu nutzen, müssen Sie den %sautomatischen Rückgabelink%s im PayPal-Konto aktivieren.

en: Today
de_DE: Heute

en: Today check in/out
de_DE: Heutiger check in/check out

en: Together
de_DE: Zusammen

en: Total booking resource cost
de_DE: Summe der Buchungskosten

en: Total cost
de_DE: Gesamtpreis

en: Transaction Key
de_DE: Transaktionsschlüssel

en: Transaction type
de_DE: Transaktionsart

en: Transactions posted against live merchant accounts using either of the above testing methods are not submitted to financial institutions for authorization and are not stored in the Merchant Interface.
de_DE: Mit einer der obigen Testmethoden gegen ein aktives Merchant Konto gesendete Daten werden weder zu Finanzinstituten weitergeleitet noch im Merchant Interface gespeichert.

en: Try selecting fewer visitors. The number of visitors may be more than the number of available units on selected day(s)!
de_DE: Versuchen Sie es mit weniger Gästen. Die Zahl der Gäste übersteigt die verfügbaren Einheiten an den ausgewählten Tag(en)!

en: Tu
de_DE: Di

en: Tue
de_DE: Di

en: Tuesday
de_DE: Dienstag

en: Turkish Lira (only for Turkish members)
de_DE: Türkische Lira (nur für türkische Nutzer)

en: Type
de_DE: Typ

en: Type %sdefault title of bookings%s in calendar view mode at Booking Listing page (You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page).
de_DE: Die %sStandardüberschrift%s im Kalendermodus der Buchungsübersicht (Sie können die Abkürzungen des unteren Formular der Seite für Feldeinstellungen benutzen)

en: Type IDs of the users (separated by comma ",") for searching availability  only for these users, or leave it blank for searching for all users.
de_DE: Tragen sie die IDs der Benutzer ein (kommagetrennt ",") für die Verfügbarkeitssuche nur für diesen Benutzer bzw. lassen Sie es leer für die Suche für alle Benutzer.

en: Type URL for %svisitors%s to edit bookings. You must insert %s shortcode into this page.
de_DE: URL der Buchungsbearbeitung für %sBesucher%s. Sie müssen diese %s Abkürzung auf dieser Seite benutzen.

en: Type URL of %s"Thank You" page%s
de_DE: Adresse der %s"Vielen Dank" Seite%s

en: Type filter name
de_DE: Filtername eintragen

en: Type of days selection in calendar
de_DE: Art der Tagesauswahl im Kalender

en: Type the URL of search results page.
de_DE: Tragen Sie die URL der Ergebnisseite der Suche ein

en: Type the message, when nothing found.
de_DE: Leider nichts gefunden Info

en: Type the name of booking form
de_DE: Name des Buchungsformulars

en: Type the reason for %scancellation%s for the email template.
de_DE: Grund eingeben für %sStornierung%s in E-Mail Vorlage

en: Type the title of Search results.
de_DE: Titel des Suchergebnisses

en: Type title of message %safter booking has done by user%s
de_DE: Titel Typ der neuen Reservierung %snach der Buchung die durch den Benutzer %sgetätigt worden ist

en: Type your %sCheck-Out%s time of booking
de_DE: Tragen Sie Ihre %sCheck-Out%s Zeit der Buchung ein

en: Type your %sCheck-in%s time of booking
de_DE: Tragen Sie Ihre %sCheck-in%s Zeit der Buchung ein

en: Type your %savailability%s description
de_DE: Beschreibung der %sVerfügbarkeit%s eintragen

en: Type your %scost%s description
de_DE: Beschreibung der %sKosten%s eintragen

en: Type your %scurrency symbol%s to display near daily cost in date cells. %sDocumentation on currency symbols%s
de_DE: Anzeige des %sWährungssymbols%s neben dem täglichen Preis. %sDokumentation zu Währungssymbolen%s

en: Type your %snumber of days for range selection%s
de_DE: Eingabe %sAnzahl der Tage im Zeitraum%s

