booking - en to pt_BR translation catalogue (1239 entries)

en:  Check this box to display the %sdaily cost at the date cells%s in the calendar(s).
pt_BR: Marque essa caixa para exibir o %scusto diário nas células de data%s no(s) calendário(s).

en:  Check this box to display the daily cost with a tooltip when mouse hovers over each day on the calendar(s).
pt_BR: Marque essa caixa para exibir o custo diário, através de uma dica de ferramenta, quando passar o mouse por cima de cada dia no(s) calendário(s).

en:  Check this checkbox if you want to show the %sbooking details summary%s  above the payment form
pt_BR: Marque essa caixa se você quiser mostrar o %sresumo de detalhes da reserva%s acima do formulário de pagamento

en:  Follow these instructions to set up your listener at your PayPal account:
pt_BR: Siga essas instruções para configurar o seu listener na sua conta PayPal:

en:  If your theme or some other plugin is load the BootStrap JavaScripts, you can disable  loading of this script by this plugin.
pt_BR: Se o seu tema ou algum outro plugin carrega os JavaScripts de Bootstrap, você pode desabilitar o carregamento deste script através deste plugin.

en:  Indicates whether the transaction is payment on a final sale or an authorization for a final sale, to be captured later.
pt_BR: Indica se a transação é um pagamento de venda final ou uma autorização para venda final, a ser capturada mais tarde.

en:  Parameters are incorrect,
pt_BR: Os parâmetros estão incorretos,

en:  Select using test (Sandbox Test Environment) or live PayPal payment.
pt_BR: Selecionar usando pagamento PayPal de teste (Ambiente de teste da área de segurança) ou real.

en:  Select your cost configuration.
pt_BR: Selecione a sua configuração de custo.

en:  Turn On/Off powered by "Booking Calendar" notice under the calendar.
pt_BR: Ligar ou desligar o aviso desenvolvido por "Calendário de reserva" abaixo do calendário.

en:  Turn On/Off version notice and help info links at booking admin panel.
pt_BR: Ligar ou desligar o aviso de versão e links de informações de ajuda no painel de administração de reservas.

en:  for all days!
pt_BR: de todos os dias!

en: !Paid OK
pt_BR: !Pago OK

en: %s - add the reason booking was cancelled, you can enter it before sending email,
pt_BR: %s - adicionar a razão pela qual a reserva foi cancelada. Você pode inseri-la antes de enviar o e-mail,

en: %s - add the reason for booking payment, you can enter it before sending email,
pt_BR: %s - adicionar a razão do pagamento da reserva. Você pode inseri-la antes de enviar o e-mail,

en: %s - availability of booking resource,
pt_BR: %s - disponibilidade do recurso de reserva,

en: %s - booking info, taken from the excerpt associated with the post,
pt_BR: %s - informações da reserva, tiradas do trecho associado ao post,

en: %s - check-in date,
pt_BR: %s - data de check-in,

en: %s - check-out date,
pt_BR: %s - data de check-out,

en: %s - cost of booking the resource,
pt_BR: %s - custo do recurso de reserva,

en: %s - default selection number of visitors,
pt_BR: %s - seleção predefinida do número de hóspedes,

en: %s - featured image, taken from the featured image associated with the post,
pt_BR: %s - imagem apresentada, tirada da imagem apresentada associada ao post,

en: %s - inserting ID of booking
pt_BR: %s - inserir ID da reserva

en: %s - inserting IP address of the user who made this action
pt_BR: %s - inserir o endereço IP do usuário que efetuou essa ação

en: %s - inserting address of the page (if any), where visitor make this action
pt_BR: %s - inserir endereço da página (se houver algum), quando o hóspede efetuar essa ação

en: %s - inserting check-in date (first day of reservation),
pt_BR: %s - inserir data do check-in (primeiro dia da reserva),

en: %s - inserting check-out date (last day of reservation),
pt_BR: %s - inserir data do check-out (último dia da reserva),

en: %s - inserting contents of the User-Agent: header from the current request, if there is one
pt_BR: %s - inserir conteúdos do Agente de usuário: o cabeçalho da solicitação atual, se houver algum

en: %s - inserting data from fields of booking form
pt_BR: %s - inserir dados a partir dos campos do formulário de reserva

en: %s - inserting data info about the booking
pt_BR: %s - inserir dados de informação sobre a reserva

en: %s - inserting data info about the booking, which you configured in the content form at Settings Fields page
pt_BR: %s - inserir dados de informação sobre a reserva que você tiver configurado no formulário de conteúdo na página Campos de configuração

en: %s - inserting date of this action
pt_BR: %s - inserir data dessa ação

en: %s - inserting link to payment page where visitor can pay for the reservation  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
pt_BR: %s - inserir link para a página de pagamento na qual o hóspede pode pagar a reserva, (é possível utilizar o %s parâmetro para configurar diferente %s dessa página. Exemplo: %s )

en: %s - inserting link to the page where visitor can cancel the reservation, (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
pt_BR: %s - inserir link para a página na qual o hóspede pode cancelar a reserva, (é possível utilizar o %s parâmetro para configurar diferente %s dessa página. Exemplo: %s )

en: %s - inserting link to the page where visitor can edit the reservation,  (possible to use the %s parameter for setting different %s of this page. Example: %s )
pt_BR: %s - inserir link para a página na qual o hóspede pode editar a reserva, (é possível utilizar o %s parâmetro para configurar diferente %s dessa página. Exemplo: %s )

en: %s - inserting moderate link of new booking
pt_BR: %s - inserir link moderador de nova reserva

en: %s - inserting new line
pt_BR: %s - inserir nova linha

en: %s - inserting the cost of  booking
pt_BR: %s - inserir o custo da reserva

en: %s - inserting the dates of booking
pt_BR: %s - inserir as datas da reserva

en: %s - inserting the number of booking dates
pt_BR: %s - inserir o número de dias da reserva

en: %s - inserting time of this action
pt_BR: %s - inserir horário dessa ação

en: %s - inserting your site URL
pt_BR: %s - inserir o URL do seu site

en: %s - link to the page with booking form,
pt_BR: %s - link para a página com o formulário de reserva,

en: %s - maximum number of visitors for the booking resource,
pt_BR: %s - número máximo de hóspedes do recurso de reserva,

en: %s - resource title,
pt_BR: %s - título do recurso,

en: %s - search button,
pt_BR: %s - botão de busca,

en: %s - search inside posts/pages which are part of this category,
pt_BR: %s - buscar em posts/páginas que façam parte dessa categoria,

en: %s - search inside posts/pages which have this tag,
pt_BR: %s - buscar em posts/páginas que tenham essa etiqueta,

en: %s - start new translation section, where %s - locale of translation
pt_BR: %s - começar nova seção de tradução, onde %s - local da tradução

en: %s Finish getting sort dates. %s
pt_BR: %s Classificação de datas terminada. %s

en: %s Found %s not indexed bookings %s
pt_BR: %s Reservas não indexadas %s encontradas %s

en: %s Important!%s This will overwrite any times selection in your booking form.
pt_BR: %sImportante!%s Isso substituirá qualquer seleção de horários no seu formulário de reserva.

en: %s and %s terms have higher priority than a range %s days.
pt_BR: Os termos %s e %s têm prioridade mais alta do que uma faixa de %s dias.

en: %s or %s - inserting the title of the booking resource
pt_BR: %s ou %s - inserir o título do recurso de reserva

en: %s or minimum and fixed number of days selection for the specific day of week or season.%s
pt_BR: %s ou número mínimo e fixos de dias selecionados para determinado dia, semana ou temporada.%s

en: %s – calendar of booking resource with %s
pt_BR: %s – calendário do recurso de reserva com %s

en: %s, then total cost will be %s
pt_BR: %s, então o custo total será %s

en: %s, then total cost will be (if selected 3 days) %s
pt_BR: %s, então o custo total será (se 3 dias selecionados) %s

en: %sDescription of usage%s.
pt_BR: %sDescrição de utilização%s.

en: %sEmail verification field%s.
pt_BR: %sCampo de verificação de e-mail%s.

en: %sError!%s Request do not pass security check! Please refresh the page and try one more time.
pt_BR: %sErro!%s A solicitação não passou pela verificação de segurança! Atualize a página e tente mais uma vez.

en: %sExample%s.
pt_BR: %sExemplo%s.

en: %sImportant!!!%s Please note, if you show booking calendar (inserted into post/page) with widget at the same page, then the last will not be visible.
pt_BR: %sImportante!!!%s Observe que, se você mostrar o calendário de reservas (inserido na página/post) com um widget na mesma página, o último não será visível.

en: %sNo this booking resources.%s
pt_BR: %sNão esses recursos de reserva.%s

en: %sSeveral widgets are supported at %spaid versions%s.
pt_BR: %sVários widgets são suportados na %sversão paga%s.

en: %sWarning! Booking calendar for this booking resource are already at the page, please check more about this issue at %sthis page%s
pt_BR: %sAviso! O calendário de reservas deste recurso já está na página. Saiba mais sobre este problema %snesta página%s

en: %sYou do not have permissions for this booking resources.%s
pt_BR: %sVocê não tem permissão para acessar esses recursos de reserva.%s

en: %sYou do not have permissions for this page.%s Your account is not active, please contact administrator.%s
pt_BR: %sVocê não tem permissão para acessar essa página.%s Sua conta não está ativa. Entre em contato com o administrador.%s

en: %sname%s – the unique name of the condition group, containing several conditions with different values. For example, if you want to have specific HTML content for the different week days, you can have several conditions, with the same name but with different value parameters in conditions. Please check more about it, in the examples.
pt_BR: %snome%s – o nome exclusivo do grupo de condição, que contém várias condições com diferentes valores. Por exemplo, se você quiser ter um conteúdo HTML específico para os diferentes dias da semana, você pode ter várias condições com o mesmo nome, mas com parâmetros de valor diferentes nas condições. Veja mais sobre isso através dos exemplos.

en: %stype%s – type of the condition. There are 2 types of condition: "weekday" and "season". "weekday" – is the condition rule based on the selected day of week value, like Monday, Tuesday, etc… . "season" – is the condition rule based on the "season filter" name of selected date. In other words the condition is TRUE if the selected day belongs to a season filter in the Season Filters page.
pt_BR: %stipo%s – tipo da condição. Há 2 tipos de condição: "dia da semana" e "temporada". "dia da semana" – é a regra de condição baseada no valor do dia da semana selecionado, como Segunda, Terça, etc... . "temporada" – é a regra de condição baseada no nome do "filtro de temporada" da data selecionada. Em outras palavras, a condição é VERDADEIRA se o dia selecionado pertencer a um filtro de temporada na página Filtros de Temporada.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, so then the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
pt_BR: %svalor%s – valor das condições específicas. Se o valor for verdadeiro, o conteúdo das condições será exibido no formulário de reserva. Você pode ficar com o valor predefinido (vazio – "", ou assim – "*") para mostrar o conteúdo dessa condição, se todas as outras condições forem FALSAS ou estiverem em estágio inicial, quando a data do calendário ainda não estiver selecionada.

en: %svalue%s – value of the specific conditions. If the value is true, the content of the conditions will show in the booking form. You can have the default value (empty – "", or like this – "*") for showing the content of this condition, if all other conditions are FALSE, or at initial stage, when the date in calendar is not yet selected.
pt_BR: %svalor%s – valor das condições específicas. Se o valor for verdadeiro, o conteúdo das condições será exibido no formulário de reserva. Você pode ficar com o valor predefinido (vazio – "", ou assim – "*") para mostrar o conteúdo dessa condição, se todas as outras condições forem FALSAS ou estiverem em estágio inicial, quando a data do calendário ainda não estiver selecionada.

en: 00:00 today
pt_BR: 00h00m hoje

en: 2 Months
pt_BR: 2 meses

en: 3 Months
pt_BR: 3 meses

en: API Login ID
pt_BR: ID de logon de API

en: AUTHENTICATE
pt_BR: AUTENTICADO

en: Abort
pt_BR: Abortado

en: About Booking Calendar
pt_BR: Sobre o Calendário de Reservas

en: Accepted Currency
pt_BR: Moeda aceita

en: Access to this feed was denied (403). Please ensure you have public sharing enabled for your calendar.
pt_BR: O acesso a esse feed foi negado (403). Certifique-se de que o compartilhamento público do seu calendário esteja ativado.

en: Action after booking is done
pt_BR: Ação após a reserva ter sido concluída

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Actions tab
pt_BR: Aba de ações

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Activate Relay Response
pt_BR: Ativar resposta de retransmissão

en: Activate and type your %stitle of approved%s item in legend
pt_BR: Ative e digite seu item %stítulo de aprovação%s na legenda

en: Activate and type your %stitle of available%s item in legend
pt_BR: Ative e digite seu item %stítulo de disponibilidade%s na legenda

en: Activate and type your %stitle of partially booked%s item in legend
pt_BR: Ative e digite seu item %stítulo de parcialmente reservado%s na legenda

en: Activate and type your %stitle of pending%s item in legend
pt_BR: Ative e digite seu item %stítulo de pendente%s na legenda

en: Activate auto import
pt_BR: Ativar importação automática

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Add New Booking Resource(s)
pt_BR: Adicionar novo(s) recurso(s) de reserva

en: Add New Custom Form
pt_BR: Adicionar novo formulário personalizado

en: Add New Discount Coupon
pt_BR: Adicionar novo cupom de desconto

en: Add booking
pt_BR: Adicionar reserva

en: Add new booking from your post/page or from %sAdmin Panel%s.
pt_BR: Adicionar nova reserva a partir do seu post/página ou do %sPainel do Administrador%s.

en: Add new cost
pt_BR: Adicionar novo custo

en: Add tooltip on calendar(s) to show availability based on the number of available booking resource items remaining for each day.
pt_BR: Adicionar dica de ferramenta no(s) calendário(s) para mostrar disponibilidade com base no número de itens de recurso de reserva disponíveis que restam em cada dia.

en: Additional cost in %s per 1 day
pt_BR: Custo adicional em %s por 1 dia

en: Additional cost, which depends on the fields selection in the form.
pt_BR: Custo adicional, que depende dos campos selecionados no formulário.

en: Additional info
pt_BR: Informações adicionais

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address (required)
pt_BR: Endereço (obrigatório)

en: Adults
pt_BR: Adultos

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Advanced Cost
pt_BR: Custos avançados

en: Advanced Cost Settings
pt_BR: Configurações de custos avançados

en: Advanced Fields
pt_BR: Campos avançados

en: All
pt_BR: Tudo

en: All booking data will be deleted when the plugin is deactivated.
pt_BR: Todos os dados de reserva são excluídos quando o plugin é desativado.