en: Type your %sreason for payment%s request
de_DE: %sZahlungsgrund%s eintragen

en: Type your %sspecific%s days, which can be selected by visitors, or leave this value empty. It can be several days separated by comma (example: %s) or by dash (example: %s, its the same like this: %s) or combination (example:%s, its the same like this: %s)
de_DE: Tragen Sie ihre %sspeziellen%s Tage ein, die von Besuchern ausgewählt werden können oder lassen Sie dieses Feld leer. Die Tage können durch Komma (Beispiel: %s) oder Dash (Beispiel: %s, ist das gleiche wie: %s) oder in Kombination (Beispiel:%s, ist das gleiche wie: %s) getrennt werden

en: Type your %stitle%s, what will show in mouseover tooltip near booked timeslot(s)
de_DE: %sBeschriftung%s, welche im Mouseover-Tooltip neben den gebuchten Zeiten angezeigt wird.

en: Type your date format for emails and the booking table. %sDocumentation on date formatting%s
de_DE: Datumsformat angeben das in E-Mails und in der Buchungsübersicht angezeigt werden soll. %sDokumentation von verschiedenen Datums Formaten.%s

en: Type your date in format %s. Example: %s
de_DE: Tragen Sie Ihr Datum im Format %s ein. Beispiel: %s

en: Type your email %ssubject%s for the booking confimation message.
de_DE: Tragen Sie den E-Mail %sBetreff%s für die Buchungsbestätigung ein.

en: Type your time format for emails and the booking table. %sDocumentation on time formatting%s
de_DE: Schreibe hier die Formatierung des Datums, die in E-Mails und in der Buchungsübersicht angezeigt werden soll. %sDokumentation Zeitformate%s

en: U.S. Dollars
de_DE: U.S. Dollar

en: URL of "thank you" page
de_DE: URL der  "Vielen Dank" Seite

en: URL of Search Results
de_DE: URL der Suchergebnisse

en: URL of search results:
de_DE: URL der Suche

en: URL to edit bookings
de_DE: URL für Buchungseditor

en: Unavailable days from today
de_DE: Nicht verfügbare Tage von heute an

en: Unavailable week days
de_DE: Nicht verfügbare Wochentage

en: Under Auto Return for Website Payments, click the On radio button.
de_DE: Klicken Sie den On-Button unter Auto Return für Website-Zahlungen

en: Under the section "Public API access" click the button "Create new Key".
de_DE: Im Bereich  "Public API access (Öffentliche API-Zugriff)" wählen Sie nun die Schaltfläche "Create new Key (Neuen Schlüssel erstellen)".

en: Uninstall
de_DE: Deinstallieren

en: Uninstall / deactivation
de_DE: Deinstallieren / Deaktivieren

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Unknown Status
de_DE: Unbekannter Status

en: Unknown status
de_DE: Unbekannter Status

en: Unlimited
de_DE: Unbegrenzt

en: Unread
de_DE: Ungelesen

en: Until
de_DE: Bis

en: Updated booking: %s
de_DE: Update erfolgreich: %s

en: Updated successfully
de_DE: Update erfolgreich

en: Updating...
de_DE: Aktualisierung…

en: Upgrade
de_DE: Erweitern

en: Upgrade Notice
de_DE: Upgrade Hinweis

en: Upgrade Now
de_DE: Jetzt aktualisieren

en: Upgrade to higher versions
de_DE: Auf eine höhere Version erweitern

en: Usage
de_DE: Nutzung

en: Use "Check In" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 for search results
de_DE: Checkin-Datum als verfügbar setzen wenn die Unterkunft für die Suche mehr als einen Tag frei ist.

en: Use "Check Out" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 search results
de_DE: Checkout-Datum als verfügbar setzen wenn die Unterkunft für die Suche mehr als einen Tag frei ist.