en: All bookings
pt_BR: Todas as reservas

en: All dates
pt_BR: Todas as datas

en: All resources
pt_BR: Todos os recursos

en: All selected dates in "short" format.
pt_BR: Todas as datas selecionadas em formato "curto".

en: All selected dates with times in "short" format..
pt_BR: Todas as datas selecionadas com os horários em formato "curto".

en: All selected dates with times.
pt_BR: Todas as datas selecionadas com os horários.

en: All selected dates.
pt_BR: Todas as datas selecionadas.

en: Allow %smultiple%s selections
pt_BR: Permitir seleções %smúltiplas%s

en: Allow unlimited bookings per same day(s)
pt_BR: Permitir reservas ilimitadas no(s) mesmo(s) dia(s)

en: Also some early versions of the IE do not support disabling of the options in the selectboxes.
pt_BR: Além disso, algumas versões antigas do IE não suportam a desativação das opções das caixas de seleção.

en: Amount different
pt_BR: Quantia diferente

en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Any Status
pt_BR: Qualquer status

en: Any day of week
pt_BR: Qualquer dia da semana

en: Any days
pt_BR: Qualquer dia

en: Apartment#1
pt_BR: Apartamento no. 1

en: Apartment#2
pt_BR: Apartamento no. 2

en: Apartment#3
pt_BR: Apartamento no. 3

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Apply booking resources selection
pt_BR: Aplicar seleção de recursos de reserva

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Approve selected bookings
pt_BR: Aprovar as reservas selecionadas

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: Approved item
pt_BR: Item aprovado

en: Apr
pt_BR: Abr

en: April
pt_BR: Abril

en: Assign events fields to specific booking form field
pt_BR: Atribuir campos de eventos a um campo específico do formulário de reserva

en: At least one option must be selected
pt_BR: Pelo menos uma opção precisa ser selecionada

en: Aug
pt_BR: Ago

en: August
pt_BR: Agosto

en: Australian Dollars
pt_BR: Dólares australianos

en: Authorization
pt_BR: Autorização

en: Authorization Only
pt_BR: Somente autorização

en: Authorization and Capture
pt_BR: Autorização e captura

en: Auto Cancel all pending bookings for the specific date(s), if some booking is approved for these date(s)
pt_BR: Cancelar automaticamente todas as reservas pendentes na(s) data(s) indicada(s) se alguma reserva for aprovada na(s) mesma(s) data(s)

en: Auto approve all new bookings
pt_BR: Aprovar automaticamente todas as novas reservas

en: Auto cancellation / approval
pt_BR: Cancelamento/aprovação automáticos

en: Auto cancellation / auto approval of bookings
pt_BR: Cancelamento automático/aprovação automática de reservas

en: Auto import events
pt_BR: Importar eventos automaticamente

en: Auto-cancel bookings
pt_BR: Cancelar reservas automaticamente

en: Auto-fill fields
pt_BR: Campos de auto-preenchimento

en: Auto-fill form
pt_BR: Formulário de autopreenchimento

en: Automatically approve booking
pt_BR: Aprovar reserva automaticamente

en: Automatically approve/cancel booking
pt_BR: Aprovar/cancelar reserva automaticamente

en: Availability
pt_BR: Disponibilidade

en: Availability Settings
pt_BR: Configurações de disponibilidade

en: Availability Title
pt_BR: Título da disponibilidade

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Available item
pt_BR: Item disponível

en: Available:
pt_BR: Disponível:

en: Balance cost of the booking - difference between deposit and full cost.
pt_BR: Saldo do custo da reserva - diferença entre a caução e o custo total.

en: Be sure that the merchant server system clock is set to the proper time and time zone.
pt_BR: Certifique-se de que o relógio do sistema do servidor do comerciante esteja definido com a hora e o fuso horário certos.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for %sall booking resources%s with the number of visitors specified on the booking form.
pt_BR: Procure fazer com que o número máximo de hóspedes de %stodos os recursos de reserva%s coincida com o número de hóspedes indicado no formulário de reserva.

en: Be sure to match the maximum number of visitors for the %sone booking resource%s with the number of visitors specified on the booking form.
pt_BR: Procure fazer com que o número máximo de hóspedes de %sum recurso de reserva%s coincida com o número de hóspedes indicado no formulário de reserva.

en: Billing Address
pt_BR: Endereço para cobrança

en: Billing City
pt_BR: Cidade para cobrança

en: Billing form fields
pt_BR: Campos do formulário de cobrança

en: Book now
pt_BR: Reservar agora

en: Booked
pt_BR: Reservado

en: Booked Times:
pt_BR: Horários reservados:

en: Booking
pt_BR: Reservas

en: Booking Calendar
pt_BR: Calendário de Reservas

en: Booking Calendar supports WPML and qTranslate plugins for dynamic changing of website locale.
pt_BR: O calendário de reserva suporta os plugins WPML e qTranslate, permitindo alterações dinâmicas do site local.

en: Booking Data
pt_BR: Dados de reserva

en: Booking Dates
pt_BR: Datas de Reserva

en: Booking Form
pt_BR: Formulário de reserva

en: Booking ID
pt_BR: ID da Reserva

en: Booking Listing
pt_BR: Lista de Reservas

en: Booking calendar
pt_BR: Calendário de Reservas

en: Booking form
pt_BR: Formulário de reservas

en: Booking form with calendar
pt_BR: Formulário de reserva com calendário

en: Booking resource
pt_BR: Recurso de Reserva

en: Booking resource type is not defined. Its can be, when at the URL is wrong booking hash.
pt_BR: O tipo de recurso de reserva não está definido. Isso pode acontecer quando há um hash de reserva errado no URL.

en: Booking resources
pt_BR: Recursos de reserva

en: Booking system
pt_BR: Sistema de reservas

en: Bookings
pt_BR: Reservas

en: Bookings Listing
pt_BR: Lista de reservas

en: Bookings default order
pt_BR: Ordenamento padrão de reservas

en: Bookings for today
pt_BR: Reservas de hoje

en: Bookings number per page
pt_BR: Número de reservas por página

en: Both
pt_BR: Ambos

en: Brazilian Real (only for Brazilian users)
pt_BR: Real brasileiro (apenas para usuários brasileiros)

en: British Pound
pt_BR: Libra britânica

en: Bulk Actions
pt_BR: Ações em massa

en: CSS customization of search form and search results you can make at this file
pt_BR: Personalização CSS do formulário de busca e dos resultados de busca que você pode fazer nesse arquivo

en: CSV data separator
pt_BR: Separador de dados CSV

en: Cache expiration
pt_BR: Vencimento do cache

en: Cache will expire:
pt_BR: O cache vencerá:

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: Calendar Overview
pt_BR: Visão geral do Calendário

en: Calendar Skin
pt_BR: Máscara do calendário

en: Calendar have 2 months in a row, the cell height is 30px and calendar full width 568px (possible to use percentage for width: 100%)
pt_BR: O calendário tem 2 meses em uma linha, a altura da célula é de 30 pixels e a largura total do calendário é de 568 pixels (é possível usar porcentagem para a largura: 100%)

en: Calendar is loading...
pt_BR: O calendário está carregando...

en: Canadian Dollars
pt_BR: Dólares canadenses

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel Booking
pt_BR: Cancelar reserva

en: Cancel Return URL from PayPal
pt_BR: URL de retorno sobre cancelamento a partir do PayPal

en: Cancel bookings older
pt_BR: Cancelar reservas mais antigas

en: Cancel only pending, unpaid bookings, which are older than this selection.
pt_BR: Cancelar apenas reservas pendentes não pagas que sejam mais antigas do que essa seleção.

en: Canceled_Reversal
pt_BR: Cancelado_Anulado

en: Cancellation email sent
pt_BR: E-mail de cancelamento enviado

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Cannot find the record
pt_BR: Não foi possível encontrar o registro

en: Capacity
pt_BR: Capacidade

en: Change
pt_BR: Alterar

en: Change Resource
pt_BR: Alterar recurso

en: Change hash after the booking is approved
pt_BR: Alterar o hash após a reserva ser aprovada

en: Change status
pt_BR: Status da alteração

en: Change your Booking
pt_BR: Alterar sua reserva

en: Check %sBooking Listing%s page for new bookings.
pt_BR: Consultar novas reservas na página %sLista de Reservas%s.

en: Check %show todo%s that and what %sshortcodes%s are available.
pt_BR: Marque %smostrar tudo%s e verifique quais %sshortcodes%s estão disponíveis.

en: Check In - Tomorrow
pt_BR: Check-in - Amanhã

en: Check Out - Tomorrow
pt_BR: Check-out - Amanhã

en: Check Premium Features
pt_BR: Descubra os Recursos Premium

en: Check in
pt_BR: Check-in

en: Check new functionality in this plugin update.
pt_BR: Descubra a nova funcionalidade dessa atualização do plugin.

en: Check out
pt_BR: Check-out

en: Check out our %sHelp%s
pt_BR: Veja nossa %sAjuda%s

en: Check the box to activate CAPTCHA inside the booking form.
pt_BR: Marque a caixa para ativar o CAPTCHA dentro do formulário de reserve.

en: Check the box to activate auto-fill form fields for logged in users.
pt_BR: Marque essa caixa para ativar os campos de auto-preenchimento para usuários conectados.

en: Check this box if you want that specific additional cost, which configured as percentage for some option, apply to other additional fixed costs and not only to original booking cost.
pt_BR: Marque essa caixa se você quiser que um custo adicional específico, configurado como porcentagem em algumas opções, seja aplicado a outros custos fixos adicionais, e não apenas ao custo da reserva original.

en: Check this box if you want the %stime selection%s on the booking form %sapplied to the cost calculation%s.
pt_BR: Marque essa caixa se você quiser que o %shorário selecionado%s no formulário de reserva seja %saplicado ao cálculo do custo%s.

en: Check this box if you want to change the booking hash after approval. When checked, visitor will not be able to edit or cancel the booking.
pt_BR: Marque essa caixa se você quiser alterar o hash da reserva após a aprovação. Uma vez feito o check-in, o hóspede não poderá editar ou cancelar a reserva.

en: Check this box if you want to show help hints on the admin panel.
pt_BR: Marque essa caixa se você quiser exibir sugestões de ajuda no painel do administrador.

en: Check this box if you want to show the pending days as available in calendars
pt_BR: Marque essa caixa se você quiser mostrar dias pendentes como disponíveis nos calendários

en: Check this box if you want to use recurrent time to reserve several days. This means that middle days will be partially booked by actual times, otherwise the time in the booking form will be used as check-in/check-out time for the first and last day of the reservation.
pt_BR: Marque essa caixa se você quiser utilizar um horário recorrente para reservar vários dias. Isso significa que os dias do meio serão parcialmente reservados por horários reais, senão o horário no formulário de reserva será utilizado como horário de check-in/check-out do primeiro e do ultimo dia da reserva.

en: Check this box if you want total availability (daily capacity) to depend on the number of selected visitors.
pt_BR: Marque essa caixa se você quiser que a disponibilidade total (capacidade diária) dependa do número de hóspedes selecionados.

en: Check this box to %sactivate%s auto import events and creation bookings from them
pt_BR: Marque essa caixa para %sativar%s a importação automática de eventos e a criação de reservas a partir deles

en: Check this box to %sactivate%s auto-cancellation for pending, unpaid bookings.
pt_BR: Marque essa caixa para %sativar%s o cancelamento automático de reservas pendentes não pagas.

en: Check this box to %ssend%s cancellation email for this resource.
pt_BR: Marque essa caixa para %senviar%s e-mail de cancelamento desse recurso.

en: Check this box to automatically approve booking, when visitor makes a successful payment.
pt_BR: Marque essa caixa para aprovar a reserva automaticamente quando o hóspede efetua um pagamento com sucesso.

en: Check this box to automatically approve bookings, when visitor makes a successful payment, or automatically cancel the booking, when visitor makes a payment cancellation.
pt_BR: Marque essa caixa para aprovar a reserva automaticamente quando o hóspede efetua um pagamento com sucesso ou cancelar a reserva automaticamente quando o hóspede efetua um cancelamento de pagamento.

en: Check this box to delete all booking data when you uninstal this plugin.
pt_BR: Marque essa opção para excluir todos os dados de reservas quando você desinstalar este plugin.

en: Check this box to display a legend of dates below the booking calendar.
pt_BR: Marque essa caixa para exibir uma legenda das datas embaixo do calendário de reservas.

en: Check this box to display the available number of booking resources with a tooltip, when mouse hovers over each day on the calendar(s).
pt_BR: Marque essa caixa para exibir o número de recursos de reserva disponível, através de uma dica de ferramenta, quando passar o mouse por cima de cada dia do(s) calendário(s).

en: Check this box to dissable reservations, which can be stored in different booking resources.
pt_BR: Marque essa caixa para desativar reservas, as quais podem ser armazenadas em diferentes recursos de reserva.

en: Check this box to show Reference Text Box
pt_BR: Marque essa caixa para mostrar caixa de texto de referência

en: Check this box to show search results on other page
pt_BR: Marque essa caixa para mostrar os resultados de busca em outra página

en: Check this box, if you want to %sre-check if the selected dates available during submitting booking%s.
pt_BR: Marque essa caixa se você quiser %sverificar novamente se as datas selecionadas estão disponíveis durante o envio da reserva%s.

en: Check this box, if you want to %sset any days as available%s in calendar. Your visitors will be able to make %sunlimited bookings per same date(s) in calendar and do not see any booked date(s)%s of other visitors.
pt_BR: Marque essa caixa se você quiser %sdefinir quaisquer dias como disponíveis%s no calendário. Seus hóspedes poderão fazer %sreservas ilimitadas na(s) mesma(s) data(s) no calendário e não verem nenhuma data reservada%s por outros hóspedes.

en: Check this checkbox to %sactivate%s auto approve of all new pending bookings.
pt_BR: Marque essa caixa para %sativar%s a aprovação automática de todas as novas reservas pendentes.

en: Check this option, to use check in/out time during booking process.
pt_BR: Marque essa opção para utilizar o horário de check-in/check-out no processo de reserva.

en: Check unavailable days in calendars. This option will overwrite all other settings.
pt_BR: Verifique os dias indisponíveis no calendário. Essa opção substituirá todas as outras configurações.

en: Check-Out time
pt_BR: Horário de check-out

en: Check-in time
pt_BR: Horário de check-in

en: Checkbox(es)
pt_BR: Caixa(s) de opção

en: Checking to prevent double booking, during submitting booking
pt_BR: Verificação para evitar reservas repetidas durante o envio da reserva

en: Children
pt_BR: Crianças

en: Chose payment mode
pt_BR: Escolher forma de pagamento

en: City
pt_BR: Cidade

en: City (required)
pt_BR: Cidade (obrigatório)

en: Class
pt_BR: Classe

en: Clear booking resources selection
pt_BR: Limpar seleção de recursos de reserva

en: Click Back to Profile Summary to return to the Profile after activating your listener.
pt_BR: Clique em Voltar ao Resumo do Perfil para retornar ao Perfil após ativar o seu listener.

en: Click Choose IPN Settings to specify your listeners URL and activate the listener.
pt_BR: Clique em Escolher configurações de NIP para indicar o URL dos seus listeners e ativar o listener.

en: Click Instant Payment Notification Preferences in the Selling Preferences column.
pt_BR: Clique em Preferências de Notificação Instantânea de Pagamento na coluna Preferências de Venda.

en: Click MD5-Hash in the Security Settings section
pt_BR: Clique em Hash MD5 na seção Configurações de segurança

en: Click Profile on the My Account tab.
pt_BR: Clique em Perfil na aba Minha conta.

en: Click Receive IPN messages (Enabled) to enable your listener.
pt_BR: Clique em Receber mensagens de NIP (Ativado) para ativar o seu listener.

en: Click Save.
pt_BR: Clique em Salvar.

en: Click Settings under Account in the main menu on the left
pt_BR: Clique em Configurações dentro de Conta no menu principal à esquerda

en: Click Submit
pt_BR: Clique em Enviar

en: Click Website Payment Preferences in the Seller Preferences column.
pt_BR: Clique em Preferências de Pagamento On-line na coluna Preferências de Venda.

en: Click the Profile subtab.
pt_BR: Clique na sub-aba Perfil.

en: Click to toggle
pt_BR: Clique para alternar

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Code Example
pt_BR: Exemplo de código

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Comma
pt_BR: Vírgula

en: Completed
pt_BR: Completo

en: Conditional Dates Filter
pt_BR: Filtro de datas condicionais

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: Configuration in several languages
pt_BR: Configuração em vários idiomas

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: Configure additional cost, which depend from selection of selectbox(es) and checkbox(es).
pt_BR: Configurar custo adicional, que depende da(s) caixa(s) de seleção ou opção selecionadas.

en: Configure booking %sSettings%s.
pt_BR: Definir as %sConfigurações%s de reserva.

en: Configure predefined set of your %sForm Fields%s.
pt_BR: Ajustar configurações predefinidas dos seus %sCampos de formulários%s.

en: Configure your predefined %sEmail Templates%s.
pt_BR: Configurar os seus %sModelos de e-mail%s predefinidos.

en: Connection Error
pt_BR: Erro de conexão

en: Contact email
pt_BR: E-mail de contato

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Content of booking fields data for email templates (%s-shortcode) and booking listing page
pt_BR: Dados de conteúdo dos campos de reserva para modelos de e-mail (%s-shortcode) e página de lista de reservas

en: Copy and paste this shortcode into the form at left side
pt_BR: Copiar e colar esse shortcode no lado esquerdo do formulário

en: Cost
pt_BR: Custo

en: Cost Correction Field
pt_BR: Campo de correção de custo

en: Cost Fields
pt_BR: Campos de custo

en: Cost Hints
pt_BR: Sugestões de custo

en: Cost Title
pt_BR: Título do custo

en: Cost is not correct. It must be greater than 0
pt_BR: O custo está incorreto. Ele precisa ser maior do que 0

en: Cost of the booking for the selected dates only.
pt_BR: Custo da reserva somente nas datas selecionadas.

en: Cost saved successfully
pt_BR: Custo salvo com sucesso

en: Cost setings at %stop have higher priority%s than other costs of same type at the %sbottom%s of the list.
pt_BR: Configurações de custo em %sos primeiros da lista têm prioridade mais alta%s do que outros custos do mesmo tipo no %sfinal%s da lista.

en: Cost:
pt_BR: Custo:

en: Costs
pt_BR: Custos

en: Costs and Rates
pt_BR: Custos e preços

en: Costs and Rates Settings
pt_BR: Configurações de custos e preços

en: Country
pt_BR: País

en: Country (required)
pt_BR: País (obrigatório)

en: Country List
pt_BR: Lista de países

en: Coupon
pt_BR: Cupom

en: Coupon Code
pt_BR: Código do cupom

en: Coupons
pt_BR: Cupons

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create conditional days filter
pt_BR: Criar filtro de datas condicionais

en: Create dates filter
pt_BR: Criar filtro de datas

en: Create new form
pt_BR: Criar novo formulário

en: Created
pt_BR: Criado

en: Creation
pt_BR: Criação

en: Currency format
pt_BR: Formato de moeda

en: Currency symbol
pt_BR: Símbolo monetário

en: Current dates
pt_BR: Datas atuais

en: Current day
pt_BR: Dia atual

en: Current month
pt_BR: Mês atual

en: Current version
pt_BR: Versão atual

en: Current week
pt_BR: Semana atual

en: Custom
pt_BR: Personalizar

en: Custom button title
pt_BR: Personalizar título do botão

en: Customer Email
pt_BR: E-mail do cliente

en: Customization of additional cost, which depend from form fields
pt_BR: Personalização de custos adicionais, que dependem dos campos do formulário

en: Customization of email template, which is sending after modification of booking
pt_BR: Personalização de modelo de e-mail que é enviado após modificação da reserva

en: Customization of email template, which is sending to Admin after new booking
pt_BR: Personalização de modelo de e-mail que é enviado ao administrador após nova reserva

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after Cancellation of booking
pt_BR: Personalização de modelo de e-mail que é enviado ao hóspede após cancelamento da reserva

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after approval of booking
pt_BR: Personalização de modelo de e-mail que é enviado ao hóspede após aprovação da reserva

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after new booking
pt_BR: Personalização de modelo de e-mail que é enviado ao hóspede após nova reserva

en: Customization of email template, which is sending to Visitor after payment request
pt_BR: Personalização de modelo de e-mail que é enviado ao hóspede após solicitação de pagamento

en: Customization of rates, valuation days cost and deposit amount
pt_BR: Personalização de preços, custo de avaliação de dias e quantia de caução

en: Customization of synchronization with Google Calendar
pt_BR: Personalização da sincronização com o Google Calendar

en: Czech Koruna
pt_BR: Coroa tcheca

en: DEFERRED
pt_BR: ADIADO

en: Danish Krone
pt_BR: Coroa dinamarquesa

en: Data
pt_BR: Dados

en: Data Parsing
pt_BR: Análise de dados

en: Date Format
pt_BR: Formato de data

en: Dates
pt_BR: Datas

en: Dates and Times Hints
pt_BR: Sugestões de datas e horários

en: Dates view
pt_BR: Visualização de datas

en: Day
pt_BR: Dia

en: Days selection number
pt_BR: Seleção do número de dias

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Dec
pt_BR: Dez

en: December
pt_BR: Dezembro

en: Default
pt_BR: Predefinido

en: Default Form
pt_BR: Formulário predefinido

en: Default Form Templates
pt_BR: Modelos de formulário predefinidos

en: Default booking admin page
pt_BR: Página de administração padrão de reservas

en: Default booking resource
pt_BR: Recurso de reserva predefinido

en: Default calendar view mode
pt_BR: Modo de visualização padrão do calendário

en: Default form
pt_BR: Formulário predefinido

en: Default settings for retrieving events
pt_BR: Configurações predefinidas para recuperar eventos

en: Default toolbar tab
pt_BR: Aba da barra de ferramentas padrão

en: Default value
pt_BR: Valor predefinido

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete booking data, when plugin deactivated
pt_BR: Excluir dados de reserva quando o plugin é desativado

en: Delete data
pt_BR: Excluir dados

en: Delete selected booking form
pt_BR: Excluir formulário de reserva selecionado

en: Delete selected booking(s)
pt_BR: Excluir reserva(s) selecionada(s)

en: Delete selected bookings
pt_BR: Excluir reservas selecionadas

en: Delete settings
pt_BR: Excluir configurações

en: Delete template
pt_BR: Excluir modelo

en: Delete your previously saved default filer template!
pt_BR: Exclua seu modelo predefinido de filtro salvo anteriormente!

en: Deleted
pt_BR: Excluído

en: Denied
pt_BR: Negado

en: Deposit
pt_BR: Caução

en: Deposit amount
pt_BR: Quantia de caução

en: Deposit payment total
pt_BR: Total do pagamento de caução

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Developer Test
pt_BR: Teste de desenvolvedor

en: Different form fields, for the different week days
pt_BR: Diferentes campos de formulário, para os diferentes dias da semana

en: Different time slots, for the different week days
pt_BR: Diferentes períodos, para os diferentes dias da semana

en: Disable Bootstrap loading on Back-End
pt_BR: Desativar carregamento Bootstrap no back-end

en: Disable Bootstrap loading on Front-End
pt_BR: Desativar carregamento Bootstrap na interface do usuário

en: Disable bookings in different booking resources
pt_BR: Desativar reservas em diferentes recursos de reserva

en: Discount Coupon field
pt_BR: Campo de cupom de desconto

en: Dismiss
pt_BR: Descartar

en: Display tooltip on calendar(s) to show availability based on total (fixed) number of visitors for the resource, which can be at free booking resource items.
pt_BR: Exibir dica de ferramenta no(s) calendário(s) para mostrar disponibilidade com base no número total (fixo) de hóspedes do recurso, que pode estar nos itens de recurso de reserva livre.

en: Do you really want
pt_BR: Tem certeza de que deseja

en: Do you really want to delete selected booking form ?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir o formulário de reserva selecionado?

en: Do you really want to delete selected booking(s) ?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir a(s) reserva(s) selecionada(s)?

en: Do you really want to delete this booking ?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir essa reserva?

en: Do you really want to set booking as pending ?
pt_BR: Tem certeza de que deseja definir a reserva como pendente?

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Dot
pt_BR: Ponto

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Download the CSV file of exported booking data
pt_BR: Baixar o arquivo CSV dos dados de reserva exportados

en: Drop Down
pt_BR: Menu suspenso

en: Duration Time
pt_BR: Tempo de duração

en: Duration Time - Drop Down list
pt_BR: Tempo de duração - Lista suspensa

en: Each day
pt_BR: Cada dia

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Booking
pt_BR: Editar reserva

en: Edit Note
pt_BR: Editar observação

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email (required)
pt_BR: E-mail (obrigatório)

en: Email Field
pt_BR: Campo de e-mail

en: Email for getting report for %sinvalid%s transactions.
pt_BR: E-mail para obter relatório de transações %sinválidas%s.

en: Email for getting report for %ssome errors in  verification process%s.
pt_BR: E-mail para obter relatório de %salguns erros no processo de verificação%s.

en: Email for getting report for %sverified%s transactions.
pt_BR: E-mail para obter relatório de transações %sverificadas%s.

en: Email templates, which use shortcodes: %s, will be linked to this page
pt_BR: Modelos de e-mail que utilizam shortcodes: %s terão um link para essa página

en: Emails
pt_BR: E-mails

en: Emails Settings
pt_BR: Configurações de e-mails

en: Emails sending
pt_BR: Envio de Emails

en: End Time
pt_BR: Horário de término

en: End Time - Drop Down list
pt_BR: Horário de término - Lista suspensa

en: End Time - Text field
pt_BR: Horário de término - Campo de texto

en: End Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past. The End Time may also be earlier that the start time, if only 1 day was selected! Please choose another date or time.
pt_BR: A data ou o horário de término são inválidos. A data ou o horário talvez estejam reservados ou já estejam no passado! A data ou o horário talvez também sejam anteriores à data ou ao horário de início se somente 1 dia tiver sido selecionado! Escolha outra data ou horário.

en: End of current month
pt_BR: Final do mês atual

en: English and French translation
pt_BR: Tradução inglesa e francesa

en: Enter %s in text field.
pt_BR: Inserir %s no campo de texto.

en: Enter Keyword here
pt_BR: Inserir palavra-chave aqui

en: Enter a title for the Reference text box (i.e. Your email address). Visitors will see this text.
pt_BR: Inserir um título para a caixa de texto de referência (por ex. "Seu endereço de e-mail"). Os hóspedes verão esse texto.

en: Enter additional cost in formats:
pt_BR: Inserir custo adicional nos formatos:

en: Enter coupon code.
pt_BR: Inserir o código do cupom.

en: Enter date / time
pt_BR: Inserir data/horário

en: Enter dropdown options. One option per line.
pt_BR: Inserir opções de lista suspensa. Uma opção por linha.

en: Enter fixed amount for each selected day
pt_BR: Inserir quantia fixa para cada dia selecionado

en: Enter fixed cost
pt_BR: Inserir custo fixo

en: Enter minimum booking cost, when coupon is applicable.
pt_BR: Inserir custo mínimo da reserva, quando o cupom for aplicável.

en: Enter name of booking resource
pt_BR: Inserir nome do recurso de reserva

en: Enter number of fixed or percentage savings.
pt_BR: Inserir número de economias exatas ou em porcentagem.

en: Enter percentage as additional sum, which is based only on original cost and not full sum
pt_BR: Inserir porcentagem como valor adicional, que se baseia apenas no custo original, e não no valor inteiro

en: Enter percentage of the entire booking
pt_BR: Inserir porcentagem da reserva completa

en: Enter seasonal rate(s) (cost diference in %s from standard cost %s or a fixed cost) of the booking resource (%s) or %sAdd a new seasonal filter%s
pt_BR: Inserir preço(s) de temporada (diferença de custo em %s do custo padrão %s ou um custo fixo) do recurso de reserva (%s) ou %sAdicionar novo filtro de temporada%s

en: Enter the %sTime%s using the text field.
pt_BR: Inserir o %sHorário%s utilizando o campo de texto.

en: Enter the service name or the reason for the payment here.
pt_BR: Inserir o nome do serviço ou a razão do pagamento aqui.

en: Enter the title of the payment button
pt_BR: Inserir o título do botão de pagamento

en: Enter this value
pt_BR: Inserir esse valor

en: Enter your iPay88 Merchant Code.
pt_BR: Insira o seu código de comerciante iPay88

en: Enter your iPay88 Merchant Key.
pt_BR: Insira a sua chave de comerciante iPay88

en: Enter your phone number
pt_BR: Insira o seu telefone

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error IPN
pt_BR: Erro de NIP

en: Error!
pt_BR: Erro!

en: Even if visitor selects the booked timeslot, system will not allow them to make the booking.
pt_BR: Mesmo que o hóspede selecione o período reservado, o sistema não lhe permitirá fazer a reserva.