en: Use CSS BootStrap
de_DE: CSS BootStrap benutzen

en: Use SSL connection
de_DE: SSL Verbindung verwenden

en: Use cURL posting
de_DE: cURL Posting verwenden

en: Use check in/out time
de_DE: An-/Abreisezeit verwenden

en: Use pending days as available
de_DE: Offene Reservierungen werden als verfügbar angezeigt

en: Use the SSL connection for posting data, instead of standard HTTP connection
de_DE: SSL-Verbindung zum Datenversand verwenden (statt Standard HTTP-Verbindung)

en: Use the cURL for posting data, instead of fsockopen() function
de_DE: Nutzen Sie cURL anstelle der fsockopen() -Funktion um Daten zu senden

en: Use these shortcodes for customization:
de_DE: Benutze diese Abkürzung für Anpassungen:

en: Use this field for %scorrecting the cost%s during adding new booking.
de_DE: Verwenden Sie diese Feld zur %scorrecting the cost%s während der Buchung.

en: Use time selections as recurrent time slots
de_DE: Auswahl als wiederkehrenden Zeitbereich nutzen

en: Used for
de_DE: Genutzt für

en: User
de_DE: Benutzer

en: User  is Activated
de_DE: Benutzer ist aktiviert

en: User  is Deactivated
de_DE: Benutzer ist deaktiviert

en: User permissions for plugin menu pages
de_DE: Benutzerrechte für Plugin-Menu

en: Users
de_DE: Benutzer

en: Users Settings
de_DE: Benutzereinstellungen

en: Using BootStrap CSS for the form fields
de_DE: BootStrap CSS für diese Formularfelder verwenden

en: Valuation days
de_DE: Kosten auf basis ausgewählter Tagen

en: Vendor Name
de_DE: Anbietername

en: View details
de_DE: Details anzeigen

en: Visible months
de_DE: Sichtbare Monate

en: Visitor can select only 4 days starting at Monday, 3 or 7 days – Friday, 2 days – Saturday, etc…
de_DE: Besucher können nur 4 Tage auswählen (beginnend mit Montag), 3 oder 7 Tage - Freitag, 2 Tage - Samstag, etc...

en: Visitors
de_DE: Besucher

en: Voided
de_DE: Ungültig gemacht

en: Warning
de_DE: Warnung

en: Warning!
de_DE: Warnung!

en: Warning! Operation failed. Current dates are already booked there.
de_DE: Warnung! Vorgang fehlgeschlagen. Aktuelle Termine sind bereits gebucht.

en: Warning! Some error occur, during sending registration request.
de_DE: Warnung! Während dem Versand der Registrierungsanfrage ist ein Fehler aufgetreten.

en: Warning! The resource was not changed. Current dates are already booked there.
de_DE: Achtung! Die Unterkunft wurde nicht geändert. Die aktuellen Daten sind bereits gebucht.

en: Warning!!! After you approved the specific booking(s), all your pending bookings of the same booking resource as an approved booking for the dates, which are intersect with dates of approved booking, will be automatically canceled!
de_DE: Achtung! Nach Bestätigung dieser Buchung werden alle offenen Buchungen für die gleiche Unterkunft zum gleichen Datum automatisch storniert.

en: We
de_DE: Mi

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
de_DE: Für den schnellen Einstieg, hier die wichtigsten Links :

en: Wed
de_DE: Mi

en: Wednesday
de_DE: Mittwoch

en: Week
de_DE: Wochentag

en: Week days conditions.
de_DE: Konditionen wochentags

en: Weekend
de_DE: Wochenende

en: What's New
de_DE: Neuigkeiten

en: When checked, all reserved days must be at same booking resource otherwise error message will show.
de_DE: Wenn aktiviert, müssen alle Reservierungstage in der gleichen Unterkunft liegen. Andernfalls wird eine Fehlermeldung angezeigt.