en: Event Description (optional field)
pt_BR: Descrição do evento (campo opcional)

en: Event Title
pt_BR: Título do evento

en: Every
pt_BR: A cada

en: Example
pt_BR: Exemplo

en: Example #1: %s - start French translation section
pt_BR: Exemplo no. 1: %s - começar seção de tradução em francês

en: Example #2: "%s" - English and French translation of some message
pt_BR: Exemplo no. 2: "%s" - tradução em inglês e francês de alguma mensagem

en: Example:
pt_BR: Exemplo:

en: Example: %s - %s"United States"%s is selected by default.
pt_BR: Exemplo: %s - %s"Estados Unidos"%s está selecionado de forma predefinida.

en: Example: %s - custom number of visitor selections"
pt_BR: Exemplo: %s - personalizar seleção do número de hóspedes"

en: Example: %s.
pt_BR: Exemplo: %s.

en: Example: %sMake booking here%s
pt_BR: Exemplo: %sFazer reserva aqui%s

en: Examples
pt_BR: Exemplos

en: Expiration Date
pt_BR: Data de vencimento

en: Expired
pt_BR: Vencido

en: Explore Premium Features
pt_BR: Explore os recursos Premium

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export All
pt_BR: Exportar tudo

en: Export All bookings to CSV format
pt_BR: Exportar todas as reservas no formato CSV

en: Export bookings
pt_BR: Exportar reservas

en: Export only current page of bookings to CSV format
pt_BR: Exportar somente a página de reservas atual no formato CSV

en: Failed
pt_BR: Falha

en: Feb
pt_BR: Fev

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: Field Label
pt_BR: Rótulo do campo

en: Fields %s(selectbox(es) and checkbox(es))%s are shown here automatically if they exist in the %sbooking form%s.
pt_BR: Os campos %s(caixa(s) de seleção e opção)%s são mostrados aqui automaticamente se existirem no %sformulário de reserva%s.

en: Fields Settings
pt_BR: Configurações de campos

en: Filter Name
pt_BR: Nome do filtro

en: Filter tab
pt_BR: Aba de Filtro

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: First Name
pt_BR: Nome

en: First Name (required)
pt_BR: Nome (obrigatório)

en: First Name(s)
pt_BR: Nome

en: Follow these steps to configure it:
pt_BR: Siga essas etapas para configurá-lo:

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: For
pt_BR: Para

en: For example, a URL to your site that displays a %s"Thank you for the payment"%s.
pt_BR: Por exemplo, o URL de uma página do seu site que exiba a mensagem %s"Obrigado pelo seu pagamento"%s.

en: For example, if the original cost of the booking is %s, then after applying additional costs the total cost will be folowing
pt_BR: Por exemplo, se o custo original da reserva for %s, então depois de aplicar os custos adicionais, o custo total será o seguinte

en: For example, the URL to your website that displays a %s"Payment Canceled"%s page.
pt_BR: Por exemplo, o URL de uma página do seu site que exiba a mensagem %s"Pagamento cancelado"%s.

en: For example: "You have a new reservation %s on the following date(s): %s Contact information: %s You can approve or cancel this booking at: %s Thank you, Reservation service."
pt_BR: Por exemplo: "Você fez uma nova reserva %s na(s) seguinte(s) data(s): %s Informações para contato: %s Você pode aprovar ou cancelar essa reserva em: %s Obrigado, Serviço de reservas."

en: For more information about configuring Relay Response in the Merchant Interface, please see the %sMerchant Integration Guide%s
pt_BR: Para obter mais informações sobre como configurar a resposta de retransmissão na Merchant Interface, consulte o %sGuia da Merchant Integration%s

en: For the Return URL, enter the Return URL from PayPal on your site for successfull payment.
pt_BR: Em URL de retorno, insira o URL de retorno a partir do PayPal no seu site para pagamento bem-sucedido.

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Form fields
pt_BR: Campos do formulário

en: Found: %s booking forms inside of posts or pages
pt_BR: Encontrados: %s formulários de reserva em posts ou páginas

en: Fr
pt_BR: Sex

en: Fraud
pt_BR: Fraude

en: Fri
pt_BR: Sex

en: Friday
pt_BR: Sexta

en: From
pt_BR: Desde

en: Full cost of the booking
pt_BR: Custo total da reserva

en: Full cost of the booking.
pt_BR: Custo total da reserva.

en: General
pt_BR: Geral

en: General Information
pt_BR: Informações gerais

en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

en: Generate Tag
pt_BR: Gerar etiqueta

en: Generating content of file
pt_BR: Gerando conteúdo do arquivo

en: Get Started
pt_BR: Começar

en: Getting Started
pt_BR: Introdução

en: Go
pt_BR: Ir

en: Guests
pt_BR: Hóspedes

en: HTML tags is accepted.
pt_BR: Etiquetas HTML são aceitas.

en: Have a questions?
pt_BR: Você tem alguma dúvida?

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Help Info
pt_BR: Informações de ajuda

en: Help and info notices
pt_BR: Ajuda e avisos de informação

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hide advanced settings
pt_BR: Ocultar configurações avançadas

en: Hide advanced settings of JavaScript loading
pt_BR: Ocultar configurações avançadas de carregamento JavaScript

en: Hide settings of powered by notice
pt_BR: Ocultar configurações de avisos "desenvolvido por"

en: High season
pt_BR: Alta temporada

en: Hints for your form
pt_BR: Sugestões para o seu formulário

en: Hong Kong Dollar
pt_BR: Dólar de Hong Kong

en: Horizontal Search Form Template
pt_BR: Modelo de formulário de busca horizontal

en: Hungarian Forint
pt_BR: Florim húngaro

en: I Accept term and conditions
pt_BR: Eu aceito os termos e condições

en: If you check this option, all booking data will be deleted when you uninstall this plugin. Do you really want to do this?
pt_BR: Se você marcar esta opção, todos os dados de reservas serão excluídos quando você desinstalar este plugin. Tem certeza de que deseja fazer isso?

en: If you do not see search results at front-end side of your website, please check troubleshooting instruction %shere%s
pt_BR: Se você não visualizar resultados de busca na interface do usuário do seu site, consulte as instruções de resolução de problemas %saqui%s

en: If you have no account on this system, please sign up for a %sdeveloper test account%s to obtain an API Login ID and Transaction Key. These keys will authenticate requests to the payment gateway.
pt_BR: Se você não tiver nenhuma conta nesse sistema, inscreva-se em uma %sconta de teste de desenvolvedor%s para obter uma ID de logon de API e uma Chave de Transação. Essas chaves autenticarão solicitações para o gateway de pagamento.

en: If you have no account on this system, please visit %s to create one.
pt_BR: Se você não tiver nenhuma conta nesse sistema, visite %s para criar uma.

en: If you use this shortcode, %syou can not use any other time shortcodes%s in the form.
pt_BR: Se você utilizar esse shortcode, %snão poderá utilizar nenhum outro shortcode de horário%s no formulário.

en: If you want to save your booking data, please uncheck the %s"Delete booking data"%s at the
pt_BR: Se você quiser salvar seus dados de reservas, desmarque %s"Excluir dados de reservas"%s na

en: If you will get any difficulties or have a questions, please contact by email %s
pt_BR: Se você encontrar alguma dificuldade ou tiver alguma dúvida, entre em contato por e-mail %s

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import Google Calendar Events
pt_BR: Importar eventos do Google Calendar

en: Import events every
pt_BR: Importar eventos a cada

en: Important!
pt_BR: Importante!

en: Importing Feed
pt_BR: Importando feed

en: In-Progress
pt_BR: Em andamento

en: Inactive User
pt_BR: Usuário inativo

en: Incorrect date format
pt_BR: Formato de data incorreto

en: Incorrect email field
pt_BR: Campo de e-mail incorreto

en: Indicate to the payment gateway that you would like to receive the transaction response to your site.
pt_BR: Indicar ao gateway de pagamento que você gostaria de receber a resposta da transação ao seu site.

en: Info
pt_BR: Informações

en: Information
pt_BR: Informações

en: Inlinee Search Form Template
pt_BR: Modelo de formulário de busca on-line

en: Insert %s shortcode to prevent SPAM bookings.
pt_BR: Inserir o shortcode %s para evitar reservas de SPAM.

en: Insert booking calendar
pt_BR: Inserir calendário de reservas

en: Insert booking form %sshortcode%s into your %sPost%s or %sPage%s
pt_BR: Insira um %sshortcode%s do formulário de reservas  no seu %spost%s ou %spágina%s

en: Insert these shortcodes into form to %sshow info in real time %s(after selection of the dates in calendar or options in checkboxes or selectboxes)%s.
pt_BR: Inserir esses shortcodes no formulário para %smostrar informações em tempo real %sapós selecionar as datas no calendário ou opções nas caixas de seleção ou opção)%s.

en: Instant Payment Notification (IPN) is a message service that notifies you of events related to PayPal transactions
pt_BR: A Notificação Instantânea de Pagamento (NIP) é um serviço de mensagem que notifica você sobre eventos relacionados a transações PayPal

en: Integration of Paypal payment system
pt_BR: Integração do sistema de pagamento PayPal

en: Integration of Sage payment system
pt_BR: Integração do sistema de pagamento Sage

en: Integration of authorizenet payment system
pt_BR: Integração do sistema de pagamento authorizenet

en: Integration of iPay88 payment system
pt_BR: Integração do sistema de pagamento iPay88

en: Invalid
pt_BR: Inválido

en: Invalid IPN
pt_BR: NIP inválida

en: Israeli New Shekel
pt_BR: Novo shekel israelense

en: Israeli Shekel
pt_BR: Shekel israelense

en: It works only in %ssingle day selection%s mode.
pt_BR: Isso só funciona no modo %sseleção de um único dia%s.

en: January
pt_BR: Janeiro

en: Japanese Yen
pt_BR: Iene japonês

en: July
pt_BR: Julho

en: June
pt_BR: Junho

en: Keyword
pt_BR: Palavra-chave

en: LIVE
pt_BR: REAL

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Labels
pt_BR: Rótulos

en: Language Sections
pt_BR: Seções de idiomas

en: Last Name
pt_BR: Sobrenome

en: Last Name (required)
pt_BR: Sobrenome (obrigatório)

en: Last name
pt_BR: Sobrenome

en: Live
pt_BR: Ao vivo

en: Live Test
pt_BR: Teste ao vivo

en: Location
pt_BR: Local

en: Location:
pt_BR: Local:

en: Log in to your PayPal account.
pt_BR: Faça logon na sua conta PayPal.

en: Log on to the Merchant Interface
pt_BR: Fazer logon na Merchant Interface

en: MD5 Hash value
pt_BR: Valor do Hash MD5

en: Make it %sexclusive%s
pt_BR: Torná-lo %sexclusivo%s

en: Make payments with payPal - its fast, free and secure!
pt_BR: Efetue pagamentos com o PayPal - é rápido, gratuito e seguro!

en: Malaysian Ringgit
pt_BR: Ringgit malaio

en: Malaysian Ringgits (only for Malaysian users)
pt_BR: Ringgits malaios (somente para usuários malaios)

en: Malformed
pt_BR: Malformado

en: March
pt_BR: Março

en: Mark as Unread selected bookings
pt_BR: Marque as reservas selecionadas como não lidas

en: Mark as read all bookings
pt_BR: Marcar todas as reservas como lidas

en: Mark as read selected bookings
pt_BR: Marcar as reservas selecionadas como lidas

en: Max
pt_BR: Máx

en: Max visitors
pt_BR: Máx. de hóspedes

en: Max. persons
pt_BR: Máx. de pessoas

en: Maximum number
pt_BR: Número máximo

en: Maxlength
pt_BR: Comprimento máx

en: May
pt_BR: Mai

en: Merchant Code
pt_BR: Código do comerciante

en: Merchant Key
pt_BR: Chave do comerciante

en: Message title
pt_BR: Título da mensagem

en: Mexican Peso
pt_BR: Peso mexicano

en: Min
pt_BR: Mín

en: Minimum Booking Cost
pt_BR: Custo mínimo da reserva

en: Mo
pt_BR: Seg

en: Modified
pt_BR: Modificado

en: Mon
pt_BR: Seg

en: Monday
pt_BR: Segunda

en: Month
pt_BR: Mês

en: Months
pt_BR: Meses

en: Multiple days
pt_BR: Dias múltiplos

en: Name
pt_BR: Nome

en: Need even more functionality? Check %s higher versions %s
pt_BR: Precisa de ainda mais funcionalidade? Veja %s versões mais recentes %s

en: New (unverified) booking(s)
pt_BR: Nova(s) reserva(s) (não verificada(s))

en: New Zealand Dollar
pt_BR: Dólares neo-zelandeses

en: New booking
pt_BR: Nova reserva

en: New booking(s) made today
pt_BR: Nova(s) reserva(s) feita(s) hoje

en: New bookings
pt_BR: Novas reservas

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Next 3 months
pt_BR: Próximos 3 meses

en: Next 4 weeks
pt_BR: Próximas 4 semanas

en: Next 7 days
pt_BR: Próximos 7 dias

en: Next Steps
pt_BR: Próximos passos

en: Next day
pt_BR: Próximo dia

en: Next month
pt_BR: Próximo mês

en: Next week
pt_BR: Próxima semana

en: No days
pt_BR: Nenhum dia

en: No separator
pt_BR: Nenhum separador

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Norwegian Krone
pt_BR: Coroa norueguesa

en: Not Completed
pt_BR: Incompleto

en: Not authed
pt_BR: Não autoriz.

en: Note
pt_BR: Observação

en: Note!
pt_BR: Observação!

en: Note:
pt_BR: Observação:

en: Nothing Found Message:
pt_BR: Mensagem de nada encontrado:

en: Nothing found message
pt_BR: Mensagem de nada encontrado

en: Nothing found.
pt_BR: Nada encontrado.

en: November
pt_BR: Novembro

en: Now
pt_BR: Agora

en: Number of decimal points
pt_BR: Número de casas decimais

en: Number of months
pt_BR: Número de meses

en: Number of selected days.
pt_BR: Número de dias selecionados.

en: Number of selected nights.
pt_BR: Número de noites selecionadas.