en: Wide days view
de_DE: Ausführliche Tagesansicht

en: Work days
de_DE: Arbeitstage

en: Wrap each item with %s tag
de_DE: Jedes Element mit %s Tag umgeben

en: Wrong booking hash in URL (probably expired)
de_DE: Falsche Buchungsparameter in der URL (wahrscheinlich verfallen)

en: Wrong booking hash in URL. Probably hash is expired.
de_DE: Falsches Buchungs Hash in der URL. Möglicherweise ist der Hash abgelaufen.

en: XOR Encryption password
de_DE: XOR Verschlüsselungs-Passwort

en: Year
de_DE: Jahr

en: Years
de_DE: Jahre

en: You allow unlimited number of bookings per same dates, its can be a reason of double bookings on the same date. Do you really want to do this?
de_DE: Sie erlauben eine unlimitierte Anzahl von Buchungen für das gleiche Datum. Dies kann zu Doppelbuchungen führen. Sind Sie sicher?

en: You are need to be sure what you are doing. You are disable of loading some JavaScripts Do you really want to do this?
de_DE: Sie deaktivieren das Laden von JavaScripts. Sind Sie sicher, dass Sie die tun möchten?

en: You can %suse this shortcode only once%s in the form.
de_DE: %sNutzen Sie diese Abkürzung nur einmal%s im Formular

en: You can also use the %s in the form.
de_DE: Sie können auch %s im Formular verwenden.

en: You can check in this %sinstruction how to generate and use your Google API key%s.
de_DE: Sie können mit Hilfe dieser %sAnleitung einen Google-API-Schlüssel erstellen und einsetzen%s.

en: You can configure the discount coupon codes at this %spage%s.
de_DE: Sie können die Gutschein-Nummern auf dieser %sSeite%s konfigurieren.

en: You can customize the country list at this file: %s
de_DE: Sie können die Liste der Länder in dieser Datei  %s anpassen

en: You can generate the form fields for your form (at the left side) by selection specific field in the above selectbox.
de_DE: Sie können die Formularfelder (linke Seite) erzeugen wenn Sie die speziellen Felder in der Selektion oberhalb auswählen.

en: You can insert several calendars of different resources into the form allowing you to book several resources during one booking process.
de_DE: Sie können mehrere Kalender von unterschiedlichen Unterkünften im Formular einfügen um die Buchung mehrerer Unterkünfte in einem Buchungsprozess zu erlauben.

en: You can insert this field with default selected value.
de_DE: Sie können diese Feld mit einem gewähltem Standardwert füllen.

en: You can request the new update of plugin on %1$sthis page%2$s.
de_DE: Sie können das neue Update des Plugins auf %1$sthis page%2$s anfordern.

en: You can reset your active form template by selecting default %sform template%s at the top toolbar. Please select the form template and click on %sReset%s button for resetting only active form (Booking Form or Content of Booking Fields form). Click  on %sBoth%s button if you want to reset both forms: Booking Form and Content of Booking Fields form.
de_DE: Sie können Ihre aktive %sFormularvorlage%s oberhalb der Toolbar zurücksetzen. Bitte wählen Sie die Vorlage und klicken %sZurücksetzen%s um nur aktive Formulare (Buchungsformulare oder Inhalte von Formularfeldern) zurückzusetzen. Klicken Sie auf den %sBeide%s Button wenn Sie beides zurücksetzen wollen: Buchungsformulare und Inhalte der Formularfelder.

en: You can specify an additional offset from you chosen end point. The offset can be negative.
de_DE: Sie können einen zusätzlichen Versatz/Offset vom ausgewählten Endpunkt angeben. Dieser kann negativ sein.

en: You can specify an additional offset from you chosen start point. The offset can be negative.
de_DE: Sie können einen zusätzlichen Versatz/Offset vom ausgewählten Startpunkt angeben. Dieser kann negativ sein.

en: You can specify the maximum number of events to import during one session.
de_DE: Sie können die maximale Anzahl von Ereignissen eingeben, welche während einer Session importiert werden.