en: Oct
pt_BR: Out

en: October
pt_BR: Outubro

en: Offset
pt_BR: Diferença

en: On each
pt_BR: Em cada

en: One Value from %sOptions%s list
pt_BR: Um Valor da lista de %sOpções%s

en: One Value from %sOptions%s list or term %s for selection of all checkboxes
pt_BR: Um Valor da lista de %sOpções%s ou termo %s para selecionar todas as caixas de opção

en: One option per line
pt_BR: Uma opção por linha

en: One title per line
pt_BR: Um título por linha

en: Only availability calendar
pt_BR: Somente o calendário de disponibilidade

en: Options
pt_BR: Opções

en: Order by
pt_BR: Pedido por

en: Order number
pt_BR: Número do pedido

en: Other
pt_BR: Outros

en: PAYMENT
pt_BR: PAGAMENTO

en: Paid OK
pt_BR: Pago OK

en: Parameters
pt_BR: Parâmetros

en: Parent
pt_BR: Principal

en: Partially booked
pt_BR: Parcialmente reservado

en: Partially booked item
pt_BR: Item parcialmente reservado

en: Partially booked item - day, which is booked for the specific time-slot(s).
pt_BR: Item parcialmente reservado - dia, que está reservado no(s) período(s) específico(s).

en: Partially paid
pt_BR: Parcialmente pago

en: Partially_Refunded
pt_BR: Parcialmente_reembolsado

en: Pay using %s payment service
pt_BR: Pagar utilizando serviço de pagamento %s

en: Pay via
pt_BR: Pagar através de

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Payment Button type
pt_BR: Tipo do botão de pagamento

en: Payment button title
pt_BR: Título do botão de pagamento

en: Payment failed
pt_BR: Falha no pagamento

en: Payment for booking %s on these day(s): %s
pt_BR: Pagamento da reserva %s nesse(s) dia(s): %s

en: Payment rejected
pt_BR: Pagamento rejeitado

en: Payment request
pt_BR: Solicitação de pagamento

en: Payment status
pt_BR: Status do pagamento

en: Payment status updated by Mobile88 Admin(Fail)
pt_BR: Status do pagamento atualizado pelo Administrador Mobile88 (Falha)

en: Payments
pt_BR: Pagamentos

en: Paypal Email address to receive payments
pt_BR: Endereço de e-mail Paypal para receber pagamentos

en: Paypal Pro Hosted Solution
pt_BR: PayPal Pro Hosted Solution

en: Paypal Standard
pt_BR: PayPal padrão

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Pending booking(s)
pt_BR: Reserva(s) pendente(s)

en: Pending item
pt_BR: Item pendente

en: Philippine Pesos
pt_BR: Pesos filipinos

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Placeholder
pt_BR: Marcador de posição

en: Please Select
pt_BR: Selecione

en: Please check more about this feature %shere%s.
pt_BR: Descubra mais sobre esse recurso %saqui%s.

en: Please check more about this feature at  %sthis page%s
pt_BR: Descubra mais sobre esse recurso %snessa página%s

en: Please check more info about configuration of this cost settings on this %spage%s.
pt_BR: Obtenha mais informações sobre como definir essas configurações de custo nessa %spágina%s.

en: Please configure all fields inside the Billing form fields tab at this page, when using a European payment processor
pt_BR: Configure todos os campos dentro da aba Campos do formulário de cobrança nessa página, quando estiver utilizando um processador de pagamento europeu

en: Please configure settings for import Google Calendar events
pt_BR: Defina as configurações para importar eventos do Google Calendar

en: Please create all %s terms firstly %s(from higher priority to lower)%s, then terms %s and after terms %s
pt_BR: Crie todos os termos %s primeiro %s(da prioridade mais alta até a mais baixa)%s, depois os termos %s e, por fim, os termos %s

en: Please enter the MD5 Hash value, which you configured in the settings of Merchant Interface.
pt_BR: Insira o valor Hash MD5 que você definiu nas configurações da Merchant Interface.

en: Please note, %sthe use of the time shortcode%s. If you select a date with some booked time slots, this time field will %sdisable booked times slots%s (set them as grayed).
pt_BR: Observe %sa utilização do shortcode de horário%s. Se você selecionar uma data com alguns períodos reservados, o campo de horário %sdesativará períodos reservados%s (defina-os como acinzentados).

en: Please note, in the %sOptions list%s you can  use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
pt_BR: Observe que, na %slista de Opções%s, você só pode utilizar horários no formato de hora militar %s(24 horas)%s.

en: Please note, in the %sOptions list%s you can use times in military time format %s(24 Hour Time)%s only.
pt_BR: Observe que, na %slista de Opções%s, você só pode utilizar horários no formato de hora militar %s(24 horas)%s.

en: Please note, its not possible to add new resources, if "All resources" option is selected. Please clear the selection, then add new resources.
pt_BR: Observe que não será possível adicionar novos recursos se a opção "Todos os recursos" estiver selecionada. Limpe a seleção e depois adicione novos recursos.

en: Please note: this field only supports military time format %s(24 Hour Time)%s.
pt_BR: Observe: esse campo só suporta formato de hora militar %s(24 horas)%s.

en: Please read more about the booking form fields configuration %shere%s.
pt_BR: Leia mais sobre a configuração dos campos do formulário de reserva %saqui%s.

en: Please read more about the possible customizations of these %soptions%s %shere%s
pt_BR: Leia mais sobre as possíveis personalizações destas %sopções%s %saqui%s

en: Please read more info about configuration of this parameter %shere%s
pt_BR: Leia mais informações sobre a configuração desse parâmetro %saqui%s

en: Please refresh this page and if the same error appear again contact support by email (with  info about order number and website) for finishing the registrations
pt_BR: Atualize essa página e, se o mesmo erro ocorrer novamente, entre em contato com o suporte por e-mail (informando o número do pedido e o site) para terminar os registros

en: Please select a field from your booking form. This field will be automatically assigned to the current field in the billing form.
pt_BR: Selecione um campo do seu formulário de reserva. Esse campo será automaticamente atribuído ao campo atual no formulário de cobrança.

en: Please select check-in and check-out days!
pt_BR: Selecione os dias de check-in e de check-out!

en: Please select the resource:
pt_BR: Selecione o recurso:

en: Please type the %sTitle of search results%s.
pt_BR: Digite o %sTítulo dos resultados de busca%s.

en: Please type the %smessage ,what is showing, when  nothing found%s.
pt_BR: Digite a %smensagem a ser exibida quando nada é encontrado%s.

en: Please type the URL of the page %s(with %s shortcode in content)%s, where search results will show.
pt_BR: Digite o URL da página %s(com %s shortcode no conteúdo)%s na qual os resultados de busca serão exibidos.

en: Please use  %sSingle day%s selection mode in the General Booking Settings page at calendar section.
pt_BR: Utilize o modo de seleção %sUm único dia%s na página de Configurações de Reserva Gerais na seção do calendário.

en: Please use this field for possibility to use coupon discounts by your visitors.
pt_BR: Utilize esse campo para oferecer aos hóspedes a possibilidade de utilizar cupons de desconto.

en: Please, enter order number of your purchased version, which you received to your billing email.
pt_BR: Insira o número do pedido da versão que você comprou, o qual você recebeu no seu e-mail de cobrança.

en: Please, read more about the shortcodes %shere%s or JavaScript customization of the specific shortcodes %shere%s
pt_BR: Leia mais sobre os shortcodes %saqui%s ou sobre a personalização JavaScript de shortcodes específicos %saqui%s

en: Please, reserve an apartment with fresh flowers.
pt_BR: Reserve um apartamento com flores frescas.

en: Please, select booking date(s) at Calendar.
pt_BR: Selecione a(s) data(s) de reserva no Calendário.

en: Plugin support configurations of the booking form are available in different languages.
pt_BR: As configurações de suporte do formulário de reserva do plugin estão disponíveis em diferentes idiomas.

en: Polish Zloty
pt_BR: Zloty polonês

en: Post Code
pt_BR: Código postal

en: Post code
pt_BR: Código postal

en: Post code (required)
pt_BR: CEP (obrigatório)

en: Pounds Sterling
pt_BR: Libras esterlinas

en: Powered by notice
pt_BR: Desenvolvido por

en: Presidential Suite
pt_BR: Suíte presidencial

en: Prev
pt_BR: Anterior

en: Previous 3 months
pt_BR: 3 meses anteriores

en: Previous 4 weeks
pt_BR: 4 semanas anteriores

en: Previous 7 days
pt_BR: 7 dias anteriores

en: Previous dates
pt_BR: Datas anteriores

en: Previous day
pt_BR: Dia anterior

en: Previous month
pt_BR: Mês anterior

en: Previous week
pt_BR: Semana anterior

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Print bookings
pt_BR: Imprimir reservas

en: Print bookings listing
pt_BR: Imprimir lista de reservas

en: Prior
pt_BR: Anterior

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Probabaly you updated your paid version of Booking Calendar by free version or update process failed. You can request the new update of your paid version at %1sthis page%2s.
pt_BR: Você provavelmente atualizou a sua versão paga do Calendário de reserva por uma versão gratuita ou o processo de atualização falhou. Você pode solicitar uma nova atualização da sua versão paga %1snessa página%2s.

en: Probably these date(s) just was booking by other visitor. Please reload this page and make booking again.
pt_BR: Provavelmente essa data acabou de ser reservada por outro hóspede. Recarregue essa página e faça a reserva novamente.

en: Processed
pt_BR: Processado

en: Purchase
pt_BR: Comprar

en: Put a label before field
pt_BR: Coloque um rótulo na frente do campo

en: Put this code in %sContent of Booking Fields%s and in %sEmail Templates%s
pt_BR: Colocar esse código no %sConteúdo dos campos de reserva%s e nos %sModelos de e-mail%s

en: Radio Button(s)
pt_BR: Botão(ões) de seleção

en: Range days
pt_BR: Sequência de dias

en: Rate plugin (thanks:)
pt_BR: Dê uma nota a este plugin (obrigado:)

en: Rates
pt_BR: Preços

en: Read
pt_BR: Ler

en: Read All
pt_BR: Ler tudo

en: Reason for cancellation
pt_BR: Razão do cancelamento

en: Reason for cancellation here
pt_BR: Razões para cancelamento aqui

en: Reason of cancellation
pt_BR: Razão do cancelamento

en: Reason of cancellation here
pt_BR: Razões do cancelamento aqui

en: Redirect visitor to a new "Thank You" page
pt_BR: Redirigir o hóspede para uma nova página "Obrigado"

en: Reference Text Box Title
pt_BR: Título da caixa de texto de referência

en: Refresh booking listing
pt_BR: Atualizar lista de reservas

en: Refunded
pt_BR: Reembolsado

en: Register
pt_BR: Registrar

en: Regular User
pt_BR: Usuário normal

en: Reject
pt_BR: Rejeitar

en: Rejected
pt_BR: Rejeitado

en: Release date
pt_BR: Data da versão

en: Reload page
pt_BR: Recarregar página

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Request has been sent
pt_BR: A solicitação foi enviada

en: Request has failed
pt_BR: Falha na solicitação

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Required Fields in Booking Form
pt_BR: Campos obrigatórios no formulário de reserva

en: Reset
pt_BR: Reiniciar

en: Reset Booking Form and Content of Booking Fields Form
pt_BR: Reiniciar formulário de reserva e conteúdo dos campos do formulário de reserva

en: Reset Search Cache
pt_BR: Reiniciar cache de busca

en: Reset current Form
pt_BR: Reiniciar formulário atual

en: Reset filter to default values
pt_BR: Reiniciar filtro com os valores predefinidos

en: Reset to default form
pt_BR: Reiniciar para formulário predefinido

en: Resource
pt_BR: Recursos

en: Resource #1
pt_BR: Recurso no. 1

en: Resource #2
pt_BR: Recurso no. 2

en: Resource #3
pt_BR: Recurso no. 3

en: Resource Name
pt_BR: Nome do recurso

en: Resource not exist
pt_BR: Recurso não existe

en: Resources
pt_BR: Recursos

en: Resources count
pt_BR: Contagem de recursos

en: Resources number per page
pt_BR: Número de recursos por página

en: Retrieve Google Calendar Events
pt_BR: Recuperar eventos do Google Calendar

en: Return URL after Failed order
pt_BR: URL de retorno após falha no pedido

en: Return URL after Successful order
pt_BR: URL de retorno após pedido bem-sucedido

en: Return URL from PayPal
pt_BR: URL de retorno a partir do PayPal

en: Reversed
pt_BR: Estornado

en: Rows
pt_BR: Linhas

en: Royal Villa
pt_BR: Casa real

en: Sa
pt_BR: Sáb

en: Sale
pt_BR: Venda

en: Sandbox
pt_BR: Área de segurança

en: Sat
pt_BR: Sáb

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save Changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Save as Default
pt_BR: Salvar como Predefinido

en: Save cost
pt_BR: Salvar custo

en: Save filter settings as default template (Please, click Apply filter button, before saving!)
pt_BR: Salvar as configurações do filtro como  modelo predefinido (Clique no botão Aplicar filtro antes de salvar!)

en: Saved
pt_BR: Salvo

en: Saving to file
pt_BR: Salvando no arquivo

en: Savings
pt_BR: Economias

en: Search
pt_BR: Buscar

en: Search Availability Form
pt_BR: Formulário de busca de disponibilidade

en: Search Cache
pt_BR: Cache de busca

en: Search Results
pt_BR: Resultados de busca

en: Search Settings
pt_BR: Configurações de busca

en: Search availability
pt_BR: Buscar disponibilidade

en: Search form
pt_BR: Formulário de busca

en: Search only for users:
pt_BR: Buscar apenas usuários:

en: Search results
pt_BR: Resultados de busca

en: Search results.
pt_BR: Resultados de busca.

en: Season Filters
pt_BR: Filtros de temporada

en: Season filter on the Season Filters page
pt_BR: Filtro de temporada na página Filtros de Temporada

en: Season filter on the Season Filters page,
pt_BR: Filtro de temporada na página Filtros de Temporada,

en: Season filters conditions.
pt_BR: Condições dos filtros de temporada.

en: Secure Merchant ID
pt_BR: ID do Secure Merchant

en: See %sFAQ%s.
pt_BR: Veja %sFAQ%s.

en: Select "Live test" or "Live" environment for using Merchant account or "Developer Test" for using Developer account.
pt_BR: Selecione o ambiente "Teste ao vivo" ou "Ao vivo" para utilizar uma conta de comerciante ou "Teste de desenvolvedor" para utilizar uma conta de desenvolvedor.

en: Select %s days by activating specific season filter below or %sadd new season filter%s
pt_BR: Selecionar %s dias ativando o filtro de temporada específico abaixo ou %sadicionar novo filtro de temporada%s

en: Select Expiration Date of the coupon.
pt_BR: Selecione a data de vencimento do cupom.

en: Select TEST for the Test Server and LIVE in the live environment
pt_BR: Selecione TESTE para o Servidor de teste e REAL no ambiente real

en: Select Times
pt_BR: Selecione horários

en: Select a %sDYNAMIC%s range of days with %s2 mouse clicks%s
pt_BR: Selecione um intervalo de dias %sDINÂMICO%s com %s2 cliques do mouse%s

en: Select a %sFIXED%s number of days with %s1 mouse click%s
pt_BR: Selecione um número de dias %sFIXO%s com %s1 clique do mouse%s

en: Select a city in your required timezone, if you are having problems with dates and times.
pt_BR: Selecione uma cidade no seu fuso horário obrigatório, se estiver encontrando problemas com datas e horários.

en: Select booking resource
pt_BR: Selecionar o recurso de reserva

en: Select booking resources, for showing in selectbox. Please use CTRL to select multiple booking resources.
pt_BR: Selecione os recursos de reserva a serem exibidos na caixa de seleção. Pressione CTRL para selecionar múltiplos recursos de reserva.

en: Select booking resources, where is possible to apply this coupon code.
pt_BR: Selecione os recursos de reserva, quando for possível aplicar esse código de cupom.

en: Select default custom booking form
pt_BR: Selecionar formulário de reserva personalizado predefinido

en: Select field for assigning to %sevent property%s
pt_BR: Selecionar o campo a ser atribuído à %spropriedade do evento%s

en: Select number of booking resources (single or parent) per page at Resource menu page
pt_BR: Selecione o número de recursos de reserva (único ou principal) por página na página do menu Recurso

en: Select number of bookings per page in booking listing
pt_BR: Selecione o número de reservas por página na lista de reservas

en: Select number of month to show for calendar.
pt_BR: Selecione o número do mês a ser exibido no calendário.

en: Select number of unavailable days in calendar start from today.
pt_BR: Selecione o número de dias não disponíveis no calendário a partir de hoje.

en: Select option to configure or show help info about tags
pt_BR: Selecionar opção para configurar ou mostrar informações de ajuda sobre etiquetas

en: Select option, when to start retrieving events.
pt_BR: Selecionar opção de quando começar a recuperar eventos.

en: Select option, when to stop retrieving events.
pt_BR: Selecionar opção de quando parar de recuperar eventos.

en: Select separator of data for export bookings to CSV.
pt_BR: Selecione o separador de dados para exportar as reservas para CSV.

en: Select shortcode to insert
pt_BR: Selecione o shortcode a ser inserido

en: Select start month of calendar
pt_BR: Selecione o mês de início do calendário

en: Select the %s using the predefined %sTime List%s.
pt_BR: Selecione o %s utilizando a %sLista de Horários%s predefinida.

en: Select the country from the predefined country list.
pt_BR: Selecione o país na lista de países predefinida.

en: Select the default view for dates on the booking tables
pt_BR: Selecione a visualização padrão para datas nas tabelas de reservas

en: Select the maximum number of months to show (scroll)
pt_BR: Selecione o número máximo de meses a exibir (rolar)

en: Select the skin of the booking calendar
pt_BR: Selecionar a máscara do calendário de reservas

en: Select time duration of import requests.
pt_BR: Selecionar o tempo de duração das solicitações de importação.

en: Select time of cache expiration
pt_BR: Selecione o horário de vencimento do cache

en: Select transaction type, which supported by the payment gateway.
pt_BR: Selecione o tipo de transação suportado pelo gateway de pagamento.

en: Select user access level for the menu pages of plugin
pt_BR: Selecione o nível de acesso do usuário para as páginas de menu do plugin

en: Select your %sminimum and maximum number of days for range selection%s
pt_BR: Selecione o %snúmero mínimo e máximo de dias para selecionar o seu intervalo%s

en: Select your default booking resource.
pt_BR: Selecione o seu recurso de reserva predefinido.

en: Select your default calendar view mode at booking calendar overview page
pt_BR: Selecione seu modo de visualização padrão do calendário na página de visão geral do calendário de reservas

en: Select your default opened tab in toolbar at booking listing page
pt_BR: Selecione sua aba aberta padrão na barra de ferramentas na página de lista de reservas

en: Select your default order of bookings in the booking listing
pt_BR: Selecione seu ordenamento padrão das reservas na lista de reservas

en: Select your default view mode of bookings at the booking listing page
pt_BR: Selecione seu modo de visualização padrão das reservas na página da lista de reservas

en: Select your start day of range selection at week
pt_BR: Selecione o dia da semana em que o intervalo que você selecionou tem início

en: Select your start day of the week
pt_BR: Selecione seu dia de início da semana

en: Selected Check In date.
pt_BR: Data de check-in selecionada.

en: Selected Check Out date.
pt_BR: Data de check-out selecionada.

en: Selected End Time.
pt_BR: Horário de término selecionado.

en: Selected Start Time.
pt_BR: Horário de início selecionado.

en: Selection
pt_BR: Seleção

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Send Request
pt_BR: Enviar solicitação

en: Send email notification to customer about this operation
pt_BR: Enviar e-mail de notificação ao cliente sobre essa operação

en: Send email notification to customer after approval, cancellation or deletion of bookings
pt_BR: Enviar notificação por e-mail para o cliente após aprovação, cancelamento ou anulação de reservas

en: Send payment request to customer
pt_BR: Enviar solicitação de pagamento ao cliente

en: Send payment request to visitor
pt_BR: Enviar solicitação de pagamento ao hóspede

en: Sending email for invalid transaction
pt_BR: Enviando e-mail sobre transação inválida

en: Sending email for verified transaction
pt_BR: Enviando e-mail sobre transação verificada

en: Sending email if error occur during verification
pt_BR: Enviar e-mail se ocorrer um erro durante a verificação

en: Sending request...
pt_BR: Enviando solicitação...

en: Sep
pt_BR: Set

en: Separator for the decimal point
pt_BR: Separador de casas decimais

en: September
pt_BR: Setembro

en: Set as %srequired%s
pt_BR: Definir como %sobrigatório%s

en: Set as Approved
pt_BR: Definido como aprovado

en: Set as Pending
pt_BR: Definida como Pendente

en: Set as Read
pt_BR: Definida como lida

en: Set as Unread
pt_BR: Definida como não lida

en: Set capacity based on number of visitors
pt_BR: Definir a capacidade com base no número de hóspedes

en: Set duration of time (milliseconds) to show this message
pt_BR: Configurar o tempo de duração (milissegundos) em que a mensagem será exibida

en: Set selected bookings as pending
pt_BR: Definir as reservas selecionadas como pendentes

en: Set the cost
pt_BR: Definir o custo

en: Set this value to the Vendor Name assigned to you by Sage Pay or chosen when you applied.
pt_BR: Configure esse valor para o Nome do fornecedor atribuído a você pelo Sage Pay ou escolhido quando você se inscreveu.

en: Set this value to the XOR Encryption password assigned to you by Sage Pay
pt_BR: Configure esse valor para a Senha de encriptação em XOR atribuída a você pelo Sage Pay

en: Set user as
pt_BR: Definir usuário como

en: Setting advanced parameters of the calendar. %sLike width, height and structure %s
pt_BR: Configurar parâmetros avançados do calendário. %sComo largura, altura e estrutura %s

en: Setting coupons for discount
pt_BR: Configurar cupons para desconto

en: Setting the currency that is not supported by the payment processor will result in an error.
pt_BR: O fato de definir uma moeda que não seja suportada pelo processador de pagamento resultará em um erro.

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Short days view
pt_BR: Visualização de dias curtos

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Show "Thank You" message
pt_BR: Mostrar mensagem "Obrigado"

en: Show / hide hints
pt_BR: Mostrar/ocultar sugestões

en: Show 2 months
pt_BR: Mostrar 2 meses

en: Show 3 months
pt_BR: Mostrar 3 meses

en: Show ALL dates of booking
pt_BR: Mostrar TODAS as datas de reservas

en: Show Reference Text Box
pt_BR: Mostrar caixa de texto de referência

en: Show advanced settings
pt_BR: Mostrar configurações avançadas

en: Show advanced settings of JavaScript loading
pt_BR: Mostrar configurações avançadas de carregamento JavaScript

en: Show availability in tooltip
pt_BR: Mostrar disponibilidade na dica de ferramenta

en: Show booking details in payment form
pt_BR: Mostrar detalhes da reserva no formulário de pagamento

en: Show day
pt_BR: Mostrar dia

en: Show deposit payment form, only if difference between %sToday%s and %sCheck In%s days more than
pt_BR: Mostrar formulário de pagamento de caução somente se a diferença entre %sHoje%s e o dia de %sCheck-in%s for maior do que

en: Show legend below calendar
pt_BR: Mostrar legenda embaixo do calendário

en: Show month
pt_BR: Mostrar mês

en: Show only check in/out dates
pt_BR: Mostrar somente datas de check in/out

en: Show settings of powered by notice
pt_BR: Mostrar configurações de avisos "desenvolvido por"

en: Show week
pt_BR: Mostrar semana

en: Show year
pt_BR: Mostrar ano

en: Showing cost in date cell
pt_BR: Mostrar custo na célula de data

en: Showing cost in tooltip
pt_BR: Mostrar custo em dica de ferramenta

en: Singapore Dollar
pt_BR: Dólar de Cingapura

en: Single day
pt_BR: Dia único

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Some data was retrieved, but could not be parsed successfully. Please ensure your feed URL is correct.
pt_BR: Alguns dados foram recuperados, mas não puderam ser analisados com sucesso. Certifique-se de que o seu URL de feed esteja correto.

en: Sorry, the reservation was not made because these days are already booked!!! %s (Its not possible to store this sequence of the dates into the one resource.) %s Please %srefresh%s the page and try other days.
pt_BR: Desculpe, a reserva não foi feita, porque esses dias já foram reservados!!! %s (Não é possível armazenar essa sequência de datas em um recurso.) %s %sAtualize%s a página e tente outros dias.

en: Space
pt_BR: Espaço

en: Specific Dates Filter
pt_BR: Filtro de datas específicas

en: Specific cost will take affect, only if it active (the box at the left side is checked) and if "Check In" (start) date belong to selected season filter or if set "Any days".
pt_BR: Custos específicos entrarão em efeito somente se estiverem ativos (a caixa no lado esquerdo deve estar marcada) e se a data (de início) do "Check-in" pertencer ao filtro de temporada selecionado ou estiver definida como "Qualquer dia".

en: Specific date / time
pt_BR: Data/horário específicos

en: Specific day(s) of week
pt_BR: Determinado(s) dia(s) da semana

en: Specific days selections
pt_BR: Seleções de dias específicos

en: Specify that during certain seasons (or days of week), the specific minimum number of days must be booked.
pt_BR: Especifique que durante certas temporadas (ou dias da semana), o número mínimo específico de dias precisa ser reservado.

en: Specify the URL for your listener in the Notification URL field as:
pt_BR: Indique o URL do seu listener no campo URL de Notificação como:

en: Specify the full width of calendar, height of date cell and number of months in one row.
pt_BR: Especifique a largura total do calendário, altura da célula de data e número de meses em uma linha.

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Standard Fields
pt_BR: Campos padrão

en: Standard Search Form Template
pt_BR: Modelo de formulário de busca padrão

en: Standard booking resource cost
pt_BR: Custo do recurso de reserva padrão

en: Start Date
pt_BR: Data de início

en: Start Day of the week
pt_BR: Dia de início da semana

en: Start Time
pt_BR: Horário de início

en: Start Time - Drop Down list
pt_BR: Horário de início - Lista suspensa

en: Start Time - Text field
pt_BR: Horário de início - Campo de texto

en: Start Time is invalid. The date or time may be booked, or already in the past! Please choose another date or time.
pt_BR: A data ou o horário de início são inválidos. A data ou o horário talvez estejam reservados ou já estejam no passado! Escolha outra data ou horário.

en: Start day of range
pt_BR: Dia de início do intervalo

en: Start month:
pt_BR: Mês de início:

en: Start of current month
pt_BR: Início do mês atual

en: Start of current week
pt_BR: Início da semana atual

en: State
pt_BR: Estado

en: Statistic
pt_BR: Estatísticas

en: Still having questions? Contact %sSupport%s.
pt_BR: Continua com dúvidas? Entre em contato com o %sSuporte%s.

en: Su
pt_BR: Dom

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Submit Button
pt_BR: Botão Enviar

en: Successful payment
pt_BR: Pagamento bem-sucedido

en: Suite
pt_BR: Suíte

en: Sun
pt_BR: Dom

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Super Admin
pt_BR: Super Administrador

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Suspended
pt_BR: Suspenso

en: Swedish Krona
pt_BR: Coroa sueca

en: Swiss Franc
pt_BR: Franco suíço

en: TEST
pt_BR: TESTE

en: Taiwan New Dollars
pt_BR: Novos dólares taiwaneses

en: Technical Support
pt_BR: Suporte Técnico

en: Text
pt_BR: Texto

en: Textarea
pt_BR: Área de Texto

en: Th
pt_BR: Qui

en: Thai Baht
pt_BR: Baht tailandês

en: Thank you for your online booking. %s We will send confirmation of your booking as soon as possible.
pt_BR: Obrigado pela sua reserva on-line. %s Enviaremos uma confirmação da sua reserva o mais cedo possível.

en: The URL where the visitor will be redirected after completing payment.
pt_BR: O URL para o qual o hóspede será redirigido após completar o pagamento.

en: The URL where visitor will be redirected after completing payment.
pt_BR: O URL para o qual o hóspede será redirigido após completar o pagamento.

en: The active language of the booking form depends on the active locale of the site.
pt_BR: O idioma ativo do formulário de reserva depende do local ativo do site.

en: The booking has been canceled successfully
pt_BR: A reserva foi cancelada com sucesso

en: The booking was canceled by the visitor.
pt_BR: A reserva foi cancelada pelo hóspede.

en: The changing of payment status is failed
pt_BR: Falha na alteração do status do pagamento

en: The code you entered is incorrect
pt_BR: O código digitado está incorreto

en: The content of field %sURL to edit bookings%s on the %sgeneral booking settings page%s must link to this page
pt_BR: O conteúdo do campo %sURL para editar reservas%s na %spágina de configurações de reserva gerais%s precisa ter um link para essa página

en: The currency code that gateway will process the payment in.
pt_BR: O código monetário no qual o gateway processará o pagamento.

en: The deposit cost of the booking.
pt_BR: O custo da caução da reserva.

en: The end of time
pt_BR: O final do horário

en: The feed could not be found (404). Please ensure your feed URL is correct.
pt_BR: O feed não pôde ser encontrado (404). Certifique-se de que o seu URL de feed esteja correto.

en: The feed data could not be retrieved. Error code: %s. Please ensure your feed URL is correct.
pt_BR: Os dados do feed não puderam ser recuperados. Código do erro: %s. Certifique-se de que o seu URL de feed esteja correto.