en: You can use (in subject and content of email template) any shortcodes, which you used in the booking form. Use the shortcodes in the same way as you used them in the content form at Settings Fields page.
de_DE: Sie können (in Subject und Inhalt von EMail-Templates) Shortcuts verwenden welche im Buchungsformular verwendet werden. Sie können die Shortcuts auf die gleiche Art verwenden wie in den Inhaltseinstellungen von Formularen.

en: You can use any %sHTML tags%s in the booking form. Please use the HTML tags carefully. Be sure, that all "open" tags (like %s) are closed (like this %s).
de_DE: Sie können alle %sHTML tags%s im Buchungsformular verwenden. Nutzen Sie die HTML vorsichtig und stellen Sie sicher, dass alle "open" Tags (wie %s) geschlossen werden (wie %s).

en: You can use following shortcodes in content of this template
de_DE: Sie können die folgenden Kurzbefehle im Inhalt der Templates  verwenden

en: You can use several values, separated by a comma.
de_DE: Sie können mehrere Werte, getrennt durch Komma, eintragen.

en: You can use several values, separated by comma.
de_DE: Sie können mehrere Werte, getrennt durch Komma, eintragen.

en: You can use the several values, separated by comma.
de_DE: Verschiedene Werte durch Komma getrennt

en: You do not set any parameters for booking editing
de_DE: Keine Einstellungen zur Buchungsverwaltung gesetzt

en: You must have this shortcode:%s in the booking form.
de_DE: Nutzen Sie diesen Kurzbefehl:%s im Buchungsformular.

en: You must not deactivate loading BootStrap files at advanced section of these settings!
de_DE: Sie dürfen das Laden der BootStrap Dateien nicht deaktivieren (erweiterter Bereich dieser Einstellungen)!

en: You must to have this shortcode:%s in the form.
de_DE: Dieser Kurzbefehl:%s ist im Formular erforderlich.

en: You need to approve a new booking %s for: %s Person detail information:%s Currently a new booking is waiting for approval. Please visit the moderation panel%sThank you, %s
de_DE: Eine neue Reservierung %s am: %s muss bestätigt werden. Details: %s Zur Zeit wartende Buchungen sind noch zu bestätigen. Bitte besuche das Kontrollzentrum%sDanke, %s

en: You need to make payment %s for reservation %s at %s. %s Please make payment on this page: %s  Thank you, %s
de_DE: Sie müssen eine Zahlung %s für die Reservierung von %s um %s tätigen. %s Bitte führen Sie die Zahlung auf dieser Seite aus: %s Vielen Dank, %s

en: You need to make payment for this reservation
de_DE: Sie müssen für diese Reservierung eine Zahlung tätigen

en: You need to use special shortcode [bookingedit] for booking editing.
de_DE: Sie müssen die spezielle Abkürzung [bookingedit] für die Bearbeitung von Buchungen verwenden.

en: You should leave empty the Relay Response URL and Receipt Link URL/Text in the Merchant Interface, if a Relay Response is activated here.
de_DE: Ist ein Relax Response aktiviert, sollten Relax Response URL und Bestätigungspink URL/Text im Merchant Interface leer bleiben.

en: You will now see a table loaded with the top item being the API Key. Copy this and paste it into %sGoogle API Key%s field at this page.
de_DE: In der Tabelle, die nun lädt ist die erste Position der API-Schlüssel. Kopieren Sie diesen und fügen Sie ihn in das %sGoogle API-Schlüssel%s Feld auf dieser Seite ein.

en: Your booking %s for: %s has been  canceled. %sThank you, %s
de_DE: Ihre Reservierung %s am: %s wurde abgelehnt. %s Vielen Dank, %s

en: Your booking %s for: %s has been approved.%sThank you, %s
de_DE: Ihre Reservierung %s am: %s wurde bestätigt.%s Vielen Dank, %s