en: The folowing pending booking(s): %s deleted.
pt_BR: A(s) seguinte(s) reserva(s) pendente(s): %s excluída(s).

en: The general structure of the configuration %scondition rule%s is as follows
pt_BR: A estrutura geral da configuração %sregra de condição%s é a seguinte

en: The merchant API Login ID is provided in the Merchant Interface of %s
pt_BR: A ID de logon de API do comerciante é fornecida na Merchant Interface de %s

en: The payment status is changed successfully
pt_BR: O status do pagamento foi alterado com sucesso

en: The reservation %s for: %s has been modified. %sYou can edit this booking on this page: %s  Thank you, %s
pt_BR: A reserva %s para: %s foi modificada. % sVocê pode editar essa reserva nessa página: %s Obrigado, %s

en: The reservation has been modified
pt_BR: A reserva foi modificada

en: The start of time
pt_BR: O início do horário

en: The time(s) may be booked, or already in the past!
pt_BR: A data ou o horário talvez estejam reservados ou já estejam no passado!

en: The value of this field is just saved into DB.
pt_BR: O valor desse campo acabou de ser salvo no banco de dados.

en: There are no extended booking forms
pt_BR: Não há nenhum formulário de reserva extendido

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
pt_BR: Há uma nova versão do %1$s disponível. <a href="%2$s" target="_blank" title="%3$s">Visualizar %4$s detalhes</a> da versão. <em>Atualizações automáticas não estão disponíveis para esse plugin.</em>

en: This action will have no effect, if the payment form(s) is active!
pt_BR: Essa ação não produzirá nenhum efeito se o(s) formulário(s) de pagamento estiver ativo!

en: This booking canceled because we did not receive payment and the administrator did not approve it.
pt_BR: Essa reserva foi cancelada porque nós não recebemos o pagamento e o administrador não a aprovou.

en: This booking resources does not exist
pt_BR: Esse recurso de reserva não existe

en: This can be DEFERRED or AUTHENTICATED if your Sage Pay account supports those payment types
pt_BR: Isso pode ser ADIADO ou AUTENTICADO se a sua conta Sage Pay suportar esses tipos de pagamento

en: This checkbox must be checked
pt_BR: Esta caixa de opção precisa estar marcada

en: This feature can impact to speed of submitting booking. Do you really want to do this?
pt_BR: Esse recurso pode causar impacto na velocidade do envio da reserva. Tem certeza de que deseja fazer isso?

en: This feature does not work for booking resources with capacity higher than one.
pt_BR: Essa opção não funciona com recursos de reserva com capacidade maior do que um.

en: This feature provides the possibility to show the different form fields or any other HTML content in the booking form, depending on the selection of specific week day in calendar or different days, which are assigned to the specific season filters
pt_BR: Esse recurso oferece a possibilidade de mostrar os diferentes campos de formulário ou qualquer outro conteúdo HTML no formulário de reserva, dependendo da seleção de um dia da semana específico ou diferentes dias - que são atribuídos aos filtros de temporada específicos.

en: This feature provides the possibility to use the different time slot selections in the booking form for the different week days or different days - which are assigned to the specific season filters. So each week day (day of specific season filter) can have a different time slots list.
pt_BR: Esse recurso oferece a possibilidade de utilizar os diferentes períodos selecionados no formulário de reserva em diferentes dias da semana ou diferentes dias - que são atribuídos aos filtros de temporada específicos. Portanto, cada dia da semana (dia de um filtro de temporada específico) pode ter uma lista de períodos diferente.

en: This feature useful to prevent double booking of the same date(s) or time(s), if several visitors try to book the same date(s) in same calendar during the same time.
pt_BR: Esse recurso é útil para evitar reservas repetidas da(s) mesma(s) data(s) ou horário(s) se vários hóspedes tentarem reservar a(s) mesma(s) data(s) no mesmo calendário simultaneamente.

en: This field does not impact to availability (booking for the specific time) .
pt_BR: Esse campo não tem impacto na disponibilidade (reserva no horário específico).

en: This field is required
pt_BR: Este campo é obrigatório

en: This field is visible only in Admin Panel at %sAdd booking page%s.
pt_BR: Esse campo é visível apenas no Painel do Administrador na %spágina Adicionar reserva%s.

en: This is the Paypal Email address where payments will be sent
pt_BR: Esse é o endereço de e-mail Paypal para o qual os pagamentos serão enviados

en: This is the Secure Merchant ID, which can be found on the profile page
pt_BR: Essa é a ID do Secure Merchant, que pode ser encontrada na página de perfil

en: This is the primary email field, which is used for sending emails to visitors.
pt_BR: Esse é o campo do e-mail principal, que é utilizado para enviar e-mails aos hóspedes.

en: This parameter have to assigned to you by %s
pt_BR: Esse parâmetro foi atribuído a você por %s

en: This shortcode %s is used on a page, where visitors can %smodify%s their own booking(s), %scancel%s or make %spayment%s after receiving an admin email payment request
pt_BR: Esse shortcode %s é utilizado em uma página na qual os hóspedes podem %smodificar%s sua(s) própria(s) reserva(s), %scancelar%s ou efetuar %spagamento%s após receberem uma solicitação de pagamento do administrador por e-mail

en: This shortcode %s is using for selection of the booking form of specific booking resources in selectbox
pt_BR: Esse shortcode %s é utilizado para selecionar recursos de reserva específicos na caixa de seleção do formulário de reserva

en: This shortcode %s is using for showing the search results at specific page, if the search form is submit showing the search results at different page
pt_BR: Esse shortcode %s é utilizado para mostrar os resultados de busca em uma página específica, se o formulário de busca enviado indicar que os resultados de busca devem ser mostrados em uma página diferente

en: This will not work, if the visitor leaves the payment page.
pt_BR: Isso não funcionará se o hóspede sair da página de pagamento.

en: Thousands separator
pt_BR: Separador de milhares

en: Thu
pt_BR: Qui

en: Thursday
pt_BR: Quinta

en: Time Field
pt_BR: Campo de horário

en: Time Format
pt_BR: Formato de hora

en: Time Slot
pt_BR: Período

en: Time Slot List
pt_BR: Lista de períodos

en: Time impact to cost
pt_BR: Impacto do horário no custo

en: Time of message showing
pt_BR: Tempo de exibição da mensagem

en: Times
pt_BR: Horários

en: Times Fields
pt_BR: Campos de horários

en: Timezone
pt_BR: Fuso horário

en: Tips and Tricks
pt_BR: Dicas e truques

en: Title
pt_BR: Título

en: Title near your select box.
pt_BR: Título perto da sua caixa de seleção.

en: Title of Search results:
pt_BR: Título dos resultados de busca:

en: Title of booked timeslot(s)
pt_BR: Título do(s) período(s) reservado(s)

en: Title of search results
pt_BR: Título dos resultados de busca

en: Title of search widget
pt_BR: Título do widget de busca

en: Titles of options
pt_BR: Títulos das opções

en: To
pt_BR: Para

en: To configure MD5 Hash value in Relay Response for your transactions
pt_BR: Para configurar o valor Hash MD5 na resposta de retransmissão para as suas transações

en: To create verification email, you need to use special CSS class in other email field. This CSS class must start with this reserved words: %s and then have to go the name of your primary email field: %s
pt_BR: Para criar uma verificação de e-mail, você precisa utilizar uma classe CSS especial em outro campo de e-mail. Essa classe CSS precisa começar com essas palavras reservadas: %s e depois vem então o nome do campo do seu e-mail principal: %s

en: To use this feature you %smust activate auto-return link%s at your Paypal account.
pt_BR: Para utilizar esse recurso, você %sprecisa ativar o link de retorno automático%s na sua conta PayPal.

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Together
pt_BR: Junto

en: Total booking resource cost
pt_BR: Custo do recurso de reserva total

en: Total cost
pt_BR: Custo total

en: Transaction Key
pt_BR: Chave de transação

en: Transaction type
pt_BR: Tipo de transação

en: Transactions posted against live merchant accounts using either of the above testing methods are not submitted to financial institutions for authorization and are not stored in the Merchant Interface.
pt_BR: Transações realizadas junto a contas de comerciantes ativas que utilizem um dos métodos de teste acima não são enviadas a instituições financeiras para serem autorizadas nem são armazenadas na Merchant Interface.

en: Try selecting fewer visitors. The number of visitors may be more than the number of available units on selected day(s)!
pt_BR: Tente selecionar menos hóspedes. O número de hóspedes talvez seja maior do que o número de unidades disponíveis no(s) dia(s) selecionado(s)!

en: Tu
pt_BR: Ter

en: Tue
pt_BR: Ter

en: Tuesday
pt_BR: Terça

en: Turkish Lira (only for Turkish members)
pt_BR: Lira turca (somente para membros turcos)

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type %sdefault title of bookings%s in calendar view mode at Booking Listing page (You can use the shortcodes from the bottom form of Settings Fields page).
pt_BR: Digite o %stítulo predefinido das reservas%s no modo de visualização do calendário na página da Lista de reservas (Você pode utilizar os shortcodes do formulário da parte inferior da página Campos de configurações).

en: Type IDs of the users (separated by comma ",") for searching availability  only for these users, or leave it blank for searching for all users.
pt_BR: Digite as IDs dos usuários (separadas por vírgula ",") para pesquisar a disponibilidade apenas desses usuários ou deixe em branco para pesquisar todos os usuários.

en: Type URL for %svisitors%s to edit bookings. You must insert %s shortcode into this page.
pt_BR: Digite o URL para os %shóspedes%s editarem reservas. Você precisa inserir o shortcode %s nessa página.

en: Type URL of %s"Thank You" page%s
pt_BR: Digite o URL da %spágina "Obrigado"%s

en: Type filter name
pt_BR: Digitar nome do filtro

en: Type of days selection in calendar
pt_BR: Seleção do tipo dos dias no calendário

en: Type the URL of search results page.
pt_BR: Digite o URL da página dos resultados de busca.

en: Type the message, when nothing found.
pt_BR: Digite a mensagem, quando nada for encontrado.

en: Type the name of booking form
pt_BR: Digite o nome do formulário de reserva

en: Type the reason for %scancellation%s for the email template.
pt_BR: Digite a razão do %scancelamento%s no modelo de e-mail.

en: Type the title of Search results.
pt_BR: Digite o título dos resultados de busca.

en: Type title of message %safter booking has done by user%s
pt_BR: Digite o título da mensagem %sapós a reserva ser concluída pelo usuário%s

en: Type your %sCheck-Out%s time of booking
pt_BR: Digite o horário de %scheck-out%s da sua reserva

en: Type your %sCheck-in%s time of booking
pt_BR: Digite o horário de %scheck-in%s da sua reserva

en: Type your %savailability%s description
pt_BR: Digite sua descrição da %sdisponibilidade%s

en: Type your %scost%s description
pt_BR: Digite sua descrição de %scusto%s

en: Type your %scurrency symbol%s to display near daily cost in date cells. %sDocumentation on currency symbols%s
pt_BR: Digite o seu %ssímbolo monetário%s para exibir perto o custo diário nas células de data. %sDocumentação sobre símbolos monetários%s

en: Type your %snumber of days for range selection%s
pt_BR: Digite o %snúmero de dias para selecionar o seu intervalo%s

en: Type your %sreason for payment%s request
pt_BR: Digite a %srazão%s da sua solicitação de pagamento

en: Type your %sspecific%s days, which can be selected by visitors, or leave this value empty. It can be several days separated by comma (example: %s) or by dash (example: %s, its the same like this: %s) or combination (example:%s, its the same like this: %s)
pt_BR: Digite os seus dias %sespecíficos%s, que podem ser selecionados por hóspedes, ou deixe esse valor vazio. Pode ser vários dias separados por vírgula (exemplo: %s) ou por travessão (exemplo: %s, é o mesmo que: %s) ou combinação (exemplo: %s, é o mesmo que: %s)

en: Type your %stitle%s, what will show in mouseover tooltip near booked timeslot(s)
pt_BR: Digite o seu %stítulo%s, que será exibido em uma dica de ferramenta quando o mouse passar por cima do(s) período(s)

en: Type your date format for emails and the booking table. %sDocumentation on date formatting%s
pt_BR: Digite seu formato de data para e-mails e para tabela de reservas. %sDocumentação sobre formatação de datas%s

en: Type your date in format %s. Example: %s
pt_BR: Digite a data no formato %s. Exemplo: %s

en: Type your email %ssubject%s for the booking confimation message.
pt_BR: Digite o %sassunto%s do e-mail de mensagem de confirmação de reserva.

en: Type your time format for emails and the booking table. %sDocumentation on time formatting%s
pt_BR: Digite o seu formato de hora para e-mails e tabelas de reserva. %sDocumentação sobre como formatar hora%s

en: U.S. Dollars
pt_BR: Dólares americanos

en: URL of "thank you" page
pt_BR: URL da página "Obrigado"

en: URL of Search Results
pt_BR: URL dos resultados de busca

en: URL of search results:
pt_BR: URL dos resultados de busca:

en: URL to edit bookings
pt_BR: URL para editar reservas

en: Unavailable days from today
pt_BR: Dias indisponíveis a partir de hoje

en: Unavailable week days
pt_BR: Dias da semana indisponíveis

en: Under Auto Return for Website Payments, click the On radio button.
pt_BR: Dentro de Retorno Automático de Pagamentos On-line, clique no botão de seleção Ligado.