en: Your booking has been approved
de_DE: Ihre Buchung wurde akzeptiert

en: Your booking has been declined
de_DE: Ihre Reservierung wurde abgelehnt

en: Your reservation %s for: %s has been approved.%sYou can edit the booking on this page: %s Thank you, %s
de_DE: Ihre Reservierung %s für: %s wurde bestätigt.%sSie können Ihre Buchung auf dieser Seite ändern: %s Vielen Dank, %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %s Thank you, %s
de_DE: Ihre Reservierung %s am: %s ist in Arbeit.Wir werden Ihnen umgehend eine Bestätigung per EMail senden. %s Vielen Dank, %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %sYou can edit this booking at this page: %s  Thank you, %s
de_DE: Ihre Reservierung %s für: %s ist in Arbeit! Wir werden eine Bestätigung per E-Mail senden. %sSie können die Buchung auf dieser Seite anpassen: %s  Vielen Dank, %s

en: available
de_DE: verfügbar

en: balance
de_DE: Saldo

en: comma
de_DE: Komma

en: confirmation email field of the primary email field
de_DE: Bestätigungsfeld E-Mail

en: coupon
de_DE: Gutschein

en: date
de_DE: Datum

en: day
de_DE: Tag

en: day(s)
de_DE: Tag(e)

en: days
de_DE: Tage

en: default value, if no dates are selected, or none exist conditions are true.
de_DE: Standardwert wird aktiviert, wenn kein Datum ausgewählt ist oder existiert

en: delete all booking data
de_DE: Lösche alle Buchhungsdaten

en: delete configuration
de_DE: Löschen

en: deposit
de_DE: Anzahlung

en: deposit payment for booking resource
de_DE: Anzahlung für Unterkunft

en: discount
de_DE: Rabatt

en: field
de_DE: Feld

en: fields
de_DE: Felder

en: fixed sum
de_DE: Feste Summe

en: fixed total in
de_DE: Summe

en: for 1 day
de_DE: für einen Tag

en: for 1 hour
de_DE: für 1 Stunde

en: for 1 night
de_DE: für eine Nacht

en: for all days!
de_DE: für alle Tage

en: from the cost of 1 day
de_DE: Für einen Tag

en: here
de_DE: hier

en: hour
de_DE: Stunde

en: hour(s)
de_DE: Stunde(n)

en: hours
de_DE: Stunden

en: make user active
de_DE: Benutzer aktivieren

en: make user inactive
de_DE: Benutzer deaktivieren

en: minutes
de_DE: Minuten

en: month
de_DE: Monat

en: month(s)
de_DE: Monat(e)

en: months
de_DE: Monate

en: night(s)
de_DE: Nächte

en: no
de_DE: nein

en: of
de_DE: von

en: of configuration booking form in English and French languages
de_DE: der Konfiguration des Buchungsformulars in English und Französisch

en: of every month
de_DE: jedes Monats

en: of payment
de_DE: der Zahlung

en: on each
de_DE: an jedem

en: on each day
de_DE: an jedem Tag

en: or
de_DE: oder

en: or add booking calendar %sWidget%s to your sidebar.
de_DE: Buchungskalender als %sWidget%s in Ihre Sidebar einfügen.

en: per 1 day
de_DE: Pro Tag

en: required
de_DE: erforderlich

en: seconds
de_DE: Sekunden

en: semicolon
de_DE: Semikolon

en: settings page
de_DE: Einstellungsseite

en: start new translation section in specific language, where %s - locale of the translation.
de_DE: Neuen Übersetzungsbereich in bestimmter Sprache starten, wobei %s die lokale Übersetzung ist.

en: time
de_DE: Zeit

en: to
de_DE: an

en: unavailable
de_DE: nicht verfügbar

en: website
de_DE: Webseite

en: websites
de_DE: Webseiten

en: week
de_DE: Woche

en: weeks
de_DE: Wochen

en: where %s – default calendar %s (you can select desired resource of calendar by inserting shortcode into page)%s
de_DE: wobei %s – Standardkalender%s (Sie können die gewünschte Unterkunft des Kalenders durch die Eingabe einer Abkürzung in die Seite auswählen) %s

en: year(s)
de_DE: Jahr(e)

en: yes
de_DE: ja