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: Uninstall / deactivation
pt_BR: Desinstalar/desativar

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unknown Status
pt_BR: Status desconhecido

en: Unknown status
pt_BR: Status desconhecido

en: Unlimited
pt_BR: Ilimitado

en: Unread
pt_BR: Cancelar leitura

en: Until
pt_BR: Até

en: Updated booking: %s
pt_BR: Reserva atualizada: %s

en: Updated successfully
pt_BR: Atualizada com sucesso

en: Updating...
pt_BR: Atualizando...

en: Upgrade
pt_BR: Atualizar

en: Upgrade Notice
pt_BR: Aviso de atualização

en: Upgrade Now
pt_BR: Atualizar agora

en: Upgrade to higher versions
pt_BR: Atualizar para versões mais recentes

en: Usage
pt_BR: Utilização

en: Use "Check In" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 for search results
pt_BR: Utilize a data de "Check-In" como disponível no calendário em recursos de reserva com capacidade maior do que 1 em resultados de busca

en: Use "Check Out" date as available in calendar for booking resources with capacity higher then 1 search results
pt_BR: Utilize a data de "Check-Out" como disponível no calendário em recursos de reserva com capacidade maior do que 1 em resultados de busca

en: Use CSS BootStrap
pt_BR: Utilizar Bootstrap CSS

en: Use SSL connection
pt_BR: Utilizar conexão SSL

en: Use cURL posting
pt_BR: Utilizar envio cURL

en: Use check in/out time
pt_BR: Utilize o seu horário de check-in/check-out

en: Use pending days as available
pt_BR: Utilizar dias pendentes como disponíveis

en: Use the SSL connection for posting data, instead of standard HTTP connection
pt_BR: Utilize a conexão SSL para postar dados, em vez da conexão HTTP padrão

en: Use the cURL for posting data, instead of fsockopen() function
pt_BR: Utilizar o cURL para enviar dados, em vez da função fsockopen()

en: Use these shortcodes for customization:
pt_BR: Utilize esses atalhos para personalizar:

en: Use this field for %scorrecting the cost%s during adding new booking.
pt_BR: Utilize esse campo para %scorrigir o custo%s enquanto estiver adicionando uma nova reserva.

en: Use time selections as recurrent time slots
pt_BR: Utilizar as seleções de horário como períodos recorrentes

en: Used for
pt_BR: Usada para

en: User
pt_BR: Usuário

en: User  is Activated
pt_BR: Usuário está ativado

en: User  is Deactivated
pt_BR: Usuário está desativado

en: User permissions for plugin menu pages
pt_BR: Permissões de usuários para páginas de menu do plugin

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Users Settings
pt_BR: Configurações de usuários

en: Using BootStrap CSS for the form fields
pt_BR: Utilizar Bootstrap CSS nos campos do formulário

en: Valuation days
pt_BR: Dias de avaliação

en: Vendor Name
pt_BR: Nome do fornecedor

en: Verified IPN
pt_BR: NIP verificada

en: Version
pt_BR: Versão

en: Version %s By %s
pt_BR: Versão %s Por %s

en: View details
pt_BR: Visualizar detalhes

en: Visible months
pt_BR: Meses visíveis

en: Visitor can select only 4 days starting at Monday, 3 or 7 days – Friday, 2 days – Saturday, etc…
pt_BR: O hóspede pode selecionar somente 4 dias iniciando às segundas-feiras, 3 ou 7 dias - Sexta, 2 dias - Sábado, etc...

en: Visitors
pt_BR: Hóspedes

en: Voided
pt_BR: Suspenso

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: Warning!
pt_BR: Aviso!

en: Warning! Some error occur, during sending registration request.
pt_BR: Aviso! Ocorreu algum erro ao enviar solicitação de registro.

en: Warning! The resource was not changed. Current dates are already booked there.
pt_BR: Aviso! O recurso não foi alterado. As datas atuais já estão reservadas ali.

en: Warning!!! After you approved the specific booking(s), all your pending bookings of the same booking resource as an approved booking for the dates, which are intersect with dates of approved booking, will be automatically canceled!
pt_BR: Aviso!!! Após aprovar determinada(s) reserva(s), todas as suas reservas pendentes do mesmo recurso de reserva, assim como uma reserva aprovada em datas que se cruzem com datas de reserva aprovadas, serão automaticamente canceladas!

en: We
pt_BR: Qua

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
pt_BR: Reunimos alguns links de introdução para você:

en: Wed
pt_BR: Qua

en: Wednesday
pt_BR: Quarta

en: Week
pt_BR: Semana

en: Week days conditions.
pt_BR: Condições de dias da semana.

en: Weekend
pt_BR: Fim de semana

en: What's New
pt_BR: O que há de novo

en: When checked, all reserved days must be at same booking resource otherwise error message will show.
pt_BR: Uma vez essa caixa marcada, todos os dias reservados precisam estar no mesmo recurso de reserva, senão será exibida uma mensagem de erro.

en: Wide days view
pt_BR: Visualização de dias longos

en: Work days
pt_BR: Dias úteis

en: Wrap each item with %s tag
pt_BR: Envolver cada item com a etiqueta %s

en: Wrong booking hash in URL (probably expired)
pt_BR: Erro de reserva no URL (provavelmente expirou)

en: Wrong booking hash in URL. Probably hash is expired.
pt_BR: Hash de reserva errado no URL. O hash provavelmente perdeu a validade.

en: XOR Encryption password
pt_BR: Senha de encriptação em XOR

en: Year
pt_BR: Ano

en: Years
pt_BR: Anos

en: Yen
pt_BR: Iene

en: You allow unlimited number of bookings per same dates, its can be a reason of double bookings on the same date. Do you really want to do this?
pt_BR: Você permite um número ilimitado de reservas nas mesmas datas. Isso pode ser a causa de reservas repetidas na mesma data. Tem certeza de que deseja fazer isso?

en: You are need to be sure what you are doing. You are disable of loading some JavaScripts Do you really want to do this?
pt_BR: Você precisa ter certeza do que está fazendo. Você está desabilitando o carregamento de alguns JavaScripts. Tem certeza de que deseja fazer isso?

en: You can %suse this shortcode only once%s in the form.
pt_BR: Você pode %sutilizar esse shortcode somente uma vez%s no formulário.

en: You can also use the %s in the form.
pt_BR: Você também pode utilizar o %s no formulário.

en: You can configure the discount coupon codes at this %spage%s.
pt_BR: Você pode configurar os códigos dos cupons de desconto nessa %spágina%s.

en: You can customize the country list at this file: %s
pt_BR: Você pode personalizar a lista de países nesse arquivo: %s

en: You can generate the form fields for your form (at the left side) by selection specific field in the above selectbox.
pt_BR: Você pode gerar os campos do seu formulário (no lado esquerdo) selecionando um campo específico na caixa de seleção acima.

en: You can insert several calendars of different resources into the form allowing you to book several resources during one booking process.
pt_BR: Você pode inserir vários calendários de diferentes recursos no formulário, o que lhe permite reservar vários recursos durante um único processo de reserva.

en: You can insert this field with default selected value.
pt_BR: Você pode inserir esse campo com valor predefinido selecionado.

en: You can request the new update of plugin on %1$sthis page%2$s.
pt_BR: Você pode solicitar uma nova atualização do plugin %1$snessa página%2$s.

en: You can reset your active form template by selecting default %sform template%s at the top toolbar. Please select the form template and click on %sReset%s button for resetting only active form (Booking Form or Content of Booking Fields form). Click  on %sBoth%s button if you want to reset both forms: Booking Form and Content of Booking Fields form.
pt_BR: Você pode reiniciar o seu modelo de formulário ativo selecionando um %smodelo de formulário%s predefinido na barra de ferramentas do topo. Selecione um modelo de formulário e clique no botão %sReiniciar%s para reiniciar somente formulários ativos (Formulário de Reserva ou o conteúdo dos campos do Formulário de Reserva). Clique em %sambos%s os botões se você quiser reiniciar ambos os formulários: Formulário de Reserva e o conteúdo dos campos do Formulário de Reserva.

en: You can specify an additional offset from you chosen end point. The offset can be negative.
pt_BR: Você pode indicar uma diferença adicional a partir do ponto de término que você escolheu. A diferença pode ser negativa.

en: You can specify an additional offset from you chosen start point. The offset can be negative.
pt_BR: Você pode indicar uma diferença adicional a partir do ponto de início que você escolheu. A diferença pode ser negativa.

en: You can specify the maximum number of events to import during one session.
pt_BR: Você pode indicar o número máximo de eventos a importar durante uma sessão.

en: You can use (in subject and content of email template) any shortcodes, which you used in the booking form. Use the shortcodes in the same way as you used them in the content form at Settings Fields page.
pt_BR: Você pode utilizar (no assunto e conteúdo do modelo de e-mail) quaisquer shortcodes que você tiver utilizado no formulário de reserva. Utilize os shortcodes da mesma forma que você os tiver utilizado no formulário de conteúdo na página Campos de configuração.

en: You can use any %sHTML tags%s in the booking form. Please use the HTML tags carefully. Be sure, that all "open" tags (like %s) are closed (like this %s).
pt_BR: Você pode utilizar qualquer %setiqueta HTML%s no formulário de reserva. Procure utilizar as etiquetas HTML com cuidado. Certifique-se de que todas as etiquetas "abertas" (como %s) estejam fechadas (assim: %s).

en: You can use following shortcodes in content of this template
pt_BR: Você pode utilizar os seguintes shortcodes no conteúdo desse modelo

en: You can use several values, separated by a comma.
pt_BR: Você pode utilizar vários valores, separados por vírgula.

en: You can use several values, separated by comma.
pt_BR: Você pode utilizar vários valores, separados por vírgula.

en: You can use the several values, separated by comma.
pt_BR: Você pode utilizar vários valores, separados por vírgula.

en: You do not set any parameters for booking editing
pt_BR: Você não configurou nenhum parâmetro na edição da reserva

en: You must have this shortcode:%s in the booking form.
pt_BR: Você precisa ter esse shortcode no formulário de reserva: %s.

en: You must not deactivate loading BootStrap files at advanced section of these settings!
pt_BR: Você não pode desativar o carregamento de arquivos Bootstrap na seção avançada dessas configurações!

en: You must to have this shortcode:%s in the form.
pt_BR: Você precisa ter esse shortcode no formulário: %s.

en: You need to approve a new booking %s for: %s Person detail information:%s Currently a new booking is waiting for approval. Please visit the moderation panel%sThank you, %s
pt_BR: Você precisa aprovar uma nova reserva %s para: %s Informações detalhadas da pessoa: %s Atualmente, uma nova reserva já está aguardando aprovação. Visite o painel de moderação%s Obrigado, %s

en: You need to make payment %s for reservation %s at %s. %s Please make payment on this page: %s  Thank you, %s
pt_BR: Você precisa fazer o pagamento %s da reserva %s em %s. %s Faça o pagamento nessa página: %s Obrigado, %s

en: You need to make payment for this reservation
pt_BR: Você precisa fazer o pagamento dessa reserva

en: You need to use special shortcode [bookingedit] for booking editing.
pt_BR: Você precisa utilizar um shortcode especial [bookingedit] para editar a reserva.

en: You should leave empty the Relay Response URL and Receipt Link URL/Text in the Merchant Interface, if a Relay Response is activated here.
pt_BR: Você deve deixar em branco o URL da resposta de retransmissão e o URL/Texto do link de recibo na Merchant Interface se a resposta de retransmissão estiver ativada aqui.

en: Your booking %s for: %s has been  canceled. %sThank you, %s
pt_BR: Sua reserva %s para:%s foi cancelada. %sObrigado, %s

en: Your booking %s for: %s has been approved.%sThank you, %s
pt_BR: Sua reserva %s para: %s foi aprovada. %s Obrigado, %s

en: Your booking has been approved
pt_BR: Sua reserva foi aprovada

en: Your booking has been declined
pt_BR: Sua reserva foi recusada

en: Your reservation %s for: %s has been approved.%sYou can edit the booking on this page: %s Thank you, %s
pt_BR: Sua reserva %s para: %s foi aprovada.%sVocê pode editar sua reserva nesta página: %s Obrigado, %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %s Thank you, %s
pt_BR: Sua reserva %s para: %s está sendo processada agora! Enviaremos uma confirmação por e-mail. %s Obrigado, %s

en: Your reservation %s for: %s is processing now! We will send confirmation by email. %sYou can edit this booking at this page: %s  Thank you, %s
pt_BR: Sua reserva %s para: %s está sendo processada agora! Enviaremos uma confirmação por e-mail. %sVocê pode editar a reserva nessa página: %s Obrigado, %s

en: available
pt_BR: disponível

en: balance
pt_BR: saldo

en: comma
pt_BR: vírgula

en: confirmation email field of the primary email field
pt_BR: campo de e-mail de confirmação do campo do e-mail principal

en: coupon
pt_BR: cupom

en: date
pt_BR: data

en: day
pt_BR: dia

en: day(s)
pt_BR: dia(s)

en: days
pt_BR: dias

en: default value, if no dates are selected, or none exist conditions are true.
pt_BR: valor predefinido, se nenhuma data for selecionada ou nenhuma condição existente for verdadeira.

en: delete all booking data
pt_BR: excluir todos os dados da reserva

en: delete configuration
pt_BR: Excluir configuração

en: deposit
pt_BR: caução

en: deposit payment for booking resource
pt_BR: Pagamento de caução no recurso de reserva

en: discount
pt_BR: desconto

en: field
pt_BR: campo

en: fields
pt_BR: campos

en: fixed sum
pt_BR: quantia fixa

en: fixed total in
pt_BR: total fixo em

en: for 1 day
pt_BR: por 1 dia

en: for 1 hour
pt_BR: por 1 hora

en: for 1 night
pt_BR: por 1 noite

en: for all days!
pt_BR: de todos os dias!

en: from the cost of 1 day
pt_BR: a partir do custo de 1 dia

en: here
pt_BR: aqui

en: hour
pt_BR: hora

en: hour(s)
pt_BR: hora(s)

en: hours
pt_BR: horas

en: make user active
pt_BR: tornar o usuário ativo

en: make user inactive
pt_BR: tornar o usuário inativo

en: max
pt_BR: máx

en: min
pt_BR: mín

en: minutes
pt_BR: minutos

en: month
pt_BR: mês

en: month(s)
pt_BR: mes(es)

en: months
pt_BR: meses

en: night(s)
pt_BR: noite(s)

en: no
pt_BR: não

en: of
pt_BR: de

en: of configuration booking form in English and French languages
pt_BR: da configuração do formulário de reserva nos idiomas inglês e francês

en: of every month
pt_BR: de cada mês

en: of payment
pt_BR: de pagamento

en: on each
pt_BR: em cada

en: on each day
pt_BR: em cada dia

en: optional
pt_BR: opcional

en: or
pt_BR: ou

en: or add booking calendar %sWidget%s to your sidebar.
pt_BR: ou adicione um %sWidget%s do calendário de reservas na sua barra lateral.

en: per 1 day
pt_BR: por 1 dia

en: required
pt_BR: obrigatório

en: seconds
pt_BR: segundos

en: semicolon
pt_BR: ponto-e-vírgula

en: settings page
pt_BR: página de configurações

en: start new translation section in specific language, where %s - locale of the translation.
pt_BR: começar nova seção de tradução em um idioma específico, onde %s - local da tradução.

en: time
pt_BR: horário

en: to
pt_BR: a

en: unavailable
pt_BR: indisponível

en: website
pt_BR: site

en: websites
pt_BR: sites

en: week
pt_BR: semana

en: weeks
pt_BR: semanas

en: where %s – default calendar %s (you can select desired resource of calendar by inserting shortcode into page)%s
pt_BR: onde %s – calendário predefinido %s (você pode selecionar o recurso de calendário desejado inserindo um shortcode na página)%s

en: year(s)
pt_BR: ano(s)

en: yes
pt_BR: sim
